Մի քանի տարի առաջ մենք չէինք կարող պատկերացնել, որ սա ասեր Հայաստանի վարչապետը․ Աբխազիայի ԱԳ նախարարը՝ Արցախն Ադրբեջանի մաս ճանաչելու մասին
Աբխազիայի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Ինալ Արձինբան մտահոգություն է հայտնել Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարության առնչությամբ, որ Հայաստանը պատրաստակամությունն է հայտնել ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղը որպես Ադրբեջանի մաս։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանում շատերը բացասաբար են ընկալել նման հայտարարությունը։
«Մի քանի տարի առաջ չէինք կարող պատկերացնել, որ սա ասեր Հայաստանի վարչապետը... Դեռ 1992 թվականին Հայաստանի Գերագույն խորհուրդը որոշում ընդունեց, ըստ որի՝ ցանկացած միջազգային միջպետական փաստաթուղթ կամ ներքին կարգավորող իրավական ակտ, որում Լեռնային Ղարաբաղը ճանաչված է որպես Ադրբեջանի տարածք, Հայաստանի Հանրապետության տարածքում անընդունելի է կատարման համար։ Այսինքն՝ ստացվում է, որ վարչապետ Փաշինյանի հայտարարությունը հակասում է Հայաստանի Գերագույն խորհրդի որոշմանը… Սա իսկապես աննախադեպ իրադարձություն է»։
Արձինբան նաև ընդգծել է Փաշինյանի հայտարարության աշխարհաքաղաքական դինամիկան ու հնարավոր հետևանքները։
Նրա խոսքով՝ «մենք ապրում ենք շատ կոշտ աշխարհաքաղաքականության դարաշրջանում»։
«Այն, ինչ կատարվեց Լեռնային Ղարաբաղի հետ, աշխարհաքաղաքական կոնսենսուսի արդյունք է... Ժամանակ, որի ընթացքում մենք ապրում ենք, հետևանքներն իսկապես կարող են լինել բավականին ողբերգական։ Իսկ այն, ինչ կատարվեց Լեռնային Ղարաբաղի հետ, ողբերգություն է, եթե հիշում եք, թե քանի երեխա զոհվեց, և ինչ արդյունքի դա հանգեց»,-նշել է նա։

«Мы не могли этого представить пару лет назад, чтобы премьер Армении такое сказал»: глава МИД Абхазии о признании Арцаха частью Азербайджана
Министр иностранных дел Абхазии Инал Ардзинба выразил обеспокоенность по поводу заявления Никола Пашиняна, который выразил готовность Армении признать Нагорный Карабах частью Азербайджана.
По его словам, многие в Армении негативно восприняли такое заявление.
«Мы не могли этого представить пару лет назад, чтобы премьер-министр Армении такое сказал… Еще в 1992 году Верховный Совет Армении принял постановление, согласно которому любой международный межгосударственный документ или внутренний нормативно-правовой акт, где Нагорный Карабах признается территорией Азербайджана, на территории Республики Армения является недопустимым к исполнению. То есть получается, что заявление премьер-министра Пашиняна противоречит постановлению Верховного совета Армении… Это действительно беспрецедентное событие», – отметил он.
Ардзинба также подчеркнул геополитическую динамику и возможные последствия заявления Пашиняна. По его словам, «мы живем в эпоху очень жесткой геополитики».
«То, что произошло с Нагорным Карабахом, является результатом геополитического консенсуса… В то время, в которое мы живем, действительно последствия могут быть достаточно трагическими. А то, что произошло с Нагорным Карабахом и является трагедией, если вспомнить, какое количество ребят полегло и к какому результату это привело», – заявил Ардзинба.