Ռուսաստանի Դաշնության արտգործնախարարությունը չի պատրաստվում պատասխանել Ադրբեջանի բողոքի նոտային՝ սեպտեմբերի 14-ին Մոսկվայում հայերի կազմակերպած բողոքի ցույցի ժամանակ Ռուսաստանի լիբերալ- դեմոկրատական կուսակցության առաջնորդ Վլադիմիր Ժիրինովսկու ելույթի կապակցությամբ ։ Այս մասին ադրբեջանական «ԱՊԱ»-ի մոսկովյան թղթակցին հայտնել է ՌԴ ԱԳՆ աղբյուրը։
Նշվում է, որ Ռուսաստանում Ադրբեջանի դեսպան Փոլադ ԲյուլԲյուլօղլուի խնդրանքով հանդիպում է կայացել նրա ու ՌԴ փոխարտգործնախարար Գրիգորի Կարասինի միջև։ Հանդիպմանը քննարկվել է ռուսահայ համայնքի` Սաֆարովի արտահանձնման դեմ Մոսկվայում կազմակերպած բողոքի ակցիայի ժամանակ Ժիրինովսկու ելույթը, ով ասել էր, որ Ռուսաստանը պետք է մեծացնի ռազմական ներկայությունը Հայաստանում ու օգնի զինել հայկական բանակը, ուժեղացնել սահմանների պաշտպանությունը, որպեսզի «միայն զորքը տեսնելուց թուրքերը նահանջեն»:
ՌԴ ԱԳՆ-ն ադրբեջանցի դեսպանին ասել է, որ Ժիրինովսկին մասնավոր անձ է և ԱԳՆ-ն պատասխանատվություն չի կրում նրա հայտարարությունների համար:
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 14-ին Մոսկվայի «Կրասնոպրեսնենսկայա Զաստավա» հրապարակում անցկացվել էր զանգվածային բողոքի ակցիա՝ ընդդեմ ադրբեջանցի մարդասպան Ռամիլ Սաֆարովի արտահանձնման ու հերոսացման: Ակցիային, մեր հայրենակիցներից բացի,մասնակցել են ՌԴ քաղաքացիներ, Պետդումայի պատգամավորներ, ռուսաստանյան հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ ու ղեկավարներ:
ՌԴ ԱԳՆ-ի պատասխանը ադրբեջանական բողոքի նոտային

МИД России не собирается отвечать на ноту Азербайджана
МИД России не собирается отвечать на ноту протеста азербайджанской стороны в связи с выступлением лидера ЛДПР Владимира Жириновского во время акции протеста в Москве 14 сентября. Об этом сообщают азербайджанские СМИ со ссылкой на источники в МИД РФ.
Отмечается, что по просьбе посла Азербайджана в России Полада Бюльбюльоглу состоялась встреча между ним и замминистра иностранных дел России Григорием Карасиным. На встрече было обсуждено выступление Жириновского в ходе акции протеста армянской общины, организованной против экстрадиции и помилования Сафарова, во время которой лидер ЛДПР заявил, что Россия должна увеличить свое военное присутствие в Армении, помочь вооружить армянскую армию и усилить защищенность границ, чтобы «турки отступали, только увидев эти войска».
МИД РФ сообщил азербайджанскому послу, что Жириновский является частным лицом и что министерство не несет ответственности за его заявления.
Напомним, что 14-го сентября на московской площади Краснопресненская застава 14 сентября прошла массовая акция протеста против экстрадиции и помилования азербайджанского убийцы Рамиля Сафарова. В ней приняли участие проживающие в Москве армяне, русские, представители и руководители российских общественных организаций. Из политических кругов присутствует лидер ЛДПР Владимир Жириновский, депутаты Госдумы РФ.