Ինչու՞ Սերժը «երկխոսացրեց» Րաֆֆիին
Սերժ Սարգսյանը, ԲՀԿ–ին ինքնուրույնությունից լրիվ զրկելու և հետագայում ոչնչացնելու նպատակով, փորձում էր ԱԺ ընտրություններին մասնակցել Գագիկ Ծառուկյանի գլխավորած թիմի հետ միասնական ցուցակով, սակայն չստացվեց։ ԲՀԿ–ն ոչ միայն առանձին ցուցակով մտավ ընտրարշավ, այլ նաև իր շարքերն ընդգրկեց քաղաքական ծանրքաշային Վարդան Օսկանյանին, ով պարբերաբար հիմնավոր քննադատության է ենթարկել ու ենթարկում Սարգսյանի վարած թե՛ ներքին, թե՛ արտաքին քաղաքականությունը։
Այդ ամենից հետո ՀՀԿ ղեկավարին այլ բան չէր մնում, քան ոխերիմ գործընկերոջ դեմ կիրառել իր սիրած մեթոդները՝ «պեպելնիցայական» հարձակումներ, «ազատ, բայց սերժատու» մամուլի քարոզչահոգեբանական գրոհներ, որոշ երիտհանրապետականների «շավկայություն»։
Սերժ Սարգսյանին պետք էր նաև ԲՀԿ–ի դեմ «լեգիտիմ» հակաքարոզչություն անող քաղաքական ուժ, քանզի ՀՀԿ–ն չէր կարող բաց պայքարի դուրս գալ «գործընկերոջ» դեմ. դրանից ԲՀԿ–ն միայն կշահեր։ Սարգսյանին, հետևաբար, պետք էր, որպեսզի ընդդիմադիր դաշտում գործող սուբյեկտը կամ սուբյեկտները հարձակվեին Ծառուկյանի և Օսկանյանի դեմ ու ասեին այն, ինչ Բաղրամյան 26–ը տիրաժավորում է վերահսկվող «անկախ» լրատվամիջոցների օգնությամբ։
Հայ ազգային կոնգրեսը, քաղաքական ինչ–ինչ հաշվարկներից ելնելով, 2008–ից մինչև 2011–ի սեպտեմբեր ամիսը կատարում էր «Եղիազար Այնթապցու» կայունության երաշխիքի դերը, սակայն Լևոն Տեր–Պետրոսյանը ժամանակի ընթացքում հասկացավ, որ Սերժ Սարգսյանը «երկխոսում» է ցանկացած քաղաքական ուժի հետ՝ դրան բացառապես հաճախորդացնելու և հետագայում «քցելու» նպատակով։
Տեր–Պետրոսյանի հետ հարաբերություններում Սարգսյանն այնքան «նագլի» ու ապերախտ գտնվեց, որ նախորդ տարվա աշնանը ՀԱԿ–ի շուրջօրյա հանրահավաքների ժամանակ փակեց անգամ Ազատության հրապարակի տարածքում գտնվող զուգարանները։ Ասել է թե՝ Սերժ Սարգսյանը գործընկերային հարաբերություններ չի ընդունում։ Նրան պետք են միայն գեղամյաններ և բաղդասարյաններ, այսինքն «ժողգործիքներ»։
Ի պատիվ Տեր–Պետրոսյանի՝ նա չգնաց գեղամյանացման ճանապարհով ու առաջ քաշեց «Հայաստանն առանց Սերժ Սարգսյանի» հանրային լայն կոնսոլիդացիա ապահովող կարգախոսը։ Այդպիսով՝ Սարգսյանը զրկվեց ուրիշի  միջոցով հակառակորդների դեմ պայքարելու ռեսուրսից։ Ահա այստեղ էր, որ Րաֆֆի Հովհաննիսյանին «երկխոսացնելու» անհրաժեշտություն առաջավ Սարգսյանի մոտ, քանզի հին հաճախորդներն արդեն բացահայտված էին, իսկ ՀԱԿ–ը հրաժարվել էր «էջմիածնական միաբանի» դերից։
Ինչ վերաբերում է «Ժառանգության» առաջնորդին, ապա նա հաճույքով մտել է նախագահական նստավայրի առաջարկած խաղի մեջ ու հիմա քննադատության միակ թիրախ է դարձրել ԲՀԿ–ին։ Ճիշտ է, «ազատիչի ժառանգականներն» իրենց «երկխոսացվածությունը» թաքցնելու նպատակով հայտարարում են, թե «սարերի քամի» անողների թիրախը ոչ միայն ՀՀԿ–ն է, այլև ողջ կոալիցիան, բայց քաղաքական գործընթացներից քիչ թե շատ տեղակացվածները հասկանում են, որ դա «ատմազկա» է, ավելի ընդդիմադիր երևալու ցանկություն և պատվիրատուի պահանջ։ Նկատենք, սակայն, որ ավելի «թունդ» ընդդիմադիր հռչակվելու «Ժառանգության» գործելակերպը հին ու մաշված «տրյուկ» է, որը չի աշխատելու։ Գեղամյանին հարցրեք, կասի։
Ի դեպ, 2003–ին իրեն նույն ձևով էր պահում նաև Սերժ Սարգսյանից «դատարկ դհոլ» որակումը ստացած Արտաշես Գեղամյանը։ Եթե հիշում եք, «Ազգային միաբանության» առաջնորդը նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլում Ստեփան Դեմիրճյանին չմիանալը հիմնավորում էր այն բանով, որ պետք չէ ընդհանրապես մասնակցել ընտրությունների երկրորդ փուլին, քանզի դրանով կլեգիտիմացվի առաջին փուլը, որի ժամանակ ավելի շատ տոկոս էր գրանցվել Ռոբերտ Քոչարյանի օգտին։ Այսինքն Գեղամյանն ավելի ռադիկալ երևալու միջոցով էր ուզում թաքցնել իր հաճախորդացումը։ Այդ հիմա է, որ ՀՀԿ համամասնական ցուցակը զարդարող «Դհոլը» խոստովանում է, որ 2003–ին կանգնել է իշխանության կողքը՝ բնականաբար ելնելով «ազգային ու պետական» շահերից։ Հիմա նույն՝ գեղամյանատիպ ռադիկալիզմ կիրառում է Րաֆֆի Հովհաննիսյանը՝ իր քայլերին տալով «ազգային–ազատագրական» տեսք և Սերժ Սարգսյանին աջակցելով Գեղամյանի մարմնավորած քաղաքական, մարդկային ու էթիկական որակների եւ ուղենիշների հանգույն։
Հարց կարող է առաջանալ, թե ինչու՞ է Րաֆֆի Հովհաննիսյանը համաձայնել մտնել Սերժ Սարգսյանի ու նրա փեսայի խաղի մեջ և ո՞րն է նրա շահը։ Նախ ասեմ, որ  «Ժառանգության»՝ իշխանական խաղի մեջ մտելը երևում է թե՛ նրանց համամասնական ցուցակից, թե՛ թանկարժեք քարոզարշավից, թե՛ Րաֆֆիի քաղաքական վարքագծից (բա հո ձրի՞ չեն «Ազատ դեմոկրատներն» ու ժառանգականները ՀՀԿ–ի պաշտպանյալ մեծամասնական թեկնածու Նուշիկյանի գովազդային գործակալը դարձել ու ընդդիմադիր դաշտից առաջադրված Սարիբեկ Սուքիասյանի դեմ աշխատում)։
Ր. Հովհաննիսյանի հաշվարկները շատ պարզ են։ Նա, որքան էլ կանացի սեթևեթանք հիշեցնող չեմուչումերով արտահայտվի նախագահացու լինելու մասին, ակնհայտորեն ցանկանում է 2013–ին առաջադրվել։ Այդ ծրագրերին կարող էր խանգարել ձևավորվելիք խորհրդարանից դուրս մնալը։ Րաֆֆին վախենում էր, որ «Ժառանգությունը» չի հաղթահարի 5%–ը, քանի որ լավ գիտեր, որ չունի ո՛չ ֆինանսական ռեսուրսներ, ո՛չ կուսակցական գործող կառույցներ, ո՛չ էլ մարդկային ռեսուրս։ Սերժ Սարգսյանի հետ գործարքի մեջ մտնելով՝ Րաֆֆին, ըստ այդմ, լուծեց ռեսուրսային խնդիրների հարցը, դե իսկ նախագահականի ու Րաֆֆու միջև կապող օղակի դեր կատարող «Ազատ դեմոկրատներն» արդեն կցվեցին «ժառանգությանը»՝ հետևելու համար հաճախորդի բոլոր քայլերին, որպեսզի նա իրեն հատուկ ոճով խաղեր չտա։
Ավելորդ չէ նշելը, որ «Ազատ դեմոկրատները» հենց նախագահ Սարգսյանի հետ «երկխոսության» փուլում Լևոնի նեղ շրջապատից դուրս մնալու պատճառով էին լքել ՀԱԿ–ը և պարզապես էյֆորիայի մեջ հայտնվեցին, երբ պարզ դարձավ, որ Սերժի «էջմիածնական միաբանների» դերում հիմա իրենք պիտի լինեն՝ Րաֆֆիի գլխավորությամբ. պատգամավորական մանդատ ստանալու երազանքը մոտ թվաց։
Բաղրամյան 26–ից ռեսուրսի տրամադրման դիմաց «Ժառանգությանը» սեփական ցուցակը պարտադրեցին։ Ցուցակ, որտեղ Սերժ Սարգսյանի աշխատակազմի աշխատակիցներ, կառավարությանը կից գործող դեմքեր և փեսա Միքայել Մինասյանի շրջապատը ներկայացնող մարդիկ հայտնվեցին։ Րաֆֆին, թերևս, մտածեց, որ կարելի է համաձայնել իշխանության այդ պայմաններին, քանի որ մեծ ռիսկ էր առանց ռեսուրսների և միայն հանրային որոշակի աջակցության վրա հիմնված թիմով ընտրապայքար մտնելը։
Հավատալու և փոխելու մեծ ջատագովի հետ գործարքի գնալով՝ Րաֆֆին, հավանաբար, կարծում է, թե կարևորը ԱԺ անցնելն է, իսկ դրանից հետո արդեն կարելի է խախտել Սերժի հետ ունեցած ցանկացած պայմանավորվածություն և ինքնուրույն խաղալ, բայց դա սատանի մայլում քյանդրբազություն անելու պես մի բան է։ Սերժ Սարգսյանը մարդկանց հաճախորդացնելու, «խուրդելու» և «քցելու» գործում կարելի է ասել, որ ակադեմիկոս է և Րաֆֆին դեռ չի զգում, թե ինչ օրն է ընկնելու։
Րաֆֆու նման մի ժամանակ մտածել են Արտաշես Գեղամյանը, Արթուր Բաղդասարյանը և մյուս մանր ու միջին հաճախորդները։ Իսկ հիմա որտե՞ղ են նրանք։ ՀՀԿ–ի ցուցակում, էլ ուրիշ որտե՞ղ։
Րաֆֆիին, երևի, թվաց, թե ինքն ավելի «շուստրի» կգտնվի, քան վերոհիշյալ «ականները», քանի որ ինքը «ֆիռմա» ական է, մարդկանց որտեղ բռնացնում ձեռքով բարևում է, ուրիշների հանրահավաքներին այցելում է, որպեսզի մարդիկ իրեն տեսնեն և բացի այդ՝ հաճախ է օգտագործում «հ» տառով սկսվող հայրենասիրական բառեր, բայց դե...
Մոտ երեք տարի Լևոնն էլ էր մտածում, թե կուլիսային խաղերում կարող է ֆռռացնել Սերժին, բայց հետո հասկացավ, որ դա անիմաստ է և ՀՀԿ ղեկավարին պետք է «նա կավյոռ» բերել այնտեղ, որտեղ նա չափազանց թույլ է՝ քաղաքական ու հրապարակային դաշտում։ Դա՛ է պատճառը, որ ՀԱԿ–ը հիմա ամեն կերպ աջակցում է «Կոնսենսուս մինուս ՀՀԿ» ծրագրի կյանքի կոչմանը, և դա՛ է պատճառը, որ Սերժ Սարգսյանը սարսափում է 4 կուսակցությունների՝ ԲՀԿ–ի, ՀՅԴ–ի, ՀԱԿ–ի ու «ժառանգության» ստորագրած ընտրական գործընթացների վերահսկման համաձայնությունից, և վերջապես դա՛ է պատճառը, որ իշխանությունները «Ժառանգությանը» հրահանգեցին խաղեր չտալ ու դուրս գալ «4–ի ձևաչափից»՝ այդպիսով Րաֆֆիին ուղարկելով ՀՔՄ–ն լքած Գալուստ Սահակյանի հետևից ու Սամվել Նիկոյանի հասցեով։
Եվ այսպես, հաշվի առնելով մի շարք հանգամանքներ՝ կարելի է գրեթե 100 տոկոսանոց ճշգրտությամբ կանխատեսել, թե ինչ է սպասվում «Ժառանգությանը» և անձամբ Րաֆֆի Հովհաննիսյանին։ Մեկ հարցում եմ միայն դժվարանում պատասխան գտնել. հաջորդ խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ կհայտնվի՞ արդյոք Րաֆֆի Հովհաննիսյանը ՀՀԿ–ի ցուցակում և ո՞ր հորիզոնականը կզբաղեցնի, եթե, իհարկե, մինչև այդ ՀՀԿ–ն, դուրս մնալով իշխանական համակարգից, չվերածվի մի քանի հոգանոց կուսակցության, ինչպես որ սկսել էր իր գործունեությունը մինչև 1995–ին ՀՀՇ–ի գլխավորած «Հանրապետություն» դաշինքի կազմում խորհրդարան մտնելը։
Հ.Գ.։ Երևանի մի շարք համայնքների ընտրատեղամասերում (Կենտրոն, Էրեբունի, Արաբկիր) Րաֆֆի Հովհաննիսյանը զիջել է «Ժառանգությանը» օրենքով հասանելիք հանձնաժողովականների տեղերը ՀՀԿ–ին։ Այդ մասին համառ լուրեր են պտտվում։ Ասվածի մեջ կարելի է համոզվել ընտրահանձնաժողովների անդամների անուն–ազգանուններին ծանոթանալիս։ Այս հարցում էլ է, փաստորեն, «ժառանգությունը» թևաններին ապավինել։ Եթե դա այդպես չէ, ապա առաջարկում եմ ժառանգականներին, որպեսզի նրանք հրապարակեն նշյալ համայնքներում իրենց հանձնաժողովի անդամների ով լինելը և նրանց աշխատանքի վայրերը, որից հետո խոստանում եմ ուշագրավ «ռազբորկա»։
Հ.Գ.–2։ «Ժառանգության» նախընտրական տեսահոլովակներում Րաֆֆի Հովհաննիսյանը, զուռնա–դհոլի (դհո՜լ, գրողը տանի, դհո՜լ) ձայնային ուղեկցությամբ,  իրեն պատկերացնում է իր երազած տղայի դերում։ Այլ խոսքերով՝ Րաֆֆին իրեն դրել է հնդկական «կինոյի մեջի» տղայի տեղը։ Տեսարանը շատ սրտաճմլիկ է։
Նման դեպքերում ընդունված է ասել, որ միայն ֆրեյդիստական ուղղվածության հոգեվերլուծաբանները կարող են հստակ դիագնոզ դնել։ Առաջին տպավորությունն այնպիսին է, որ «պացիենտը» տառապում է պաթոլոգիկ նարգիզականությամբ և մազոխիզմով. շատ ծանր դեպք է։

Почему Серж «диалогизировал» Раффи?
С целью полностью лишить самостоятельности и в дальнейшем уничтожить «Процветающую Армению» Серж Саргсян пытался принять участие в парламентских выборах единым списком с возглавляемой Гагиком Царукяном командой, но ничего не вышло. ППА не только вошла в избирательную кампанию отдельным списком, но и включила в свои ряды политического тяжеловеса – Вардана Осканяна, который периодически подвергал и подвергает основательной критике проводимую Саргсяном внутреннюю и внешнюю политику.
После всего этого руководителю РПА не оставалось ничего другого, как применить против заклятого партнера свои любимые методы: «ментовские» рейды, пропагандистско-психологические атаки «свободной, но подсержевской» прессы, «шавканье» некоторых младореспубликанцев.
Сержу Саргсяну нужна была также политическая сила, которая занялась бы «легитимной» пропагандой против ППА, поскольку РПА не могла пойти на открытую конфронтацию со своим «партнером»: от этого бы ППА только выиграла. Следовательно, Саргсяну нужно было, чтобы действующий в оппозиционном поле субъект или субъекты делали выпады в адрес Царукяна и Осканяна, повторяя тиражируемые подконтрольными президентскому дворцу «независимыми» СМИ идеи.
Исходя из каких-то политических расчетов, Армянский национальный конгресс с 2008-го по сентябрь 2011г. выполнял  роль гаранта стабильности «Егиазара Айнтапци», но со временем Левон Тер-Петросян понял, что Серж Саргсян ведет «диалог» с политическими силами исключительно с целью клиентизировать их, а в дальнейшем «кинуть».
В отношениях с Тер-Петросяном Саргсян оказался настолько «наглым» и неблагодарным, что во время проходивших осенью прошлого года круглосуточных митингов АНК он даже закрыл находящиеся в районе площади Свободы общественные туалеты. Иначе говоря, Серж Саргсян не признает партнерских отношений. Ему нужны только гегамяны и багдасаряны, то есть «народные инструменты».
К чести Тер-Петросяна, он не пошел по пути гегамянизации и выдвинул обеспечивающий широкую общественную консолидацию лозунг «Армения без Сержа Саргсяна». Таким образом, Саргсян лишился ресурса для борьбы с противниками чужими руками. Вот тут то у Саргсяна и возникла необходимость «диалогизации» Раффи Ованнисяна, поскольку старые клиенты уже были раскрыты, а АНК отказался от роли «эчмиадзинского  монаха».
Что касается лидера «Наследия», то он с удовольствием вошел в предложенную президентским дворцом игру и сейчас превратил ППА в единственную мишень для своей критики. Правда, чтобы скрыть свою «диалогизированность», «наследники Азатыча» заявляют, что их мишенью является не только РПА, но и вся коалиция. Однако более или менее сведущие в политических процессах понимают, что это является «отмазкой», требованием заказчика и желанием казаться более оппозиционным. Заметим, что стиль, в котором «Наследие» провозглашает себя более «ярым» оппозиционером, чем остальные, является старым и отработанным трюком, который не сработает. Спросите у Гегамяна – он скажет.
Кстати, в 2003г. точно так же вел себя и получивший от Сержа Саргсяна прозвище «пустой барабан»  Арташес Гегамян. Если помните, лидер «Национального единения» обосновывал неприсоединение во втором туре президентских выборов к Степану Демирчяну в основном тем, что во втором туре вообще не нужно участвовать, поскольку этим будет легитимизирован первый, во время которого больше процентов было зафиксировано в пользу Роберта Кочаряна. То есть, Гегамян хотел скрыть свою клиентизацию, прикидываясь более радикальным деятелем. Это уже сейчас украсивший пропорциональный список РПА «Барабан» признается, что в 2003г. он был на стороне властей, естественно, исходя из «интересов нации и государства». Сейчас тот же радикализм гегамяновского типа применяет Раффи Ованнисян, придавая своим действиям «национально-освободительный» вид и содействуя Сержу Саргсяну в соответствии с  воплощенными в Гегамяне политическими,  человеческими и этическими качествами.
Может возникнуть вопрос о причинах согласия Раффи Ованнисяна войти в игру Сержа Саргсяна и его зятя, а также относительно его выгоды. Прежде всего, скажу, что вхождение «Наследия» во властные игры видно и из их пропорционального списка, и из дорогой предвыборной кампании, и из политической линии поведения Раффи (не бесплатно же «Свободные демократы» и «Наследие» стали рекламными агентами поддерживаемого РПА мажоритарного кандидата Нушикяна, действуя против выдвинутого от оппозиции Сарибека Суиасяна).
Расчеты Р. Ованнисяна вполне ясны. Сколько бы он не жеманился словно женщина, мямля на тему возможного кандидатства в президенты, Раффи явно желает выдвинуть свою кандидатуру в 2013г. Этим программам могло помешать непрохождение в будущий парламент. Лидер «Наследия» боялся, что его партия не преодолеет 5%–й барьер, поскольку знал, что у них нет ни финансовых ресурсов, ни широкой сети партийных структур, ни людских ресурсов. Войдя в сделку с Сержем Саргсяном, Раффи решил проблему ресурсов, а выполняющие роль связующего звена между президентским дворцом и Раффи «Свободные демократы» уже были присоединены к «Наследию», чтобы следить за всеми шагами клиента, дабы он не стал лавировать в присущем ему стиле.
Не лишне напомнить, что «Свободные демократы» покинули АНК  именно по причине того, что они остались вне узкого окружения Левона в период «диалога» с президентом Саргсяном. Когда стало ясно, что они во главе с Раффи сейчас должны быть в роли «эчмиадзинских монахов» Сержа, а значит, что мечта получить депутатский мандат стала весьма близка, то они  попросту впали в эйфорию.
В обмен на предоставление ресурсов из президентского дворца «Наследию» продиктовали собственный список, в котором оказались работники аппарата Сержа Саргсяна,  действующие при правительстве люди и  представляющие окружение его зятя Микаэла МинасянаРаффи, наверное, подумал, что можно согласиться на эти условия властей, так как вхождение в предвыборную борьбу без ресурсов и с командой, пользующейся только некоторой общественной поддержкой, было бы большим риском.
Идя на сделку с апологетом лозунга «Поверим, чтобы изменить», Раффи, по всей видимости, думал, что главным является прохождение в НС, а после этого уже можно будет нарушить любые договоренности с Сержем и играть самостоятельно, но это напоминает нечто вроде  стянуть с вора шапку. Можно сказать, что Серж Саргсян в деле клиентизации, «разменивания» и «кидалова» является академиком, и Раффи пока не понимает, что его ждет.
Подобно Раффи в свое время думали Арташес ГегамянАртур Багдасарян и другие клиенты мелкого и среднего калибра. Ну и где они сейчас? В списке РПА, а где им еще быть?
Раффи, наверное, показалось, что он будет шустрее, чем упомянутые «мины», так как он является «фирменной миной»: здоровается за руку со всеми прохожими, посещает митинги других сил, чтобы люди его увидели и, кроме этого, часто употребляет высокопарные патриотические слова.
Около трех лет Левон тоже думал, что в закулисных играх может обвести Сержа вокруг пальца, но затем он понял, что это бессмысленно и руководителя РПА надо «вызвать на ковер» там, где он достаточно слаб – в публичную политику. В этом и кроется причина того, что АНК сейчас всячески поддерживает воплощение в жизнь программы «Консенсус минус РПА». В этом и есть причина того, что Серж Саргсян приходит в ужас от подписанного четырьмя партиями (ППА, АРФД, АНК и «Наследием») соглашения по контролю за процессом выборов.  Наконец, в этом причина того, что власти распорядились «Наследию» не заигрывать и выйти из «формата четырех», отправив Раффи вслед за покинувшим зал заседаний Союза политологов Армении Галустом Саакяном в направлении Самвела Никояна.
Таким образом, учитывая ряд обстоятельств, можно практически со 100%-ой точностью спрогнозировать, что ждет «Наследие» и лично Раффи Ованнисяна. Затрудняюсь ответить только на один вопрос: окажется ли Раффи Ованнисян на следующих парламентских выборах в списке РПА и какое место в нем займет, если, конечно, РПА, оставшись за бортом властной системы, не превратится в партию из нескольких членов, каковой она была до вхождения в 1995-ом году в парламент в составе блока «Республика» во главе с АОД.
P.S. В ряде избирательных участков Еревана (Кентрон, Эребуни, Арабкир) Раффи Ованнисян уступил РПА законно отведенные «Наследию» места в комиссиях. Об этом ходят упорные слухи. В этом можно убедиться, ознакомившись с именами членов избирательных комиссий. Фактически, и в этом вопросе «Наследие» уповает на теванов. Если это не так, то предлагаю членам «Наследия» опубликовать то, кем являются и где работают их члены комиссий, после чего обещаю любопытную «разборку».
P.S.-2. В предвыборных роликах «Наследия» Раффи Ованнисян в музыкальном сопровождении  зурны и барабана (барабан, черт побери, барабан!) представляет себя в роли парня своей мечты. Иными словами, Раффи поставил себя на место парня из индийских фильмов. Весьма душещипательная картина.
В подобных случаях принято говорить, что правильный диагноз могут дать только психоаналитики фрейдистского направления. Первое впечатление такого, что пациент страдает патологическим нарциссизмом и мазохизмом – крайне тяжелый случай.