Արևմուտքին պետք է Կովկասն առանց ՌԴ-ի. Սերգեյ Մարկեդոնովը՝ բանակցությունների մասին
Ռուսական կողմը Մոսկվայում Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների հետ բանակցություններում հերթական անգամ շեշտել է իր դիրքորոշումը․ ի տարբերություն արևմտյան խաղացողների, նրան իրական խաղաղություն է պետք Հարավային Կովկասում։ Sputnik Արմենիայի հետ զրույցում այս տեսակետը հայտնեց ռուս քաղաքագետ-միջազգայնագետ Սերգեյ Մարկեդոնովը՝ մեկնաբանելով երեք երկրների արտգործնախարարների հանդիպման արդյունքները։
Արարատ Միրզոյանի և Ջեյհուն Բայրամովի հետ հանդիպումների ընթացքում, ինչպես նաև բանակցությունների արդյունքների վերաբերյալ մի շարք հետաքրքիր հայտարարություններ է արել Ռուսաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավար Սերգեյ Լավրովը: Նախարարի խոսքով՝ հաղորդակցությունների ապաշրջափակման հարցերում կողմերն արդեն մոտ են վերջնական պայմանավորվածությանը։ Պայմանավորվել են առաջիկայում սահմանազատման և սահմանագծման երկկողմ հանձնաժողովի նիստ անցկացնել՝ ՌԴ–իխորհրդատվական մասնակցությամբ։ Բացի այդ, խաղաղության պայմանագրի և մի շարք հոդվածների վերաբերյալ հաջողվել է երկու կողմերի ըմբռնումը մոտեցնել ընդհանուր տեսլականին։
Մարկեդոնովը նշում է, որ Ռուսաստանի պատկերացմամբ` համապատասխան խաղաղության պայմանագիրը պետք է լինի որպես հանգրվան սահմանագծման և սահմանազատման գործընթացների, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սոցիալ-տնտեսական կապերի վերականգնման և այլն:
«Եթե արևմտյան երկրները խաղաղության պայմանագիրը դիտարկում են որպես Ռուսաստանին Հարավային Կովկասից դուրս մղելու գործիք ևմիջոց, ապա Ռուսաստանը խաղաղությանը նայում է որպես համապարփակ մի բանի, որը կարևոր է հարավային թևում իր անվտանգության համար, նա նայում է խաղաղությանը, որը պետք է ձեռք բերվի ոչ թե հռչակագրերի, ոչ թե ինչ-որ «PR ակցիաների», այլ կոնկրետ հարցերում իրական առաջընթացի արդյունքում»,-կարծում է փորձագետը:
«Անկասկած, թե՛ Բրյուսելը, թե՛ Մոսկվան, թե՛ Վաշինգտոնը ընդունում են խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման կարևորությունն ու անհրաժեշտությունը։ Ըստ էության, դա ընդունում են նաև Հայաստանն ու Ադրբեջանը։ Բայց Արևմուտքի համար գլխավոր նպատակը «գործիքային» բնույթ է կրում, այսինքն՝ նրան խաղաղություն է պետք, որն այնուհետև պետք է բարձրացնի Հայաստանում ռուսական ռազմաբազայի գտնվելու նպատակահարմարության, Լեռնային Ղարաբաղում ՌԴ խաղաղապահների տեղակայման հարցը։ Իսկ Ռուսաստանի համար կարևոր է խաղաղությունը՝ որպես Հայաստանի և Ադրբեջանի համաձայնեցված գործողություն։ Մոսկվան չի կարծում, որ թուղթն ինքնին նպատակ է»,-բացատրում է փորձագետը։
Հարցին, թե արդյոք մոսկովյան հարթակը կշարունակի արդիական լինել, Մարկեդոնովը պատասխանեց` միջազգային հարաբերությունները, հակամարտությունների կարգավորումը երբեք վակուումում չեն զարգանում: Ռուսաստանը միշտ փորձել է իր դերը խաղալ, բայց դա չի փակել մյուս խաղացողների հնարավորությունները։
Այդպես է եղել նաև 2022 թվականից շատ առաջ, վառ օրինակ են 2021 թվականին Քի Ուեսթի (ԱՄՆ) բանակցությունները։ Փորձագետը հիշեցրեց, որ Արևմուտքի միջնորդական ակտիվությունը կար Ղրիմի իրադարձություններից և նույնիսկ Աբխազիայում և Հարավային Օսեթիայում տիրող իրավիճակից շատ առաջ։ Բայց փաստացի մինչև հիմա Ռուսաստանին է հաջողվել կոնկրետ արդյունքների հասնել։ Այստեղ խնդիրն այլ է՝ Ռուսաստանին պակասում է տեղեկատվական ակտիվությունը։
«Ռուսաստանում կա այն զգացողությունը, որ բոլորն առանց այդ էլ գիտեն այդ ամենը։ Երևի այդպես կարելի էր վարվել մինչև 2022 թվականը, երբ դեռ գոյություն ուներ Մինսկի խումբը, և Արևմուտքն ու Ռուսաստանը համագործակցում էին հետխորհրդային տարածքում։ Բայց հիմա իրավիճակն այլ է։ Եվ պետք չէ սպասել, որ ռուսական ջանքերը կգնահատեն, և ինչ-որ մեկը նրան «շնորհակալություն» կասի։
Կարելի է կարդալ բրյուսելյան հանդիպումից հետո Շառլ Միշելի հնչեցրած հայտարարությունը, այնտեղ Ռուսաստանն ընդհանրապես չի հիշատակվում, կարծես առհասարակ չկա, կամ էլ Էնթոնի Բլինկենի ելույթը, նա ասում է, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը պետք է ինքնուրույն պայմանավորվեն։ Կարծում եմ՝ Մոսկվան պետք է մի փոքր փոխի իր մարտավարությունը»,-ասում է նա։
Մարկեդոնովն ընդհանուր առմամբ վստահ է, որ Ռուսաստանը կպահպանի միջնորդի իր դերը, քանի որ եթե նա դադարի ավելացնել միջնորդական ջանքերը, ապա Կովկասում նրա համար ռազմավարական նշանակություն ունեցող ազդեցությունը կնվազի:
Մարկեդոնովն ուշադրությունը հրավիրեց Լավրովի հայտարարության այն կետին, որտեղ խոսվում էր փորձագետների ձևաչափով հայ-ադրբեջանական երկխոսության անհրաժեշտության մասին: Քաղաքագետը կարծում է, որ այս երկխոսությունը օգտակար կլինի ընդհանուր բանակցային ջանքերի համար, քանի որ փորձագետներն ու հասարակական գործիչները որոշակի գիտելիքներ, կոմպետենտություն ունեն: Եվ փոխգործակցության ընդհանուր ձևաչափն ընդլայնելու հնարավորություն կա:
«Անշուշտ, փորձագիտական հարթությունն ամբողջությամբ դուրս չի մղի մասնագիտական, դիվանագիտական ձևաչափը, դա անհեթեթ կլիներ, բայց ինչու ոչ, կարող է լրացնել այն, մի տեսակ «նոու-հաու» դառնալ ռուսական կողմից»,-ասաց մեր զրուցակիցը:
Ինչ վերաբերում է Լավրովի այն դիտարկմանը, թե Ռուսաստանն այս տարածաշրջանում պատմական դեր է խաղացել, ամենալուրջ շահերն ունի և հուսով է, որ դաշնակիցները հասկանում են դա, ապա Մարկեդոնովի խոսքով՝ Մոսկվան երբեք չի էլ ասել, որ այդ տարածաշրջանն իրեն հետաքրքիր չէ։
Այն, որ առաջին պլանում ուկրաինական խնդիրն է հայտնվել, չի նշանակում, որ Կովկասը Ռուսաստանի համար կորցրել է հետարքրությունը։ Հակառակ պնդումները ոչնչով հիմնավորված չեն։
Նշենք, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաջորդ բանակցությունները նախատեսվում է կրկին անցկացնել Մոսկվայում: Ավելի վաղ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ ընդունել է մայիսի 25-ին բարձրագույն մակարդակով եռակողմ հանդիպում անցկացնելու ՌԴ նախագահի առաջարկը:

Западу нужен Кавказ без России – Маркедонов о переговорах
Российская сторона на переговорах с главами МИД Армении и Азербайджана в Москве в очередной раз обозначила свою позицию – в отличие от западных игроков, ей нужен реальный мир на Южном Кавказе. Подобное мнение выразил «Sputnik Армения» российский политолог-международник Сергей Маркедонов, комментируя итоги встречи глав МИД трех стран.
В ходе встреч с Араратом Мирзояном и Джейхуном Байрамовым, а также по итогам переговоров глава российского внешнеполитического ведомства Сергей Лавров сделал ряд интересных заявлений. Он отметил, что в вопросах разблокирования коммуникаций стороны уже близки к окончательной договоренности. В ближайшее время условились провести заседание двусторонней комиссии по делимитации и демаркации границы с консультативным участием РФ.
Маркедонов отмечает, что в понимании России соответствующий мирный договор должен венчать процессы по демаркации и делимитации границы, восстановление, точнее установление социально-экономических контактов между Арменией и Азербайджаном и т.д.
«Если западные страны рассматривают мирный договор как инструмент, как средство выдавливания России с Южного Кавказа, то Россия смотрит на мир как нечто всеобъемлющее, важное для ее безопасности на южном фланге, она смотрит на мир, который должен быть достигнут в результате не деклараций, не каких-то «пиар-акций», а реального прогресса в конкретных вопросах», – считает эксперт.
Соответственно, разница между тем, что говорилось по итогам недавней Брюссельской встречи Никола Пашиняна и Ильхама Алиева, и тем, что было заявлено в Москве, заключается в последовательности событий.
«Безусловно, и Брюссель, и Москва, и Вашингтон признают важность и необходимость подписания мирного соглашения. Собственно говоря, это признают и Армения с Азербайджаном. Но для Запада главная цель носит «инструментальный» характер, т.е. ему нужен мир, который затем поставит вопрос о целесообразности пребывания российской военной базы в Армении, дислокации российских миротворцев в Нагорном Карабахе. Для России же важен мир как согласованные действия Армении и Азербайджана. Москва не считает, что бумага сама по себе – это цель», – объясняет эксперт.
Отвечая на вопрос, продолжит ли Московская площадка быть актуальной, Маркедонов заявил, что международные отношения, урегулирование конфликтов никогда в вакууме не развиваются. Россия всегда пыталась сыграть свою роль, но это не закрывало возможности для других игроков. Так было и задолго до 2022 года, наглядный пример – переговоры в Ки-Уэсте (США) в 2021 году. Эксперт напоминает, что посредническая активность Запада имела место задолго до Крымских событий и даже ситуации в Абхазии и Южной Осетии. Но по факту, до сих пор больше всего добиться конкретных результатов удавалось России. Здесь проблема в другом – России не хватает информационной активности.
«У России есть ощущение того, что все и так все знают. Наверное, так можно было поступать до 2022 года, когда еще существовала Минская группа, и Запад и Россия взаимодействовали на постсоветском пространстве. Но сейчас иная ситуация. И считать, что российские усилия будут оценивать, и кто-то скажет ей «спасибо», не приходится. Можно прочитать заявление Шарля Мишеля по итогам Брюссельской встречи, там Россия вообще не упоминается, как будто ее и нет вообще, или же выступление Энтони Блинкена, что Армения и Азербайджан должны сами договариваться. Думаю, Москве следует немного менять свою тактику», – говорит он.
В целом Маркедонов уверен, что Россия сохранит свою роль как медиатора, поскольку если она перестанет наращивать посреднические усилия, то влияние на Кавказе, стратегически важное для нее, будет уменьшаться.
Политолог обратил внимание на пункт в заявлении российского министра, где говорилось о необходимости армяно-азербайджанского диалога в формате экспертов. Он считает, что этот диалог пойдет на пользу общим переговорным усилиям, так как эксперты и общественники обладают определенным набором знаний, компетенций. И есть возможность расширить в целом формат взаимодействия.
«Безусловно, экспертное измерение полностью не вытеснит профессиональный, дипломатический формат, это было бы абсурдным, но дополнить его, стать неким «ноу-хау» с российской стороны, почему бы и нет», – сказал наш собеседник.
Что касается ремарки Лаврова, Маркедонова отмечает – Москва никогда и не говорила, что регион этот ей не интересен.
Выдвижение украинской проблемы на первый план не означает, что Кавказ утратил для России привлекательность. Утверждения об обратном ничем не обоснованы.
Отметим, следующие переговоры между Арменией и Азербайджаном планируется вновь провести в Москве. Ранее Никол Пашинян заявил, что принял предложение президента РФ о трехсторонней встрече 25 мая на высшем уровне.