Նոր պատժամիջոցներ իրանական նավթի գնորդների դեմ
ԱՄՆ–ի նախագահ Բարաք Օբաման շաբաթ գիշերը հաստատել է նոր պատժամիջոցներ՝ ուղղված իրանական նավթի գնորդներին։
Նոր պատժամիջոցներն առաջին հերթին ուղղված են Չինաստանի, Հնդկաստանի, Հարավաֆրիկյան Հանրապետության, Հարավային Կորեայի և Թուրքիայի դեմ։ Մինչև հունիսի 28–ը նրանք պետք է խիստ կրճատեն իրանական նավթի ներմուծումը։ Հակառակ դեպքում այդ երկրները կկտրվեն ամերիկյան ֆինանսական համակարգից։
Օբամայի հայտարարության մեջ ասվում է, որ իրանական նավթից հրաժարված ԱՄՆ–ի դաշնակիցները պատժամիջոցների հետևանքով չեն տուժի, քանի որ համաշխարհային շուկայում նավթի պակաս չկա։

Обама одобрил новые санкции против партнеров Ирана
Президент США Барак Обама одобрил новые санкции, направленные против зарубежных банков и компаний, имеющих отношение к поставкам иранской нефти.
Страны Евросоюза и Япония уже объявили об отказе от поставок иранской нефти. От таких государств, как Южная Корея, Индия, Китай и Турция, Соединенные Штаты ждут сокращения экспорта из Ирана в ближайшие три месяца. В противном случае, по отношению к финансовым институтам этих стран будут применены санкции.
В заявлении Обамы говорится, что союзники Соединенных Штатов не должны пострадать от санкций, поскольку на мировом рынке сейчас нет дефицита нефти, и можно полностью отказаться от поставок этого сырья из Ирана или сократить их.