Միջանցքի փակման բուն պատճառների մասին․ Փաշինյանի պրահյան ուրացումը
Ադրբեջանը թշնամական պետություն է և իրեն պահում է այնպես, ինչպես պահում են թշնամիները։ Այսօր այդ թշնամությունը դրսևորվում է Հայաստան–Արցախ միջանցքը փակելու ձևով։ Բայց սա հարցի մի կողմն է։ Մյուս կողմն էլ պետք է դիտարկել, որպեսզի պատկերն ամբողջական դառնա և մարդիկ հասկանան, թե ինչու է Ադրբեջանը սկզբում դեկտեմբերի 3–ին, ապա 12–ից մինչև օրս փակել ճանապարհը։
Հայաստան–Արցախի կյանքի ճանապարհի փակման պատճառները պետք է փնտրել Պրահայում, որտեղ տեղի է ունեցել քառակողմ հանդիպում Փաշինյանի, Ալիևի, Մակրոնի, Միշելի մասնակցությամբ։
Պրահայում Փաշինյանն Արցախը համարել է ադրբեջանական։ Այս մասին հրապարակավ ասաց Ալիևն Աստանայում ու հակադարձում չստացավ․ Փաշինյանը լուռ համաձայնություն տվեց Ալիևի ասածներին։
Ճիշտ է, Փաշինյանը հետո փորձեց հետ պտտեցնել Պրահայում տեղի ունեցածը՝ հայտարարելով, որ ինքը հայ–ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման Մոսկովյան տարբերակի կողմնակիցն է, բայց Ալիևը Սոչիում Փաշինյան–Ալիև–Պուտին բանակցության շրջանակներում մեկ միլիմենտր անգամ չնահանջեց Պրահայում Փաշինյանից ստացածից։ Դա էր պատճառը, որ հոկտեմբերի 31–ի համատեղ հայտարարության նախնական տեքստից դուրս էին բերվել Արցախին վերաբերող և մեզ ձեռնտու կետերը։
Ալիևը Փաշինյանից ստացել է Արցախը և եկել «իր» Արցախի հետևից։ Ասել է թե՝ միջանցքի փակման համար մեղավոր է նաև Նիկոլ Փաշինյանը։
Հ․Գ․ Հիմա Ալիևն ու Փաշինյանը համատեղ թիրախավորում են ռուսական խաղաղապահներին, որպեսզի վարկաբեկեն նրանց առաքելությունը և Փաշինյանի համար կրկին հնարավորություն ստեղծվի վերադառնալ պրահյան պայմանավորվածություններին, այսինքն՝ տխրահռչակ Վաշինգտոնյան տարբերակին։

О непосредственных причинах закрытия коридора: пражское отречение Пашиняна
Азербайджан – враждебное государство, которое ведет себя так, как и пологается врагу. Сегодня эта вражда проявляется в форме закрытия коридора Армения-Арцах. Однако это – лишь одна сторона вопроса. Для того, чтобы картина стала целостной, и люди поняли, почему Азербайджан закрыл дорогу сначала 3 декабря, а затем – 12 декабря, и держит ее закрытой по сей день, нужно рассмотреть также другую сторону вопроса.
Причины закрытия дороги жизни Армения-Арцах нужно искать в Праге, где состоялась четырехсторонняя встреча с участием Пашиняна, Алиева, Макрона и Мишеля.
В Праге Пашинян посчитал Арцах азербайджанским. Об этом в Астане публично заявил Алиев, не встретивший каких-либо возражений: Пашинян ответил на слова Алиева молчаливым согласием.
Правда, затем Пашинян попытался отмотать назад произошедшее в Праге, заявив, что он является сторонником Московского варианта урегулирования армяно-азербайджанских отношений, но Алиев в ходе трехсторонних переговоров Пашинян-Алиев-Путин в Сочи не отступил от уже полученного от Пашиняна в Праге ни на миллиметр. Именно поэтому из предварительного текста совместного заявления от 31 октября были изъяты касающиеся Арцаха и выгодные нам положения.
Алиев получил от Пашиняна Арцах и пришел за «своим» Арцахом. То есть в закрытии коридора виноват также Никол Пашинян.
P.S. Сейчас Алиев и Пашинян избрали российских миротворцев своей совместной мишенью, чтобы дискредитировать их миссию и предоставить Пашиняну новую возможность вернуться к пражским договоренностям, то есть к печально известному Вашингтонскому варианту.