Ցանկացած հանձնվողականություն ուղիղ ճանապարհ է դեպի ցեղասպանություն. Արցախը կպայքարի. Ձյունիկ Աղաջանյան (տեսանյութ)
Մայիսի 28-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը ադրբեջանական վերահսկողության տակ գտնվող Բերձորի շրջանում հանդիպել է իր համախոհների հետ և պատասխանել հարցին, թե ինչ է լինելու Ղարաբաղի իշխանության ճակատագիրը:
Ալիևը վերջնագիր է տվել նրանց՝ մատնանշելով, որ Ղարաբաղի հայերին մնում է մեկ ճանապարհ՝ «աղբանոցը նետել կեղծ «պետական ատրիբուտները», լուծարել խորհրդարանը և ենթարկվել Ադրբեջանի օրենքներին:
«Մայր Հայաստան» ժողովրդական շարժման անդամ, ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ձյունիկ Աղաջանյանի տպավորությամբ՝ Հայաստանն ու Արցախը վերադարձել են 1991 թվական, քանի որ այն ժամանակ նույնպես նմանատիպ վերջնագրեր էր ներկայացնում Ադրբեջանի իշխանությունը, սակայն արցախահայության՝ սեփական երկրում սեփական կյանքը տնօրինելու կամքը, համառությունը ցույց տվեցին, որ նման վերջնագրերը որևէ ազդեցություն ունենալ չեն կարող, եթե կա ժողովրդի վճռականությունը պայքարելու և պահպանելու այն, ինչը պատմականորեն իրավունքի ուժով իրենց է պատկանում:
Դիվանագետը համաձայն չէ այն տեսակետի հետ առ այն, որ արցախահայությունը հոգեբանորեն ընկճված է:
Շրջափակումն իր բացասական ազդեցությունն, իհարկե, ունի, նաև Հայաստանի իշխանության՝ մշտապես խրախուսվող զիջողականության և հանձվողականության միտումները նույնպես անհետևանք չեն մնում, սակայն այդ ամենը հակառակ էֆեկտն ունի. մեծամասնության մեջ առաջացնում է պայքարելու և չհանձնվելու ձգտում:
«Ցանկացած հանձնվողականություն ուղիղ ճանապարհ է դեպի ցեղասպանություն, իսկ դրանից հետո նույն ճակատագրին է արժանանալու Հայաստանն իր տարբեր տարածքներով»,-ընդգծել է Աղաջանյանը և շեշտել, որ Արցախի ժողովուրդը պետք է պատմությունից դասեր քաղի և վերհիշի, թե Արցախյան գոյամարտն ինչպես սկսվեց, ինչ վիճակում էին հայերն ու ինչպես հասան դրական արդյունքի։
«Որքան էլ դժվար լինեն պայմանները՝ որևէ պետություն չի կարող արցախցիներին պարտադրել մի բան, եթե իրենք դա չեն ցանկանում»,-պնդել է դիվանագետը:

Любое пораженчество – это прямой путь к геноциду: Арцах будет бороться – Дзюник Агаджанян (видео)
Президент Азербайджана Ильхам Алиев 28 мая встретился со своими сторонниками в перешедшем под контроль Баку Бердзорском районе и ответил на вопрос о том, как сложится судьба карабахских властей.
Алиев предъявил им ультиматум, заявив, что у армян Карабаха остается лишь один путь: «выбросить на свалку фальшивые «государственные атрибуты», распустить парламент и подчиниться законам Азербайджана.
По мнению чрезвычайного и полномочного посла РА Дзюник Агаджанян, Армения и Арцах вернулись в 1991 год, поскольку в то время власти Азербайджана также предъявляли аналогичные ультиматумы.
Однако воля и упорство арцахских армян в вопросе управления своей жизнью в собственной стране показали, что подобные ультиматумы не могут иметь никакого воздействия, если есть решимость народа бороться и сохранить то, что исторически принадлежит им силой права.
Дипломат не согласна с мнением, что арцахские армяне пребывают в психологически подавленном состоянии. Разумеется, блокада имеет свое негативное влияние, и постоянно поощряемые властями Армении тенденции компромиссов и уступок также не остаются без последствий, но все это имеет обратный эффект и вызывает у большинства желание бороться и не сдаваться.
«Любое пораженчество – это прямой путь к геноциду, поскольку та же участь может постигнуть и Армению с ее территориями», – подчеркнула Агаджанян, отметив, что народ Арцаха должен извлечь уроки из истории и вспомнить, как начиналась Арцахская война, в каком состоянии были армяне, и как они достигли успеха.
«Как бы ни тяжелы были условия, ни одно государство не может навязать арцахцам что-либо, если они не захотят этого», – заключила дипломат.