Արցախի ու Հայաստանի բլոկադա․ Ալիևի ու Փաշինյանի հակահայկական ու հակառուսական կոալիցիան
1․ Ալիևը, խախտելով 2020–ի նոյեմբերի 9–ի եռակողմ համաձայնությունը, հանցավոր ու սադրիչ քայլի է գնում՝ Արցախ–Հայաստան ճանապարհը փակելով, բայց դա ամբողջ ճշմարտությունը չէ։ Նրա գործողությունների հիմքում Փաշինյանից ստացած նվերն է։
Արցախը բլոկադայի մեջ է, քանզի Նիկոլ Փաշինյանն այն ճանաչել է Ադրբեջանի մաս։ Դա տեղի է ունեցել Պրահայում՝ Մակրոնի, Միշելի ու Ալիևի ներկայությամբ։ Ասել է թե՝ այս վիճակի թիվ մեկ մեղավորն ու պատասխանատուն Նիկոլ Փաշինյանն է։ Քննադատության այլ թիրախներ փնտրողները անգրագետ են կամ հանցակից։
2. Թուրքիայի, Ադրբեջանի, աշխարհի հակառուսական շրջանակների, Նիկոլ Փաշինյանի, Նիկոլի թիմակիցների ու Հայաստանում գործող թուրքական 5–րդ շարասյան թիրախում ռուս խաղաղապահներն են։ Բոլորն էլ ուզում են հեռացնել ռուսներին Արցախից։
Լրացուցիչ մեկնաբանության կարիք կա՞։
3․ Նիկոլական քարոզչության կոդն այն է, որ Ռուսաստանը Լաչինի միջանցքը փակել է, որպեսզի, իբր, «Զանգեզուրի միջանցքը» ստանա Հայաստանից, բայց Նիկոլ Փաշինյանը, իբր, հերոսաբար դիմադրում է և պաշտպանում ՀՀ ինքնիշխանությունը։
Ըստ նիկոլական քարոզչության՝ Ադրբեջանն ու Հայաստանը Ռուսաստանի զոհերն են և պետք է լեզու գտնեն իրար հետ, որպեսզի ձերբազատվեն ռուսներից և խաղաղ ապրեն։ Սրան զուգահեռ տարածվում է այն միտքը, որ «լեզու գտնելուն և խաղաղ ապրելուն» խանգարում է Արցախը։
Սա գեբելսյան քարոզչության տիպիկ օրինակ է, հայաստանցի–ղարաբաղցի հակադրություն տարածելու դիվերսիոն քայլ։
Նիկոլական այս քաղաքականությունն Արցախն ամբողջությամբ հանձնելու նախապատրաստական քարոզչություն է։ Եթե 2020–ին ասեց «25.000 կյանք եմ փրկել», ապա հիմա պատրաստվում է «Ղարաբաղը հանձնելով՝ «Զանգեզուրի միջանցք» եմ փրկել և պաշտպանել եմ ՀՀ ինքնիշխանությունը՝ 29.800 քառ․ կմ–ն» ասելուն։
Եվ այսպես, Նիկոլ Փաշինյանը հրապարակավ ձեռքերը լվանում է Արցախից՝ հայտարարելով, որ ռուսները պետք է ապաշրջափակեն Արցախը և ՀՀ իշխանությունն անելիք չունի, բայց իրականում շատ ակտիվ է Արցախի հարցում և իր արյունոտ ձեռքերը լվանում է Արցախի վրա։

Блокада Арцаха и Армении: антиармянская и антироссийская коалиция Алиева и Пашиняна
1. Алиев, нарушив соглашение от 9 ноября 2020 года, пошел на преступный и провокационный шаг, перекрыв дорогу Арцах-Армения, но это не вся правда. В основе его действий – полученный от Пашиняна подарок.
Арцах в блокаде, так как Никол Пашинян признал его частью Азербайджана. Это произошло в Праге, в присутствии Макрона, Мишеля и Алиева. То есть главный виновный и ответственный за эту ситуацию – Никол Пашинян. Ищущие другие мишени для критики невежественны или являются соучастниками преступления.
2. Мишенью Турции, Азербайджана, мировых антироссийских кругов, Никола Пашиняна, его соратников и действующей в Армении турецкой 5-ой колонны являются российские миротворцы. Все они хотят ухода русских из Арцаха. Комментарии, как говорится, излишни.
3․ Николовским пропагандистским кодом является то, что Россия, якобы, закрыла Лачинский коридор для получения от Армении «Зангезурского коридора», но Никол Пашинян героически сопротивляется и отстаивает суверенитет РА.
Согласно николовской пропаганде, Азербайджан и Армения – жертвы России, и нужно найти общий язык, чтобы избавиться от русских и жить в мире. Параллельно этому распространяется мысль о том, что «нахождению общего языка и мирной жизни» мешает Арцах.
Это типичный пример геббельской пропаганды, диверсионный шаг по противопоставлению армян Армении и Арцаха.
Данная политика Никола – подготовительная пропаганда полной сдачи Арцаха. Если в 2020-ом он заявил, что «спас 25.000 жизней», то сейчас он готовится к заявлению в духе «Сдав Карабах, я избежал «Зангезурского коридора» и отстоял суверенитет РА в пределах 29.800 кв. км».
Итак, Никол Пашинян публично умывает руки от Арцаха, заявляя, что защитить Арцах должны русские и что властям РА здесь нечего делать, но в реальности он очень активен в вопросе Арцаха и вытирает свои кровавые руки об Арцах.