ՀՀ-ում Իրանի դեսպանը հերքում է ԵՄ դիտորդների թեմայով տարածված լուրը․ իշխանությունների հերթական սուտը
Իշխանության առաջին դեմքի կարգավիճակը չփոխեց նախկին խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանի սկզբունքներն ու գործելաոճը։ Նաև՝ էությունը։
Փաշինյանը հիմա թաքնվում է «Հավաստի Աղբյուրի» անվան տակ և շարունակում իր սիրած գործը, բայց արդեն վարչապետի կարգավիճակով և միջազգային մասշտաբով։
Եթե նրա լրագրողական և «ընդդիմադիր» քաղաքական գործունեության զոհերը համեմատաբար քիչ էին, ապա պետության ղեկավարի դերում նրա բերած զոհերի թիվն ու աշխարհագրությունը զգալիորեն ընդլայնվել են։
Երեկ Փաշինյանի «Հայկական ժամանակը» մի անստորագիր նյութ էր հրապարակել, որը վերնագրել էր այսպես․ «Իրանը դեմ չէ հայ–ադրբեջանական սահմանին ԵՄ դիտորդների կամ ֆրանսիացի ժանդարմների տեղակայմանը․ դեսպան»։
Այս «ֆեյք» վերնագիրը դնելու նպատակն այն էր, որ լուրերին միայն նկարներով ու վերնագրերով հետևողներին կերակրեին այն բանով, թե, իբր, ՀՀ–ում Իրանի դեսպան Աբբաս Բադախշան Զոհուրին նման բան է ասել։ Մինչդեռ դա սուտ է։ Դեսպանը նման հայտարարություն չի արել։
Նիկոլ Փաշինյանը պրահյան գործընթացի արդյունքում Արցախը ճանաչել է Ադրբեջանի մաս և Հայաստանը դարձրել աշխարհաքաղաքական բախման թատերաբեմ։ ԵՄ դիտորդներին հրավիրելն այդ բախման սցենարի մեջ է տեղավորվում, ինչի մասին բացահայտորեն խոսում է Ռուսաստանը։
ՌԴ–ից կոշտ ձևով, իսկ Իրանից՝ դիվանագիտական լեզվով պարբերաբար ցույց են տալիս, որ դեմ են Արևմուտքի ներգրավվածությանը, և որ Հարավային Կովկասի խնդիրները պետք է լուծվեն տարածաշրջանային երկրների միջոցով։
ԵՄ դիտորդների մուտքը Հայաստան մեր ռազմավարական դաշնակցին ու բարեկամ Իրանին դուր չի գալիս։ Փաշինյանը գիտի այդ մասին, բայց ունի պարտավորություններ և կատարում է դրանք, որպեսզի կարողանա հետագայում իր անձնական անվտանգությունն ապահովել։
Փաշինյանի այս քաղաքականությունը լրջորեն մտահոգում է մեր քաղաքացիների մի ստվար հատվածին։ Եվ ահա փորձելով խաբել նրանց՝ Փաշինյանն իր թերթով ու իր մյուս քարոզչամիջոցներով տարածել է ՀՀ–ում Իրանի դեսպանի խոսքը, որը վերջինս իրականում չի ասել։
Այսօր հրավիրված էի ու մասնակցում էի Իրանի իսլամական հեղափոխության 44–րդ տարեդարձին նվիրված միջոցառմանը։ Իմ այն հարցին, թե արդյոք իրե՞ն են պատկանում «Հայկական ժամանակի» նյութի վերնագրում գրված խոսքերը, ՀՀ–ում ԻԻՀ–ի դեսպանը հերքեց։
Աբբաս Բադախշան Զոհուրին ասաց, որ ինքն էլ է տեսել նման վերնագիր, ինչը չի համապատասխանում իրականությանը։
«Ես ասել եմ, որ տարածաշրջանային երկրների միջև խնդիրները պետք է հենց իրենց՝ տարածաշրջանի երկրների մասնակցությամբ լուծվեն։ Ինչ վերաբերում է այն բանին, որ ես, իբր, հայտարարել եմ, թե Իրանը դեմ չէ հայ–ադրբեջանական սահմանին ԵՄ դիտորդների կամ ֆրանսիացի ժանդարմների տեղակայմանը, ապա ես այդպիսի նախադասություն չեմ օգտագործել»,–ինձ հետ զրույցում ասաց ՀՀ–ում Իրանի դեսպանը։
Թյուրընկալումներից խուսափելու համար ես երեք լեզվով (հայերեն, անգլերեն, պարսկերեն (թարգմանչի օգնությամբ)) հստակեցրեցի հարցս ու դեսպանից նույն պատասխանը ստացա, որ ինքն այդպիսի բան չի ասել, այսինքն՝ չի ասել, որ Իրանը դեմ չէ հայ–ադրբեջանական սահմանին ԵՄ դիտորդների կամ ֆրանսիացի ժանդարմների տեղակայմանը, և որ իր անունից «Հայկական ժամանակում» հայտնված ուղիղ խոսքը չի համապատասխանում իրականությանը։
Էթիկայից ելնելով՝ ես դեսպանին տեղյակ պահեցի, որ մեր զրույցի այդ մասը ես՝ իր թույլտվությամբ, կհրապարակայնացնեմ։ Ինքն ասաց, որ խնդիր չկա։
Եվ այսպես, բռնվեց իշխանական քարոզչամիջոցների տարածած հերթական սուտը։
Հ․Գ․ Ի նշան հայ–իրանական բարեկամության՝ հարգարժան դեսպանի հետ նկարվեցինք տոնական միջոցառման ժամանակ (կից նկարում կա նաև «Հայկական ժամանակի» տարածած նյութի «ֆեյք» վերնագիրը, որը, կրկնեմ, հերքեց դեսպանը)։

Посол Ирана в РА опроверг распространенное в СМИ сообщение на тему наблюдателей от ЕС: очередная ложь властей
Статус первого лица власти так и не изменил принципов и стиля работы бывшего редактора газеты Никола Пашиняна. Как и его сущности.
Сейчас Пашинян прячется под именем «Достоверного источника» и продолжает свое излюбленное занятие, но уже в статусе премьера и в международных масштабах.
Если жертв его журналистской и «оппозиционной» деятельности сравнительно немного, то количество и география жертв, принесенных им в роли руководителя государства, ощутимо расширились.
Накануне газета «Айкакан «жаманак» («Армянское время») Пашиняна опубликовала неподписанный материал, который был озаглавлен как «Иран не против размещения на армяно-азербайджанской границе наблюдателей ЕС или французских жандармов – посол».
Целью размещения этого фейкового заголовка было то, чтобы впарить читающим новости лишь по названиям и фотографиям, будто посол Ирана в РА Аббас Бадахшан Зохури сказал подобное. Между тем как это – ложь. Посол подобного заявления не делал.
В результате пражского процесса Никол Пашинян признал Арцах частью Азербайджана и превратил Армению в арену геополитического столкновения. Приглашение наблюдателей от ЕС умещается в сценарий этого столкновения, о чем открыто заявляет Россия.
Из РФ в жесткой форме, а из Ирана – на дипломатическом языке периодически показывают, что против вовлечения Запада и что проблемы Южного Кавказа должны решаться посредством стран самого региона.
Вхождение наблюдателей от ЕС в Армению не нравится нашим стратегическому союзнику РФ и дружественному Ирану. Пашиняну об этом известно, но у него есть обязательства, и он их выполняет, чтобы суметь впоследствии обеспечить свою личную безопасность.
Эта политика Пашиняна серьезно беспокоит ощутимую часть наших граждан. И вот, пытаясь обмануть их, Пашинян через свою газету и посредством других пропагандистских инструментов распространил слова посла Ирана в РА, которые он в реальности не говорил.
Сегодня я был приглашен и участвовал в мероприятии, посвященном 44-летию Исламской революции в Иране. На вопрос о том, принадлежат ли ему слова, приведенные от его имени в заголовке газеты «Айкакан жаманак», посол ИРИ ответил отрицательно.
Аббас Бадахшан Зохури сказал, что он сам тоже видел подобный заголовок, и это не соответствует реальности.
«Я сказал, что проблемы между странами региона должны решаться с участием самих стран региона. Что касается того, что я, якобы, заявил, что Иран не против размещения на армяно-азербайджанской границе наблюдателей от ЕС или французских жандармов, то я подобно предложения не использовал», – сказал в беседе со мной посол Ирана в РА.
Во избежание недопонимания я уточнил вопрос на трех языках (армянском, английском, фарси (с помощью переводчика)) и получил от посла тот же ответ: он такого не говорил, то есть не заявлял, что Иран не против размещения на армяно-азербайджанской границе наблюдателей ЕС или французских жандармов, и приписываемые ему газетой «Айкакан жаманак» слова не соответствуют реальности.
Исходя из соображений этики, я проинформировал посла, что, с его разрешения, опубликую данную часть нашего разговора. Он ответил, что не против.
Итак, властный агитпроп попался на очередной лжи.
P.S. В знак армяно-иранской дружбы в ходе мероприятия мы сфотографировались с уважаемым послом (на закрепленном фото приведен также «фейковый» заголовок из газеты «Айкакан жаманак», который, повторюсь, был опровергнут послом).