Խնդիրը ոչ թե ադրբեջանական ծուղակում հայտնված արցախցիներն են, այլ Արցախի իշխանությունները
Արձագանքելով ադրբեջանցիների տարածած այն տեսանյութին, որում տեսանելի է, թե ինչպես են արցախցիները Հակարի գետի վրա տեղակայված ադրբեջանական հսկիչ անցագրային կետն անցնում` անձնագրային ստուգմամբ և մեքենայի զննությամբ, Արցախի պետնախարարը նշել է, թե ՀՀ-ից «իրենց բնակավայր վերադարձի ճանապարհին անցակետում նրանք հանդիպել են ադրբեջանցիների, վերջիններս, մեր քաղաքացիներին դնելով անելանելի վիճակում, ստիպել են կատարել իրենց պահանջները, տեսանկարահանել այդ գործընթացը` հերթական բեմականացումը ցուցադրելու համար»:
Միանգամից ասեմ, որ պետնախարարի այս մեկնաբանությունը համոզիչ չէ հենց միայն այն տեսանկյունից, որովհետև մեկ շաբաթ է մամուլում, սոցիալական ցանցերում հազարավոր նյութեր, տեսանյութեր և ֆոտոշարքեր էր շրջանառվում ադրբեջանցիների տեղակայած անօրինական անցակետի վերաբերյալ և դժվար թե այդ հատվածով երթևեկած քաղաքացիները նախապես դրա մասին չիմանային:
Եվ ամենակարևորը, ՀՀ-ից Արցախ մուտք գործելիս` մինչև ադրբեջանական անցակետ, ծառայություն են կրում արցախցի ոստիկանները, հարակից հատվածներում, սահմանագծի պահպանությամբ ծառայություն են կրում ՀՀ սահմանապահ զորքերը, որոնք բնականաբար տեղյակ էին իրավիճակից:
Այս ամենը ցույց է տալիս, որ խնդիրը ոչ թե ադրբեջանական ծուղակում հայտնված արցախցիներն են, այլ Արցախի իշխանությունները, առանց որոնց թույլտվությամբ կամ համաձայնությամբ բացառված է Արցախի կամ Հայաստանի գրանցում ունեցող անձանց անցումը դեպի Արցախ կամ միջանցքի այն հատված, որտեղ տեղակայված է ադրբեջանական անցակետը:
Արցախի իշխանությունը, իսկ այս դեպքում, կոնկրետ պատասխանատուն` նախագահը, պետք է պարզաբանեն, թե ինչ պայմանավորվածության, ինչ քաղաքական որոշման հետևանքով է տեղի ունեցել այս գործընթացը, որովհետև սա խաղաթուղթ է դառնալու ադրբեջանցիների համար, միջազգային հարթակներում «հիմնավորելու», որ միջանցքը իբր բաց է, շրջափակում չկա, իսկ արցախցիները պատրաստ են ապրել ադրբեջանական օրենքների շրջանակներում:

Проблема не в оказавшихся в ловушке азербайджанцев арцахцах, а во властях Арцаха
Отреагировав на распространенный азербайджанцами видеоматериал, на котором видно, как арцахцы с проверкой паспортов и досмотром автомобилей переходят контрольно-пропускной пункт, установленный на реке Хакари, госминистр отметил, что «Наши граждане по пути домой из Гориса к своему месту жительства, встретили азербайджанцев на КПП. Последние, поставив в безвыходное положение наших граждан, вынудили их выполнить свои требования, заснять процесс на видео с целью демонстрации очередной постановки».
Отмечу сразу, что этот комментарий неубедителен только с той точки зрения, поскольку уже неделю в прессе, социальных сетях распространяются тысячи материалов, видеозаписей и фотографий относительно незаконно установленного азербайджанцами КПП, и вряд ли проезжающие по этому участку граждане заранее не знали об этом.
И самое главное, при въезде из РА в Арцах, до азербайджанского КПП, дежурят сотрудники арцахской полиции, а на прилегающих территориях дежурят пограничные войска РА, которые естественно были в курсе ситуации.
Всё это демонстрирует, что проблема не в оказавшихся в ловушке азербайджанцев арцахцах, а во властях Арцаха, без разрешения или согласия которых исключен пропуск имеющих прописку Арцаха или Армении лиц в Арцах или ту часть коридора, где размещен азербайджанский КПП.
Власти Арцаха, а в этом случае конкретный ответственный – президент, должны прояснить, вследствие какой договоренности, какого политического решения происходил этот процесс, поскольку это станет для азербайджанцев картой для «обоснования» на международных площадках того, что коридор якобы открыт, блокады нет, и арцахцы готовы жить в рамках азербайджанских законов.