Նիկոլ Փաշինյանը ստորագրեց թուրքական և արևմտյան նախապայմանների տակ
Նիկոլ Փաշինյանը զույգ նախապայմանները բավարարելու պարտավորություն է ստանձնել: Մեկը՝ Թուրքիայի, մյուսն՝ Արևմուտքի առաջ: Ընդ որում՝ դրանք փոխկապակցված են:
Թուրքիայի նախապայմանները, բացի հայ-թուրքական հարաբերություններին առնչվող հարցերից, ներառում է նաև հայ-ադրբեջանականը: Թուրքիան պահանջում է Հայաստանից բավարարել Ադրբեջանի պահանջները և դրանով է նաև պայմանավորում հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը: Էրդողանը միայն այդ դեպքում էր խոստացել, որ ընթացք կտա հայ-թուրքական շփումներին ու կհանդիպի Նիկոլ Փաշինյանի հետ: Վերջինս ամբողջությամբ ընդունել էր այդ նախապայմաններն ու անցել գործի:
Թուրքիայում կայացած Չավուշօղլու-Միրզոյան հանդիպմանը նախորդած ու հաջորդած տեղեկատվական հոսքերը ցույց են տալիս, որ Նիկոլ Փաշինյանը հավատարիմ է Թուրքիայի առաջ ստանձնած պարտավորությունները կատարելու խոստմանը և բավարարելու է նրանց բոլոր նախապայմանները:
Հիշեցնենք, որ այդ նախապայմաններից մեկն Արցախն Ադրբեջանի մաս ճանաչելն է: Փաշինյանը նախորդ տարվա հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում ճանաչել է Արցախն Ադրբեջանի կազմում: Եվ ահա կառավարության այսօրվա նիստում նա վերահաստատեց իր դիրքորոշումը, ինչն ուշագրավ է Արարատ/Arabat-ի թուրքական վոյաժների ֆոնին:
Փաշինյանը հայտարարել է, որ պատրաստ է, այսպես կոչված, խաղաղության պայմանագիր ստորագրել Ադրբեջանի հետ (և այս ամենն Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ ագրեսիայի պայմաններում): Սա ոչ միայն խաղաղություն մուրալ է նշանակում, այլ նաև «թարգմանաբար» նշանակում է թուրքական նախապայմանների բավարարում՝ Ադրբեջանին ձեռնտու տարբերակով:
Ի դեպ, ուշագրավ է, որ հայ-թուրքական բանակցություններում Արարատ Միրզոյանը չի բարձրացրել Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակման թեման: Թեմա, որն առաջացել է ոչ առանց Թուրքիայի մասնակցության:
Ինչ վերաբերում է Արևմուտքի առաջ ստանձնած փաշինյանական պարտավորություններին և դրանց կատարման դիմաց անձնական անվտանգության երաշխիքներ ստանալուն, ապա Փաշինյանն այս ուղղությամբ էլ է գործուն քայլեր իրականացնում: Նա միացել է հակառուսական կոալիցիային: Թուրքիայի հետ խաղերը ևս պետք է դիտարկել այդ գծի մեջ: Պատահական չէ, որ արևմտյան կառույցները ողջունել են հայ-թուրքական գործընթացը, քանզի դրանց տրամաբանական ավարտը ռուս խաղաղապահների և ռուսական ռազմաբազայի դուրս բերումն է Արցախից ու Հայաստանից: Արևմուտքը մեր դեմ բան չունի, մեր բարեկամն է, բայց թշնամի է Ռուսաստանի հետ և հանուն այդ թշնամուն հաղթելու՝ «չի նկատի» մեզ հետ տեղի ունենալիք կատաստրոֆան:
Այս ամենի դիմաց Նիկոլը փորձում է իր կաշին փրկելու երաշխիքներ ստանալ: Գինը Հայաստանն ու Արցախն են, բայց դե դա նրան ե՞րբ է հետաքրքրել:

Никол Пашинян подписался под турецкими и западными предусловиями
Никол Пашинян обязался удовлетворить два предусловия. Одно – Турции, другое – Запада. Причем эти предусловия взаимосвязаны.
Предусловия Турции, помимо касающихся армяно-турецких отношений вопросов, включают также армяно-азербайджанские отношения. Турция требует от Армении выполнить требования Азербайджана, и урегулирование армяно-турецких отношений обусловлены в том числе этим. Эрдоган обещал дать ход армяно-турецким контактам и встретиться с Николом Пашиняном лишь при выполнении этих требований. Никол полностью принял эти предусловия и перешел к делу.
Предшествовавшие и последовавшие за встречей Чавушоглу-Мирзоян в Турции информационные потоки показывают, что Никол Пашинян верен своему обещанию по выполнению взятых им перед Турцией обязательств и предусловий.
Напомним, что одним из этих предусловий является признание Арцаха частью Азербайджана. Пашинян 6 октября прошлого года в Праге признал Арцах в составе Азербайджана. В ходе сегодняшнего заседания правительства он подтвердил свою позицию, что примечательно на фоне турецких вояжей Арарата/Arabat-а.
Пашинян заявил, что готов подписать так называемый мирный договор с Азербайджаном (и всё это в условиях агрессии Азербайджана против Арцаха). А это означает не только выпрашивание мира, но и в «переводе» – выполнение турецких предусловий в выгодном Азербайджану варианте.
Кстати, примечательно, что в ходе армяно-турецких переговоров Арарат Мирзоян не поднял тему разблокирования Лачинского коридора. Тему, которая возникла не без участия Турции.
Что касается обязательств Пашиняна перед Западом и получения гарантий личной безопасности в обмен на их выполнение, то он предпринимает действенные шаги также в этом направлении. Он присоединился к антироссийской коалиции. Заигрывания с Турцией тоже нужно рассматривать в рамках данной линии. Неслучайно, что западные структуры поприветствовали армяно-турецкий процесс, так как его логичным завершением является вывод из Арцаха и Армении российских миротворцев и российской военной базы в Гюмри. Запад против нас ничего не имеет, он – наш друг, но является врагом России, и во имя победы над этим врагом он готов «не заметить» ожидающую нас катастрофу.
В обмен на всё это Никол пытается получить гарантии спасения своей шкуры. Ценой являются Армения и Арцах, но разве это его когда-то интересовало?