Հայաստանի ղեկավարության խղճին ենք թողնում ԼՂ ճակատագրի համար երրորդ երկրների վրա պատասխանատվությունը դնելու փորձերը. ՌԴ ԱԳՆ
Մեր կողմի բոլոր պարտավորությունները հստակ շարադրված են նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության մեջ։ Այս մասին ասել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ պատասխանելով հարցին, թե համաձա՞յն է արդյոք ՌԴ ԱԳՆ-ն Նիկոլ Փաշինյանի այն հայտարարության հետ, որ «Ռուսաստանը ԼՂ անվտանգության երաշխավորն է»՝ հաշվի առնելով, որ եռակողմ հայտարարության մեջ նման ձեւակերպում չկա։
«Պարզապես պետք է բացել այդ փաստաթուղթը և տեսնել, թե ինչ պարտավորություններ է կրում մեր կողմը: Եվ վերջ, ամեն ինչ բավական պարզ կլինի: Ռուս խաղաղապահներն իրենցից կախված ամեն ինչ անում են, որպեսզի էսկալացիա թույլ չտան և կայունացնեն իրավիճակը երկրի վրա, նույնը անում իրենց պատասխանատվության ոլորտում։ Իհարկե, շատ բան կախված է բոլոր ներգրավված կողմերի հայտարարություններից ու գործողություններից, որոնք, մեր կարծիքով, պետք է լինեն կառուցողական և միտված ընդհանուր հաջողությանը։ Եթե հնչում են հայտարարություններ, որոնք հակասում են հիմնական նպատակին, այն է՝ խաղաղության և կայունության հաստատմանը, տարաձայնությունների հաղթահարմանը, ամենք միշտ ուշադրությունը կենտրոնացնում ենք դրա վրա։
Մենք փորձում ենք դա անել դիվանագիտորեն, ոչ թե դիվանագիտության ավանդույթների պատճառով, այլ որպեսզի հասնենք դրված նպատակին՝ խաղաղություն, կայունություն, գլոբալ կայունություն։ Եվ Հայաստանի ղեկավարության հայտարարությունները մենք դիտարկում ենք որպես այն գծի շարունակություն, որը որդեգրվել է 2022 թվականի հոկտեմբերին Պրահայում կայացած գագաթաժողովում՝ Եվրամիության հովանու ներքո։ Ուստի թողնում ենք հայկական կողմի խղճին, նկատի ունեմ Հայաստանի ղեկավարության, Լեռնային Ղարաբաղի ճակատագրի համար երրորդ երկրների վրա պատասխանատվությունը դնելու փորձերը»,-ասել է Զախարովան։

Оставляем на совести руководства Армении попытки возложить на третьи страны ответственность за судьбу Нагорного Карабаха – МИД РФ
«Мне кажется, здесь ничего не нужно фантазировать, пытаться ходить вокруг да около, все обязательства нашей стороны четко прописаны, в том числе, в Заявлении лидеров России, Азербайджана и Армении от 9 ноября 2020 года», – заявила на еженедельном брифинге официальный представитель МИД РФ Мария Захарова, отвечая на вопрос, считают ли в МИД РФ утверждение Никола Пашиняна о том, что «Россия является гарантом безопасности Нагорного Карабаха» верным, учитывая, что в трёхстороннем заявлении от 9 ноября 2020 года такой формулировки нет.
Она добавила, что нужно просто открыть этот документ и посмотреть, какие обязательства несет на себе Россия, а какие нет.
«Российские миротворцы делают всё от них зависящее, чтобы не допустить эскалации и стабилизировать ситуацию на земле. Они тоже делают это в зоне своей ответственности. Конечно, многое в этом вопросе зависит от заявлений и действий всех вовлеченных сторон. И, как мы считаем, эти заявления должны быть конструктивными и нацеленными на общий успех. Если делаются заявления, идущие вразрез и вопреки этой цели, а именно привнесения мира и стабильности, то мы всегда акцентируем на этом внимание, стараемся делать это дипломатично», – отметила М. Захарова.
Она отметила, что в РФ рассматривают высказывания армянского руководства как продолжение линии, которая была взята на саммите в Праге в октябре 2022 года под эгидой Евросоюза: «Поэтому оставляем на совести руководства Армении попытки возложить на третьи страны ответственность за судьбу Нагорного Карабаха».