Թշնամուն ատում են ու հաղթում
Հայաստանում ժամանակը կանգ է առել։ Մենք դեռ 2020-ի սեպտեմբերի 27-ի ու նոյեմբերի 9-ի արանքում ենք։ Պատերազմը ոչ մի կերպ չի ավարտվում, պարտության էջը ոչ մի կերպ չի թերթվում։ Պատճառն այն է, որ մեզ մոտ դեռ իշխում է պատերազմի ու պարտության խորհրդանիշը։
Դասական շնորհավորանքն այս պայմաններում կեղծավորություն է։ Մեզ շատ ծանր տարի է սպասում։ Գալիք ծանր տարում մենք կա՛մ հրաժեշտ կտանք 2020-ին, կմտնենք 2023 ու հնարավորություն կստանանք մեջքներս ուղղելու, կա՛մ կմնանք նույն տեղում՝ վերանալու հեռանկարով։
Որոշումը մերն է։ Այլոց մեղադրելը հիմարություն է։
Կարճաժամկետ առումով միակ ցանկությունս այն է, որ Արցախն ապաշրջափակվի, թեև հասկանում եմ, որ բացվելուց հետո այն ցանկացած պահի կարող է կրկին փակվել։ Հիմա թող բացվի, թող Նոր տարվա շունչը մտնի Արցախ, հետո արդեն կխոսենք մնացած բաների մասին։
Չարիքի, ստի, հայատյացության այս իշխանությունը պետք է հեռանա, ավելի ճիշտ՝ վռնդվի։ Հակառակ դեպքում ազգովի խայտառակվելու ենք, թեև արդեն խայտառակվել ենք, որ սրանք դեռ իշխում են։
Ես չեմ շնորհավորում մեր երկիրն այս օրին հասցրածներին։ Ավելին՝ ես ատում եմ նրանց։ Դեմ եմ կեղծ միասնությանը։ Թշնամու հետ միասնական չեն լինում։ Թշնամուն ատում են ու հաղթում։

Врага ненавидят и побеждают
Время в Армении остановилось. Мы всё еще находимся в промежутке между 27 сентября и 9 ноября 2020 года. Война никак не закончится, страница поражений никак не перевернется. Причина в том, что у нас всё еще правит символ войны и поражения.
Классические поздравления в этих условиях являются притворством. Нас ждет очень тяжелый год. В предстоящем году мы или распрощаемся с 2020-ым, войдем в 2023-ий и получим шанс выпрямить свои спины, или останемся на том же месте – с перспективой уничтожения.
Выбор за нами. Обвинять других – глупо.
В краткосрочном плане единственным моим желанием является то, чтобы Арцах был разблокирован, хотя и понимаю, что после этого он в любой момент снова может быть заблокирован. Тем не менее, пусть он будет разблокирован, пусть дух Нового года доберется до Арцаха, и уже после поговорим об остальном.
Эта власть зла, лжи и армяноненавистничества должна уйти, вернее – быть выдворена. В противном случае мы всей нацией опозоримся, хотя мы и так опозорились, поскольку эти продолжают оставаться у руля государства.
Я не поздравляю доведших нашу страну до этого состояния. Более того, я их ненавижу. Я против фальшивого единства. С врагом не консолидируются. Врага ненавидят и побеждают.