«Իմ մուտքը Հայաստան փակ է գործող իշխանության հանդեպ նողկանքի համար»․ Մարգարիտա Սիմոնյան
RT–ի, «Ռոսիա սեգոդնյա» ՄՏԳ–ի և Sputnik–ի գլխավոր խմբագիր Մարգարիտա Սիմոնյանն արձագանքել է Նիկոլ Փաշինյանի խոսքերին, որոնք նա հնչեցրել է այսօր հրավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
Փաշինյանն ասել էր, որ Հայաստանն իր նկատմամբ հարգանք ակնկալելու իրավունք ունի, և ՀՀ–ում անցանկալի անձ են հայտարարվել այն մարդիկ, որոնք ելույթ են ունենում և հայտարարում, որ Հայաստանը միջանցք է խոստացել, թող տա այդ միջանցքը։
Վերջին շրջանում Հայաստանում անցանկալի անձ են հայտարարվել Պետդումայի պատգամավոր, իր հայամետ դիրքորոշմամբ հայտնի Կոնստանտին Զատուլինը, RT–ի և Sputnik–ի գլխավոր խմբագիր Մարգարիտա Սիմոնյանն ու մեդիամենեջեր Արամ Գաբրելյանովը։ Թե ուրիշ ովքեր են ներառված «սև ցուցակում», Փաշինյանը չէր նշել` հայտարարելով, որ դրանով զբաղվում են իրավասու կառույցները։
«Որևէ միջանցքի մասին ես երբեք որևէ բան չեմ ասել, այլ խոսել և խոսելու եմ անձամբ Փաշինյանի մասին, որ նա դավաճանել է հայ ժողովրդին, որ դավաճանել է հայկական բոլոր շահերին ու վաճառել դրանք, և կվաճառի ու կդավաճանի այն, ինչը դեռ չի կարողացել, որ նա ատում է Ռուսաստանն ու խաբում Պուտինին»,– նշել է Սիմոնյանը։
Նա նշել է, որ իր այս խոսքերի համար է հայաստանյան մուտքը փակվել, ինչի մասին խոսել է դեռ ամռանը։ Միևնույն ժամանակ Սիմոնյանը նշել է, որ արգելքն իրեն քիչ է հուզում, ինքն առանց այդ էլ չէր պատրաստվում մեկնել Հայաստան։ Ինչպես խոստովանել է Սիմոնյանը, նա Հայաստանում եղել է երկու անգամ` 25 տարեկանում Պուտինի աշխատակազմում աշխատելիս և 35 տարեկանում, երբ եկել էր ծանոթանալու ամուսնու` Տիգրան Քեոսայանի բարեկամների հետ։
Սիմոնյանն ընդգծել է, որ ներկայիս իշխանությունների օրոք ինքը Հայաստան ոչ մի դեպքում չէր էլ գա։
«Սակայն շփոթեցնում է այն ձևակերպումը, որով արգելել են իմ մուտքը` «անհարգալից վերաբերմունքի համար»»,–ասել է RT–ի գլխավոր խմբագիրը և հավելել, որ անհարգալից վերաբերմունքը դեռ վաստակել է պետք։
«Այսպես փոխեք ձեր ձևակերպումը. «Մարգարիտա Սիմոնյանի մուտքը Հայաստան փակ է գործող իշխանության հանդեպ նողկանքի համար»»,–եզրափակել է նա։
Հիշեցնենք` արգելքների թեման վերջերս մեկնաբանել էին նաև Կրեմլում։ Մասնավորապես ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը նշել էր, որ բացասական է վերաբերվում նման որոշումներին։ Այդուհանդերձ նա հույս էր հայտնել, որ Ռուսաստանի և Հայաստանի երկկողմ հարաբերությունները տեսանելի ապագայում զերծ կլինեն նման դեպքերից։

Мне закрыт въезд в Армению за омерзение по отношению к действующей власти – Маргарита Симоньян
Главред RT, «Россия сегодня» и «Sputnik» Маргарита Симоньян отреагировала на слова Никола Пашиняна, который на сегодняшней пресс-конференции заявил о том, что «Армения имеет право ожидать уважительного отношения к себе» и что персонами нон грата были объявлены люди, которые «выступают и заявляют, что Армения обещала коридор и должна предоставить этот коридор».
Ранее персонами нон грата в Армении, в частности, были объявлены депутат Государственной думы, известный своей проармянской позицией Константин Затулин, главный редактор RT и «Sputnik» Маргарита Симоньян и медиаменеджер Арам Габриелянов. Кто еще входит в «черный список» – Пашинян не уточнил, заявив, что этим занимаются компетентные структуры.
«Ни про какие коридоры я никогда ничего не говорила, а говорила и буду говорить лично про Пашиняна – что он <…> предатель армянского народа, что он продал и предал все армянские интересы, которые мог предать и продать, и продаст и предаст те, которые пока не смог, что он ненавидит Россию и обманывает Путина», – отметила Симоньян.
Она отметила, что за эти слова ей закрыли въезд в Армению, о чем она говорила еще летом. Вместе с тем, Симоньян заметила, что запрет ее мало беспокоит – она в Армению и так не собиралась. По ее собственному признанию, она была в Армении дважды – в возрасте 25 лет в пуле Владимира Путина и в 35 приезжала знакомиться с родственниками мужа – Тиграна Кеосаяна.
Симоньян подчеркнула, что при нынешней власти она бы в Армению не полетела ни при каком раскладе.
«Но смущает формулировка, с которой мне закрыли въезд. «За неуважение», – говорит главный редактор RT и добавляет: «неуважение еще надо заслужить».
«Так и поправьте свою формулировочку. «Маргарите Симоньян закрыт въезд в Армению за омерзение по отношению к действующей власти»», – заключила она.
Тему запретов недавно прокомментировали и в Кремле. В частности, пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков отметил, что там негативно относятся к таким решениям. Тем не менее он выразил надежду, что двусторонние отношения России и Армении в обозримом будущем будут свободны от таких случаев.