Դավիթ Շահնազարյանը մեսիջ է հղում Սերժ Սարգսյանին
ՀԱԿ–ից դուրս եկած Դավիթ Շահնազարյանը «Արմնյուզ» հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում ամբողջությամբ բացեց փակագծերը և «երկխոսության» առաջարկ արեց Սերժ Սարգսյանին՝ հայտ ներկայացնելով դառնալ վերջինիս վերարտադրության գործիքը։ Ի տարբերություն, սակայն, արամզավենիչների և անդրանիկքոչարյանների, Շահնազարյանը ձևականությունների հետևից չընկավ ու անկեղծացավ՝ ՀՀԿ ղեկավարից աշխատանք խնդրելով։
Լրագրողի տված հարցից հետո Շահնազարյանը ցույց տվեց, թե վատ է զգում, երբ իրեն դնում են Արամ Սարգսյանի կամ Անդրանիկ Քոչարյանի հետ նույն՝ ՀԱԿ–ը լքածների շարքի մեջ։ Նա շատ լավ գիտի, որ նշյալ մարդիկ ընդամենը Ռուբեն Հայրապետյանի կուռացիայի տակ գտնվող շարքային հաճախորդ են, իսկ ինքը, ահա, հավակնում է Սերժ Սարգսյանի՛ կուռացիայի տակ հայտնվելուն ու հաճախորդ դառնալուն, բայց ոչ շարքային։
Շահնազարյանը, անշո՛ւշտ, իր քայլերին «գաղափարական» տեսք է տալիս՝ խոսելով ՀՀԿ–ի իբր նվազ ռուսամետությունից կամ արևմտամետությունից (իշխանական քարոզչամեքենայի «կլիշեն» լավ է յուրացրել ԱԱԾ նախկին ղեկավարը) և ԲՀԿ–ի ռուսամետությունից ու կողմ արտահայտվելով ՀՀԿ–ի արտաքին վեկտորին։ Սակայն նմանատիպ «գաղափարական» ալիբիներից ժամանակին օգտվել են Արտաշես Գեղամյանը, Արթուր Բաղդասարյանը և այլք, այնպես որ Շահնազարյանն օրիգինալ չէ այս հարցում։ Փոխարենը նա օրիգինալ է իր անկեղծ մեսիջի մեջ։
Պարզվում է, որ իրեն թունդ ընդդիմադիր ներկայացնող Շահնազարյանն այնքան անհանգստացած է երկրում սպասվող, իր ձևակերպմամբ՝ ապակայունացման միտումներից, որ առանց այլևայլությունների պատրաստակամություն է հայտնում ԲՀԿ–ի դեմ սերժահաճո կոդերով գեղամյանություն անել։ Փաստորեն, իշխանափոխությունը և Սերժ Սարգսյանի վերարտադրության ձախողումը Շահնազարյանի համար «երկրում ապակայունացում մտցնել» է նշանակում։
Հիշեցնեմ, որ ճիշտ նույն ձևակերպումները նա տալիս էր 2011–ի փետրվարին, երբ շրջանառության մեջ դրվեց ՀՀԿ–ի քաղաքական մենաշնորհի պահպանմանն ու Սերժ Սարգսյանի վերարտադրությանը միտված կոալիցիոն տխրահռչակ հուշագիրը։ Այն  ժամանակ էլ Դավիթ Շահնազարյանը խոսում էր ապակայունացումից և կողմ արտահայտվում կոալիցիոն հուշագրին։
Գեղամյանի «իրավահաջորդն» այժմ ցավ է ապրում այն պատճառով, որ ՀԱԿ–ն այլևս Սերժի իշխանության կայունության երաշխիքը չէ և առաջնորդվում է «Առա՛ջ, դեպի անսերժ Հայաստան» կարգախոսով, իսկ կոալիցիայից դուրս եկած  ԲՀԿ–ն կարող է լրջորեն նպաստել իշխանափոխությանը։
Շահնազարյանի մոտ 1998ի իշխանափոխությունը հիշեցնող «դեժավյու» է, և նա տագնապ է հնչեցնում, որ Սերժ Սարգսյանի իշխանությանը վտանգ է սպառնում։ Դե, ընդդիմադիր գործիչը, երևի, պետք է հենց այդպիսին լինի՝ կողմ արտահայտվի Սերժ Սարգսյանի դիրքերն ամրապնդող «երկխոսությանը», դառնա իշխանության կայունության երաշխիքը, առաջնորդվի «էջմիածնական միաբանի» հայեցակարգով և պատրաստակամություն հայտնի Սերժի կողմից օգտագործվել բոլոր այն դեպքերում, երբ իշխանափոխությունը ռեալ է դառնում։
Ակնհայտ է, որ ՀԱԿ–ի 2008-2011թթ. մարտավարության ու ռազմավարության գլխավոր շարժիչ ուժերից մեկը կամ եթե իրերն իրենց անուններով կոչենք՝ իշխանության գործակալը եղել է Դավիթ Շահնազարյանը։
Հիշեցնեմ, որ «Վիկիլիքսի» հրապարակումներից մեկում նշված էր այն մասին, որ Դավիթ Շահնազարյանը ԱՄՆ դեսպանատան ներկայացուցիչների միջոցով կապի մեջ է եղել Սերժ Սարգսյանի փեսա Միքայել Մինասյանի հետ և պատրաստակամություն հայտնել ծառայել սերժական իշխանությանը։ Օգտվելով Լևոն Տեր–Պետրոսյանի խնամի լինելու հանգամանքից՝ նա որոշակի շրջանակների մոտ փորձել է տպավորություն ստեղծել, թե հանդես է գալիս ՀԱԿ առաջնորդի անունից և տարել է «մուտիլովկաներ» տարածելու սեփական գիծը։ Տեր–Պետրոսյանի «քաղաքագիտական վերլուծությունը» ԲՀԿ–ի մասով այլևս խուսանավելու տեղ չթողեց Շահնազարյանին, ու նա արդեն բաց քարտերով է խաղում։
Ընդառաջ կգնա՞ Սարգսյանը Շահնազարյանի առաջարկին, թե՞ ոչ՝ այնքան էլ էական չէ։ Թե՛ հասարակության մեջ, թե՛ պետական կառավարման համակարգում գրեթե զրոյական լեգիտիմություն ունեցող Ս. Սարգսյանին այլևս ոչինչ ու ոչ ոք չի փրկի, այդ թվում՝ Գեղամյանի հետ նույն «համույթում» հայտնված Շահնազարյան Դավիթը։

Месседж Давида Шахназаряна Сержу Саргсяну
Вышедший из АНК Давид Шахназарян в интервью телекомпании «Армньюз» полностью раскрыл скобки и предложил Сержу Саргсяну «диалог», сделать заявку на то, чтобы стать инструментом воспроизводства последнего. Однако, в отличие от арамзавеновичей и андраниккочарянов, Шахназарян не стал гоняться за формальностями и разоткровенничался, попросив у председателя РПА работу.
После вопроса журналиста Шахназарян показал, что плохо себя чувствует, когда его ставят в один ряд с покинувшими АНК Арамом Саркисяном и Андраником Кочаряном. Он прекрасно знает, что указанные люди являются всего лишь находящимися под курацией Рубена Айрапетяна рядовыми клиентами, а он претендует попасть под курацию Сержа Саргсяна и стать нерядовым клиентом.
Безусловно, Шахназарян придает своим шагам «идеологический» вид, говоря о якобы меньшей, по сравнению с ППА, пророссийской или большей прозападной ориентации РПА (бывший руководитель СНБ хорошо усвоил клише властного агитпропа) и высказываясь в пользу внешнего вектора РПА. Однако подобным «идеологическим» алиби в свое время пользовались Арташес Гегамян, Артур Багдасарян и другие, так что, Шахназарян не оригинален в этом вопросе. Вместо этого он оригинален в своем искреннем месседже.
Выясняется, что преподносящий себя в качестве ярого оппозиционера Шахназарян столь обеспокоен ожидающимися в стране, по его формулировке, тенденциями к дестабилизации, что безоговорочно выражает готовность заниматься против ППА гегамянством в угодных Саргсяну кодах. Фактически, смена власти и провал воспроизводства Сержа Саргсяна означают для Шахназаряна «дестабилизацию страны».
Напомню, что точно такие же формулировки он давал в феврале 2011г., когда в оборот был введен печально известный коалиционный меморандум, направленный на сохранение политической монополии РПА и воспроизводство Сержа Саргсяна. Тогда Давид Шахназарян так же говорил о дестабилизации и высказывался за коалиционный меморандум.
«Правопреемник» Гегамяна переживает, поскольку АНК уже не является гарантом стабильности власти Сержа и руководствуется лозунгом «Вперед, к бессержевской Армении!», а вышедшая из коалиции ППА серьезно может поспособствовать смене власти.
У Шахназаряна дежавю смены власти 1998-го года, и он выражает тревогу по поводу того, что власти Сержа Саргсяна существует реальная угроза. Ну, оппозиционный деятель, наверное, таким и должен быть – высказываться за укрепляющий позиции Сержа Саргсяна «диалог», являться гарантом стабильности власти, руководствоваться концепцией «Эчмиадзинских монахов» и выражать готовность быть использованным Сержем во всех тех случаях, когда нависает реальная угроза смены власти.
Очевидно, что одной из главных тактических и стратегических движущих сил АНК в 2008-2011гг. или, если называть вещи своими именами, агентом власти был Давид Шахназарян.
Напомню, что в одной из публикаций «WikiLeaks» говорилось о том, что Шахназарян через представителей посольства США находился в связи с зятем Сержа Саргсяна Микаэлом Минасяном и выразил готовность служить сержевской власти. Пользуясь тем обстоятельством, что он является сватом Левона Тер-Петросяна, Шахназарян пытался в определенных кругах создать о себе впечатление, будто он выступает от имени лидера АНК, и вел собственную линию по распространению «мутиловок». «Политологический анализ» Тер-Петросяна по части ППА больше не оставил Шахназаряну места для маневра, и он уже играет с открытыми картами.
Пойдет ли Саргсян навстречу предложению Шахназаряна – не столь существенно. Обладающего нулевой легитимностью как в обществе, так и в системе государственного управления Саргсяна отныне ничто и никто не спасет, в том числе – оказавшийся в одном «ансамбле» с Гегамяном Давид Шахназарян.