Հայաստանը՝ լայնամասշտաբ պատերազմի շեմին․ ի՞նչ պետք է անել
Զոհերին ու ավերածություններին Նիկոլ Փաշինյանի ընտելացրած հանրությունն, այդուհանդերձ, շոկի մեջ հայտնվեց գերիների գնդակահարության կադրերից։ Ադրբեջանցիներն այդ կադրերը համացանցում տեղադրել էին ոչ միայն հոգեբանական ճնման նպատակով։
Կադրերի հայտնվելու պահը հուշում է, որ դա արվել է Հայաստանի համար «կազուս բելլի»՝ պատերազմի պատճառ առաջացնելու համար։ Կամ էլ՝ հերթական անգամ Հայաստանին նվաստացնելու համար։
Հայաստանի ու Ադրբեջանի արտգործնախարարների հանդիպմանն ընդառաջ այդ հանցագործությունները Ալիևը հանրայնացրեց, որպեսզի ծանր վիճակի մեջ դնի հայկական կողմին։ Հաշվարկն այն էր, որ Արարատ Միրզոյանը պետք է դրանից հետո հրաժարվեր ադրբեջանցի պաշտոնակցի հետ բանակցելուց, ինչը Ալիևին հնարավորություն էր տալու անցնել զենքի լեզվին։
Միրզոյանը Բայրամովի հետ բանակցություններից չհրաժարվեց՝ ընտրելով նվաստացման ճանապարհը, բայց դա չի նշանակում, որ Ալիևը հրաժարվելու է պատերազմի մտքից։
Որքան էլ հիմա Հայաստանում փառատոնների, շոուների ու խաղաղության կեղծ լոզունգների ներքո փորձեն թաքցնել իրականությունը, միևնույն է ավելի ու ավելի շատ մարդիկ են տեսնում, որ մենք կանգնած ենք լայնամասշտաբ պատերազմի առաջ։
«Խաղաղության աղավնու» դերի մեջ մտած Նիկոլ Փաշինյանի քաղաքականությունն ամբողջությամբ տապալվել է․ Ջերմուկը դատարկվել է, Սյունիքի դարպասները հայտնվել են թշնամու ուղիղ նշանառության տակ, Հայաստանի նոր տարածքներ են օկուպացվել, 2 օրում 200–ից ավելի զոհ ենք տվել, մեր երեխեքին գնդակահարում են մեր աչքի առաջ․․․
Հայաստանը զոհ է դառնում մեծ խաբեության։ Մեր գլխին պատերազմ ու պարտություն բերած Փաշինյանը «խաղաղության դարաշրջանի» խոստմամբ քվե կորզեց ու իր քաղաքականությամբ պատճառ է դառնում նոր՝ ավելի ավերիչ պատերազմի, քան մենք ունեցանք 44–օրյայի արդյունքում։
Կարո՞ղ է արդյոք մեր ժողովուրդը ևս մեկ պատերազմի կառավարում վստահել Նիկոլ Փաշինյանին։ Իհարկե՝ ո՛չ։ Դա ինքնասպանություն կլինի։
Անգամ Նիկոլի երկրպագուները նրան պատերազմ չեն վստահի։ Նիկոլը գիտի այդ մասին, դրա համար էլ փորձում է բթացնել մեր հանրության զգոնությունը ու թմբիրի մեջ պահել որքան հնարավոր է շատ մարդու, թե բա՝ խաղաղություն եմ բերում։
Նիկոլ Փաշինյանի ղեկավարությամբ Հայաստանը շանս չունի ապրելու։ Սա հասկանում են մեր հանրության առողջ շրջանակները։ Սա հասկանում է նաև իշխանության մեծ մասը։
Մեզ օդ ու ջրի պես անհրաժեշտ է փոխել Հայաստանի դեմքը։ Ու որպեսզի Երևանը Շուշիի կամ Ջերմուկի օրը չընկնի ու միլիոնավոր մարդկանց չգնդակահարեն, մեզ նոր՝ կոնսոլիդացիա ապահովող իշխանություն է պետք՝ ազգային համաձայնության կառավարություն։ Իշխանության ներսում էլ են սկսել դա հասկանալ ու գրեթե բարձրաձայն խոսել այդ մասին։ ՔՊ–ում Նիկոլ Փաշինյանի, Ալեն Սիմոնյանի, Արսեն Թորոսյանի, Վիգեն Խաչատրյանի, Անդրանիկ Քոչարյանի ու նմանատիպ դեմքերի թևին առայժմ ոչ ընդգծված, բայց այդուհանդերձ հակադիր թև է ձևավորվում։
Մենք հիմա ճակատագրական ժամանակահատվածում ենք հայտնվել։ Մեր երկրի գլխին կախված է վերանելու և նոր ցեղասպանության զոհ դառնալու հեռանկարը։ Մեզ անհրաժեշտ է հանրային լայն համախմբում, ուժերի մեկտեղում, բացառիկ միասնականություն, մեր երկրի պաշտպանության ապահովում, որպեսզի կարողանանք իրական խաղաղություն ու անվտանգություն ապահովել։

Армения на пороге широкомасштабной войны: что нужно делать?
Приученное Николом Пашиняном к жертвам и разрушениям общество, тем не менее, пережило шок от кадров расстрела армянских военнопленных. Азербайджанцы разместили эти кадры в интернете не только для оказания психологического давления.
Момент появления кадров подсказывает, что это было сделано для предоставления Арменией «казус белли» – формального повода для войны. Или для очередного унижения Армении.
Алиев предал эти преступления огласке в преддверии встречи министров иностранных дел Армении и Азербайджана, чтобы поставить армянскую сторону в тяжелое положение. Расчет был на то, что после этого Арарат Мирзоян должен был отказаться от переговоров со своим азербайджанским коллегой, что предоставило бы Алиеву возможность снова взяться за оружие.
От переговоров с Байрамовым Мирзоян не отказался, выбрав путь унижения, но это не означает, что Алиев откажется от идеи войны.
Как бы сейчас в Армении ни пытались скрывать реальность за различными фестивалями, шоу и ложными повестками о мире, всё больше людей видят то, что мы стоим на пороге широкомасштабной войны.
Политика вжившегося в роль «голубя мира» Никола Пашиняна полностью провалилась. Джермук опустел, ворота Сюника оказались под прямой наводкой врага, оккупированы новые территории Армении, за 2 дня у нас более 200 погибших, наших детей расстреливают у нас на глазах…
Армения становится жертвой большого обмана. Принесший нам войну и поражение Пашинян выудил голоса избирателей обещанием «эпохи мира», и своей политикой становится причиной новой, более разрушительной войны, чем 44-дневная.
Может ли наш народ доверить управление еще одной войной Николу Пашиняну? Конечно, нет! Это будет самоубийством.
Даже болельщики Никола не доверят ему ведения войны. Никол знает об этом, поэтому и пытается притупить бдительность нашего общества и держать в дрёме как можно большее количество людей, мол, приносит нам мир.
Под руководством Никола Пашиняна у Армении нет шанса на существование. Это понимают здоровые круги нашего общества. Это понимает также большая часть власти.
Нам жизненно необходимо сменить представляющее Армению лицо. И дабы Ереван не оказался в положении Шуши или Джермука, а миллионы людей не были расстреляны, нам нужна новая, обеспечивающая консолидацию власть – правительство национального согласия. Это начали осознавать также внутри самой власти, как и говорить об этом вслух. В ГД формируется пока что не подчеркнутое, но всё же противоположное Николу Пашиняну, Алену Симоняну, Арсену Торосяну, Вигену Хачатряну, Андранику Кочаряну и им подобным крыло.
Мы сейчас переживаем судьбоносный этап. Над нашей страной нависла угроза исчезновения и нового геноцида. Нам необходимы широкая общественная консолидация, сплочение сил, исключительное единство и обеспечение обороны страны, чтобы суметь добиться реального мира и безопасности.