Ի՞նչ և ինչո՞ւ է թաքցնում Նիկոլ Փաշինյանը ՀՀ քաղաքացիներից
Նիկոլ Փաշինյանը շատ բան է թաքցնում ՀՀ քաղաքացիներից։ Օրերս նա ևս մեկ բան է թաքցրել և հետաքրքիր է հասկանալը, թե ինչու է նա դա արել։
Ինչպես հայտնի է, օրերս տեղի է ունեցել Նիկոլ Փաշինյանի ու ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հեռախոսազրույցը։ Այդ մասին մամլո հաղորդագրություն է տարածել ինչպես ՀՀ կառավարությունը, այնպես էլ Կրեմլը։ Եվ ինչպես հաճախ է լինում, Հայաստանի ու Ռուսաստանի տարածած հաղորդագրությունները բովանդակության ու շեշտադրումների մասով տարբերվում են միմյանցից։
Նախ Փաշինյանի գրասենյակը չի նշել, որ «Լադիմիր Լադիմիրիչի» հետո հեռախոսազրույցը կայացել է Փաշինյանի՛ նախաձեռնությամբ։ Փոխարենը Կրեմլը հատուկ նշել է դա հաղորդագրության հենց սկզբում՝ ցույց տալու համար, որ ՀՀ «ժողվարչապետն» է Պուտինի հետ զրույց փնտրել, այլ ոչ թե հակառակը։ Բայց սա դեռ փոքրիկ դետալ է։
Հիմա ամենակարևորի մասին։ Պաշտոնական Երևանը չի նշել, որ ՌԴ նախագահի հետ Փաշինյանը քննարկել է հայ–ադրբեջանական, այսպես կոչված, խաղաղության պայմանագիրը։ Մինչդեռ ՌԴ նախագահի գրասենյակից տարածված հաղորդագրության մեջ հատուկ նշվել է այդ մասին։
Սա ուշագրավ տարբերություն է, քանզի ինչպես հայտնի է, Փաշինյանը հայ–ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորումը և «խաղաղության պայմանագիրը» քննարկում է արևմտյան հարթակում, որտեղ ինքն ընդունել է Արցախը որպես Ադրբեջանի մաս։ Ռուսական տարբերակում նման ձևակերպում չկա։ Ռուսները շատ լավ հասկանում են, որ Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման համար հիմա լավ ժամանակներ չեն, սակայն միևնույն ժամանակ արձանագրում են, որ խնդիրն առկա է և պետք է այն կարգավորել հետագայում։
Ռուսական տարբերակին կտրուկ դեմ է Ալիևը և ձգտում է արևմտյան հարթակում հարցը լուծել, ինչը հասկանալի է։ Սակայն, այլ հանգամանքները մի կողմ դրած, հասկանալի չէ, թե ինչու է Փաշինյանը պրահյան համաձայնությունների շրջանակներում փորձում առաջ գնալ։ Ակնհայտ է, որ 2022–ի հոկտեմբերի 6–ին Պրահայում Փաշինյանը ճանաչել է Արցախն Ադրբեջանի կազմում՝ դիմացն ակնկալելով արևմտյան աջակցություն 29.800–ի անվտանգության համար, բայց չի ստացել այն։ Այդքանից հետո կրկին պրահյան համաձայնություններով շարժվելը նշանակում է, որ Փաշինյանը հակառուսական քաղաքականություն վարելու խոստում է տվել Արևմուտքին և չհայտարարված ակնկալիք ունի Արևմուտքից։ Վերջինիս հետաքրքրությունը հակառուսական քաղաքականությունն է, ավելի կոնկրետ՝ Արցախից ու Հայաստանից ռուս խաղաղապահների ու Գյումրիի ռազմաբազայի դուրս բերումը։
Եթե Արցախը ճանաչվում է Ադրբեջանի կազմում, ապա ակնհայտ է, որ ռուս խաղաղապահների դուրս գալու հարցն ավտոմատ է լուծվում, ինչից հետո արդեն Գյումրիի ռազմաբազայի դուրս բերման հարցն առաջ կգա։
Մեր տարածաշրջանից ռուսական գործոնի վերացումից հետո թուրք–ադրբեջանական զույգը շատ արագ կլուծի և՛ Արցախի, և՛ Հայաստանի հարցերը։ Փաշինյանը դա գիտի, բայց այդուհանդերձ փախչում է ռուսական հարթակից, քանզի իր անձնական անվտանգության ապահովումը Արևմուտքը խոստացել է ի կատար ածել միայն հակառուսական գիծն ամբողջությամբ կյանքի կոչելուց հետո (ռուսները Փաշինյանին անձնական անվտանգության երաշխիքներ չեն տալիս)։ Իսկ թե ինչ կլինի դրանից հետո մեր երկրի հետ, դրսի խաղացողներին չի հետաքրքրում, քանզի դա պետք է հետաքրքրի բացառապես Հայաստանի ու Արցախի քաղաքացիներին։

Что и почему Никол Пашинян скрывает от граждан РА?
Никол Пашинян многое скрывает от граждан РА. На днях он скрыл еще кое-что, и интересно понять, почему он это сделал.
Как известно, на днях состоялся телефонный разговор Никола Пашиняна и президента РФ Владимира Путина. Об этом сообщила пресс-служба как Правительства РА, так и Кремля. И как это бывает зачастую, сообщения, распространенные Арменией и Россией по данному поводу, отличаются своими содержаниями и акцентами.
Прежде всего, офис Никола Пашиняна не отметил, что беседа с «Ладимиром Ладимировичем» состоялась по инициативе Пашиняна. Зато в сообщении Кремля это особо подчеркнуто в начале пресс-релиза – чтобы показать, что беседы с Путиным искал «народный премьер» РА, а не наоборот. Но это – лишь небольшая деталь.
Теперь о самом важном. Официальный Ереван не отметил, что Пашинян обсуждал с президентом РФ так называемый армяно-азербайджанский мирный договор. Между тем как в распространенном пресс-службой президента РФ сообщении это было подчеркнуто особо.
Это – примечательное отличие, поскольку, как известно, Пашинян обсуждает урегулирование армяно-азербайджанских отношений и «мирный договор» на западной площадке, на которой он признал Арцах частью Азербайджана. В российском варианте подобной формулировки нет. Русские прекрасно понимают, что сейчас не лучшее время для урегулирования Карабахского конфликта, но при этом констатируют, что проблема есть, и ее нужно решить в будущем.
Против российского варианта категорически выступает Алиев, который стремится решить вопрос на западной площадке, что понятно. Однако, не считая определенных обстоятельств, непонятно, почему Пашинян пытается продвигаться в рамках пражских соглашений. Очевидно, что 6 октября 2022-го в Праге Пашинян признал Арцах в составе Азербайджана, ожидая взамен западной поддержки в вопросе безопасности на 29.800 кв. км территории РА, но не получил ее. Снова идти после всего этого в русле пражских соглашений означает, что Пашинян связывает с Западом незаявленные ожидания. Заинтересованность последнего связана с антироссийской политикой, вернее – с выводом российских миротворцев из Арцаха и российской военной базы из Гюмри.
Если Арцах признается в составе Азербайджана, то очевидно, что вопрос ухода российских миротворцев решается автоматически, после чего уже встанет вопрос вывода российской военной базы в Гюмри.
После обнуления российского фактора в нашем регионе турецко-азербайджанский тандем очень быстро порешит как с Арцахом, так и с Арменией. Пашиинян прекрасно об этом знает, но всё равно сбегает с российской площадки, так как Запад обещал предоставить ему гарантии личной безопасности лишь после полной реализации антироссийской линии (русские не дают Пашиняну гарантий личной безопасности). Что же будет после всего этого с нашей страной, внешних игроков не интересует, поскольку это должно интересовать исключително граждан Армении и Арцаха.