«Քասթինգն» սկսված է. տեղերն անսահմանափակ են
Դավիթ Շահնազարյանը ՀԱԿ–ից դուրս գալուց հետո շարունակում է «երկխոսությունը» Սերժ Սարգսյանի հետ։ Ճիշտ է, նրան Կառավարության ընդունելությունների տուն այլևս չեն կանչում, բայց այն նոստալգիան, որով տառապում է «կայունության» ջատագով Շահնազարյանը, ցույց է տալիս, որ գեղամյանական դպրոցը նոր կադրեր է տալիս։
Հարկ է նկատել, որ Սերժ Սարգսյանի օգտին հանդես գալու և ԲՀԿ–ի դեմ «դհոլություն» անելու հարցում Շահնազարյանը մի շարք մրցակիցներ ունի։ Այդ տիրույթում, մասնավորապես, նա կռիվ է տալիս ԲՀԿ ցուցակից դուրս մնացած Հմայակ Հովհաննիսյանի հետ։ Կատաղի մրցակցության մեջ էր նաև Արամ Զավենի Սարգսյանը, սակայն իր անմիջական կուռատոր Ռուբեն Հայրապետյանի «քաշվելուց» հետո հայտվել է խորը դեպրեսիայի մեջ ու այլևս չի խոսում փողոց դուրս գալու և «ֆուտբոլասեր» նախագահին անուղղակիորեն սատարելու մասին։
Ինչ վերաբերում է Հմայակին ու Դավիթին, ապա նրանք իշխանական լրատվամիջոցների տարածքն օգտագործելով՝ «երկխոսում» են ՀՀԿ ղեկավարի հետ։ Փաստորեն, «քաստինգը» բաց և հրապարակային բնույթ է կրում և սույն գործիչները ցույց են տալիս իրենց բոլոր «բարեմասնությունները»։
Հմայակի ու Դավիթի սիրո օբյեկտը նույնն է, նույնն է նաև քննադատության թիրախը, սակայն տարբեր են նրանց ակնկալիքները։
Եթե Հմայակը հանդես է գալիս «Մանդատ՝ հակածառուկյանական քարոզչության դիմաց» ծրագրով, ապա Դավիթը Սերժ Սարգսյանին ծառայություններ է մատուցում, այսպես ասած, անհատույց՝ ելնելով «գաղափարական» նկատառումներից։
Դավիթի ուզածն ընդամենը «լիբերալ», այսինքն՝ «ազատական», իսկ ավելի ճիշտ՝ ազատիչական կենտրոնի ստեղծումն է, որը, ըստ թունդ ընդդիմադիր նախկին ՀԱԿ–ականի, պետք է թույլ չտա «ապակայունացում», այն է՝ իշխանափոխություն։
Շարունակելով այս երկու մրցակիցների համեմատությունը՝ պետք է արձանագրել, որ Հմայակ Հովհաննիսյանը մի փոքր բարդույթավորված է և փորձում է ընդդիմադիրոտ երևալ, իսկ ահա Դավիթ Շահնազարյանն անկեղծ է։ Վերջինս չի էլ թաքցնում, որ պատրաստ է օգտագործվել ԲՀԿ–ի ու ՀԱԿ–ի դեմ, և անգամ ամառվա տապին, պատկերավոր ասած, տուն չի գնում Բաղրամյան 26–ի տակ աշխատող լրատվամիջոցների տաղավարներից։
Շահնազարյանին հունից հանել է այն, որ ՀԱԿ–ը ԲՀԿ–ի ու ՀՅԴ–ի հետ համատեղ կարող է նախագահական նստավայրից հեռացնել Սերժ Սարգսյանին։ Իր գեղամյանությունը «լեգիտիմացնելու» համար՝ նա վախեցնում է հանրությանը «քոչարյանիզմի» բոբոյով, բայց, թերևս, չի զգում, որ դրանով իսկ նմանվում է ամերիկացի այն գեներալին, ով «սառը» պատերազմի տարիներին այնքան էր ներշնչվել ու վախեցել «կարմիր» վտանգից, որ իրեն նետեց պատուհանից դուրս և ջարդուփշուր եղավ։
Ուշագրավն այն է, որ Շահնազարյանը խոստովանում է, որ «երկխոսությունը» բխում էր իշխանության շահերից, բայց ուրախ է, որ մեզանում այդպիսի մշակույթ ներդրվեց։ Ստացվում է, որ Շահնազարյանն ուրախ է, որ գյալաջիով սկսված և փակված զուգարաններով ավարտված գործընթացը դարձավ քաղաքական մշակույթի մաս, և մեղադրում է ՀԱԿ–ին՝ սերժանպաստ «երկխոսությունից» հրաժարվելու համար։ Ստացվում է, որ Շահնազարյանի սիրտը կրկին փակ զուգարաններ է ուզում. շատ օրիգինալ ցանկություն է, այնպես չէ՞։
Թե քաղաքական «ստրիպտիզի» օգնությամբ ինչ արդյունքների կհասնեն  Հովհաննիսյանն ու Շահնազարյանը, «հերձումը» ցույց կտա։ Մեկ բան ակնհայտ է. նրանք հետ են մնում իրենց հոգևոր առաջնորդից՝ Արտաշես Մամիկոնովիչից, քանզի «Ազգային միաբանության» առաջնորդն արդեն իսկ հաջողացրել է ՀՀԿ–ի ցուցակով պատգամավոր դառնալ և առանց միջնորդների «երկխոսացվել» Սերժի կողմից, իսկ Շուրա Բալագանովի կարգավիճակում հայտնված քաղաքագետն ու «կայունության» ջատագովը դեռ պետք է քրտինք թափեն այդպիսի արդյունք ունենալու համար, ու դեռ հայտնի չէ, թե արդյոք կկարողանա՞ն կրկնել Գեղամյանի «սխրանքը»։

«Кастинг» начался: места неограниченны
Давид Шахназарян после выхода из АНК продолжает «диалог» с Сержем Саргсяном. Правда, его уже не зовут в Дом приемов Правительства, но та ностальгия, которую испытывает апологет «стабильности» Шахназарян, показывает, что гегамяновская школа дает новые кадры.
Нужно заметить, что в вопросе выступления в пользу Сержа Саргсяна и «барабанства» против ППА у Шахназаряна есть ряд соперников. В частности, в этом вопросе он борется с оставшимся за бортом списка ППА Амаяком Ованнисяном. В яростной конкуренции с ним был и Арам Завенович Саркисян, однако после того как его непосредственный куратор Рубен Айрапетян «влип», он впал в глубокую депрессию и уже не говорит о выходе на улицу и косвенной поддержке «футбололюбивого» президента.
Что касается Амаяка и Давида, то они, используя территорию властных СМИ, ведут «диалог» с руководителем РПА. «Кастинг» носит открытый и публичный характер, а указанные деятели демонстрируют все свои «достоинства».
Предмет любви у Амаяка и Давида один и тот же, одинакова и мишень их критики, однако отличаются их ожидания.
Если Амаяк выступает по программе «Мандат в обмен на антицарукяновскую пропаганду», то Давид предоставляет Сержу Саргсяну услуги, так сказать, безвозмездно, исходя из «идеологических» соображений.
Давид хочет всего лишь создания «либерального», то есть саргсяновского центра, который, по мнению крайне оппозиционного бывшего члена АНК, должен не допустить «дестабилизации» – смены власти.
Продолжая сопоставление данных двух деятелей, нужно констатировать, что Амаяк Ованнисян немного закомплексован и пытается казаться оппозиционным, а вот Давид Шахназарян искренен. Последний и не скрывает, что готов быть использован против ППА и АНК и даже в эту летнюю жару, образно говоря, домой не приходит, всё время проводя в студиях подконтрольных президентскому дворцу СМИ. Шахназаряна вывело из себя то, что АНК вместе с ППА и АРФД может выдворить Сержа Саргсяна из президентского дворца. Для «легитимизации» своего гегамянства Шахназарян запугивает общество страшилкой о «кочарянизме», но видимо не чувствует, что этим уподобляется тому американскому генералу, который в годы «холодной» войны был настолько одержим и напуган «красной» угрозой, что выбросился из окна.
Примечательно, что Шахназарян признается в том, что «диалог» исходил из интересов власти, но рад, что у нас сформировалась подобная культура. Выходит, что Шахназарян рад, что  болтовня стала частью политической культуры, и обвиняет АНК за отказ от угодного Сержу «диалога».
Каких результатов добьются Ованнисян и Шахназарян при помощи политического «стриптиза», покажет «вскрытие». Одно очевидно: они отстают от своего духовного лидера Арташеса Мамиконовича, поскольку председателю «Национального единения» уже удалось стать депутатом по списку РПА и «диалогизироваться» Сержем без посредников, а оказавшиеся в статусе Шуры Балаганова политолог и апологет «стабильности» должны еще попотеть, чтобы добиться подобного результата, и пока неизвестно, смогут ли они повторить «подвиг» Гегамяна.