Անկարան կործանված թուրքական ինքնաթիռի վերաբերյալ Դամասկոսին նոտա է հղել
Թուրքիայի ԱԳՆ–ն հայտարարել է, որ Սիրիայում թուրքական ռազմական ինքնաթիռի կործանման պատասխանատվությունն ամբողջությամբ Սիրիայինն է, քանի որ ինքնաթիռին հարված է հասցվել առանց զգուշացման: Այս մասին տեղեկացնում է «Հաբերթուրք»–ը։ Թուրքիայի արտգործնախարարության տարածած հաղորդագրության մեջ մասնավորապես նշվում է.
«Ուսումնական նպատակով օդ բարձրացած «RF-4» տիպի ինքնաթիռը հունիսի 22-ի ժամը 11:58-ին Սիրիայի կողմից հարված ստանալով՝ ընկել է Սիրիայի տարածքային ջրերում: Այդ կապակցությամբ Ստամբուլում Սիրիայի դեսպանատան միջոցով նոտա ենք հղել Սիրիայի կառավարությանը՝ տեղեկացնելով, որ առանց զգուշացնելու ինքնաթիռին հարվածելն անընդունելի է, և այդ հարձակման պատասխանատվությունն ամբողջությամբ Սիրիայինն է։
Թուրքական կողմը նաև տեղեկացրել է, որ արտգործնախարար Դովութօղլուն միջադեպի վերաբերյալ մի շարք հեռախոսազրույցներ է ունեցել տարբեր գերտերությունների բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ, և հարցը քննարկվելու է նաև ՆԱՏՕ-ում: «Ռոյթերս»–ի փոխանցմամբ՝ ՆԱՏՕ–ի խորհուրդը երեքշաբթի օրը կքննարկի Սիրիայում վայր գցված թուրքական ինքնաթիռի հարցը։
Թուրքիայի ԱԳՆ–ն հայտարարել է, որ Սիրիայում թուրքական ռազմական ինքնաթիռի կործանման պատասխանատվությունն ամբողջությամբ Սիրիայինն է, քանի որ ինքնաթիռին հարված է հասցվել առանց զգուշացման: Այս մասին տեղեկացնում է «Հաբերթուրք»–ը։
Թուրքիայի արտգործնախարարության տարածած հաղորդագրության մեջ մասնավորապես նշվում է.

МИД Турции передал ноту протеста генеральному консульству Сирии в Стамбуле в связи с инцидентом со сбитым истребителем, сообщает РИА «Новости».
Официальный представитель МИД Турции Сельчук Унал сообщил, что в документе Анкара кратко изложила свое видение инцидента и осудила то, что турецкий самолет был сбит.
Ранее Турция заявила о намерении предпринять решительные действия, а посол Сирии в Анкаре уже объявлен персоной нон грата.
Напомним, что 22 июня самолет ВВС Турции «RF-4E» вылетел с авиабазы «Эрхач» в провинции Малатья и исчез с экранов радаров над Средиземным морем спустя полтора часа после взлета. Сирия заявила, что сбила турецкий самолет над своими территориальными водами, после того, как он вторгся в сирийское воздушное пространство.
По словам представителя МИД Сирии, происшедшее «не следует рассматривать в качестве враждебной акции в отношении Турции», речь лишь о защите суверенитета страны. Турецкая сторона заявила, что самолет был сбит в международном воздушном пространстве, а обломки упали в территориальные воды Сирии.
Анкара направила Дамаску ноту протеста