Նիկոլ Փաշինյանն Ալիևի առաջ ապահայկականացման պարտավորություն է ստանձնել
2021 թվականի արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններից առաջ Նիկոլ Փաշինյանը խոստանում էր Արցախի ինքնորոշման իրավունքի պաշտպանություն, Շուշիի ու Հադրութի դեօկուպացիա: Նաև ասում էր, որ եթե ՔՊԿ-ն չվերարտադրվի, ապա պատերազմ կլինի: Ասում էր՝ կա՛մ ես կմնամ վարչապետ ու խաղաղություն կլինի, կա՛մ ես չեմ մնա վարչապետ ու պատերազմ կլինի: Հերթական անգամ մանիպուլացնում ու խաբում էր:
Վերարտադրվելուց հետո Նիկոլ Փաշինյանը կտրուկ փոխեց իր դիրքորոշումը՝ նախ հայտարարելով, որ Արցախի ինքնորոշման իրավունքի մասով պետք է իջեցնել նշաձողը, ապա 2022թ. հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում Արցախը ճանաչելով Ադրբեջանի մաս:
Այլ պատկեր ունեցանք նաև խոստացված խաղաղության մասով: Այժմ Ադրբեջանը օկուպացված է պահում ՀՀ տարածքի առնվազն 200 քառակուսի կիլոմետր տարածքը:
Նիկոլն ասում էր, որ եթե Արցախը հանձնենք, ապա Ադրբեջանի հետ խաղաղություն կլինի և մեր երկիրը կվերածվի «խաղաղության խաչմերուկի»: Արցախը հանձնեց, Ադրբեջանի ախորժակն ավելի մեծացավ:
Ալիևն այս ամբողջ ընթացքում խոսում է Հայաստանն «Արևմտյան Ադրբեջանի» վերածելու նպատակներից, Երևանը համարում է «Էրիվան»:
Հիմա Նիկոլը նոր բանաձև է առաջարկում: Ասում է՝ մինչև ՀՀ սահմանադրությունը չփոխենք, ՀՀ անկախության հռչակագրից չհրաժարվենք, խաղաղություն չի լինի: Դա Ալիևի պահանջն է, բայց այդ պահանջը գնալով նոր բովանդակություն է ստանում: Ադրբեջանի մարտավարությունը կրկին նույնն է. իրենք նոր զիջումներ են պահանջում Հայաստանից՝ փոխարենը ոչինչ չխոստանալով, ավելի ճիշտ՝ է՛լ ավելի ագրեսիվացնելով իրենց ծավալապաշտական ու այլ տիպի նկրտումները:
Ադրբեջանը ապահայկականացում է պահանջում Նիկոլից: Վերջինս ստանձնել է այդ պահանջը կատարելու պատրաստակամություն՝ հանուն իր կաշվի փրկության:
Հայաստանի միակողմանի զիջումներն ակնհայտորեն հանգեցնելու են մեր պետականության կորստին, նոր ցեղասպանության հեռանկարին: Նիկոլն այդ ամենը ներկայացնում է որպես խաղաղության հասնելու գործընթաց, բայց նախորդ տարիների պես բերելու է նոր պատերազմ ու նոր կորուստներ:
Իրական խաղաղության հասնելու բանաձևը մեկն է՝ ազատվել փաշինյանական իշխանությունից, վերականգնել հարաբերությունները մեր բնական դաշնակիցների հետ, վերականգնել բանակն ու Ադրբեջանի, Թուրքիայի հետ վարել բանակցություններ՝ մեր պետական շահերի պաշտպանության տեսանկյունից: Այդ շահերը չեն ենթադրում ագրեսիվ ռազմական գործողություններ, բայց չեն ենթադրում նաև կապիտուլյացիոն բնույթի զիջումներ: Դա ունակ է անելու միայն ազգային նոր իշխանությունը:

Никол Пашинян взял перед Алиевым обязательство по деарменизации
Перед внеочередными парламентскими выборами 2021-го Никол Пашинян обещал отстаивание права Арцаха на самоопределение, деоккупацию Шуши и Гадрута. Кроме того, заявлял, что, если «Гражданский договор» не переизберется, произойдет война. Говорил, мол, или он останется премьером и принесет мир, или его не будет и случится война. Это были его очередные ложь и манипуляция.
После воспроизводства власти Никол Пашинян резко изменил свою позицию. Сначала он заявил, что по части права Арцаха на самоопределение нужно опустить планку, а 6 октября 2022-го в Праге признал Арцах частью Азербайджана.
Противоположной обещанной была также картина по части мира. Сейчас Азербайджан удерживает оккупированными как минимум 200 кв. км территорий РА.
Никол говорил, что если мы сдадим Арцах, то будет мир с Азербайджаном и наша страна станет «перекрестком мира». Арцах сдан, а аппетит Азербайджана продолжает нарастать.
Всё это время Алиев говорит о своих целях по превращению Армении в «Западный Азербайджан», а Ереван считает «Эриваном».
Сейчас Никол предлагает новую формулу. Говорит, мол, пока не поменяем Конституцию РА, не откажемся от Декларации независимости РА, мира не будет. Это – требование Алиева, которое постепенно приобретает новое содержание. Тактика Азербайджана всё та же: он требует от Армении новых уступок, не обещая ничего взамен, вернее – выступая с еще более агрессивными экспансионистскими и иного рода притязаниями.
Азербайджан требует от Никола деарменизацию. Последний выразил готовность выполнить это требование – во имя спасения своей шкуры.
Односторонние уступки Армении явным образом приведут к потере нашей государственности и перспективе нового геноцида. Никол преподносит всё это как процесс достижения мира, но, как и прежде, принесет новую войну и новые потери.
Формула достижения реального мира одна: избавиться от пашиняновской власти, восстановить отношения с нашими естественными союзниками, восстановить армию и вести с Азербайджаном и Турцией переговоры с позиций отстаивания наших национальных интересов. Эти интересы не предполагают агрессивных военных действий, но и не подразумевают также уступок капитуляционного характера. Сделать всё это в состоянии лишь новая национальная власть.