Իսպանիայի ֆուտբոլի առաջնության՝ օգոստոսի 18-19-ին նախատեսված մեկնարկը կարող է տեղի չունենալ
Իսպանիայի «Լա Լիգայի» 13 ակումբներ սպառնում են բոյկոտել նոր մրցաշրջանի` օգոստոսի 18-19-ին նախատեսված մեկնարկը: Պատճառը «Canal+» և «Mediapro» հեռուստաընկերությունների հետ եղած տարաձայնություններն են: Այս մասին տեղեկացնում է «Ասոշիեյթեդ փրես»–ը։
«Ատլետիկ»-ը, «Բետիս»-ը, «Սելտա»-ն, «Էսպանյոլ»-ը, «Խետաֆե»-ն, «Գրանադա»-ն, «Մալյորկա»-ն, «Օսասունա»-ն, «Ատլետիկո»-ն, «Ռայո Վալյեկանո»-ն, «Ռեալ Սոսյեդադ»-ը, «Սևիլյա»-ն և «Սարագոսա»-ն դիմել են Պրոֆեսիոնալ Լիգայի ղեկավարությանը` խաղերի մեկնարկային ժամերը հստակ և թափանցիկ սահմանելու պահանջով:
Ակումբները մեղադրում են Պրոֆեսիոնալ Լիգայի նախագահ Խոսե Լուիս Աստիասարանին և նշում, որ հարմար ժամերի իրենց հանդիպումներն են անցկացնում միայն ընտրյալները: Թիմերը կոչ են անում առաջիկա երեքշաբթի բոլոր 20 ակումբներին հրավիրել խորհրդատվության:
Ֆուտբոլային ակումբների և հեռուստաընկերությունների վեճը սրվել է հուլիսի սկզբին: «Ռեալ»-ի և «Բարսելոնա»-ի առաջնահերթությունից դժգոհ Իսպանիայի առաջնության մասնակից ակումբները կարող են դիմել ծայրահեղ միջոցների:
Մեկ շաբաթ առաջ «Ատլետիկո»-ի գործադիր տնօրեն Միգել Անխել Հիլը կարծիք է հայտնել, որ եթե իսպանական գրանդները չցանկանան փոխել իրավիճակը, Իսպանիայի առաջնության ապագան կվտանգվի:

13 футбольных клубов могут сорвать чемпионат Испании
Тринадцать клубов испанской Ла Лиги пригрозили сорвать старт нового сезона, намеченный на 18-19 августа, из-за разногласий при реализации телевизионных прав бродкастерами «Canal+» и «Mediapro».
«Атлетик», «Атлетико», «Бетис», «Сельта», «Эспаньол», «Хетафе», «Гранада», «Мальорка», «Осасуна», «Райо Вальекано», «Реал Сосьедад», «Севилья» и «Сарагоса» обратились к руководству профессиональной лиги (LFP) с требованием среди прочего установить четкую и прозрачную систему назначения времени начала матчей. Они обвиняют президента LFP Хосе Луиса Астиасарана в том, что в удобное время проводят свои игры только избранные участники чемпионата, и призывают в следующий вторник собрать совещание всех 20 клубов.
Конфликт бродкастеров обострился в июле, когда «Canal+», которым владеет «Prisa group», заявил о том, что объявление «Mediapro» о реализации тв-прав Ла Лиги было незаконным, поскольку в пул вошли клубы, подписавшие с ним эксклюзивные договоры. Выступившие единым фронтом клубы считают, что подобные разборки за две недели до старта чемпионата вносят неуместную напряженность, призывая бродкастеров решить все проблемы сообща, отбросив любые требования. В противном случае участники чемпионата, недовольные доминирование «Реала» и «Барселоны», могут пойти на крайние меры. Неделю назад исполнительный директор «Атлетико» Мигель Анхель Гил заявил, что если два испанских гранда не захотят изменить ситуацию, то будущее всей Ла Лиги останется под вопросом.