Նիկոլական լկտի սուտը. թուրք-ադրբեջանական նախապայմաններն ակնհայտ են
Թեև Նիկոլ Փաշինյանն ու իր դրածոները պնդում են, որ հայ-թուրքական, այսպես կոչված, երկխոսությունն առանց նախապայմանների է, այդուհանդերձ այդ նախապայմանները կան: Դրանց մի մասն արդեն բավարարված է:
Հիշեցնեմ, որ Թուրքիան սահմանը 1993թ. փակել էր Քարվաճառի/Քելբաջարի շրջանը հայկական վերահսկողության տակ անցնելուն պես:
1994-ի հրադադարին հաջորդած տարիներին Թուրքիան սահմանները բացելը պայմանավորում էր գոնե երկու գյուղ կամ երկու շրջան Ադրբեջանին հանձնելով: Դա թուրքական նախապայմաններից մեկն էր:
Ինչպես հայտնի է, Նիկոլ Փաշինյանի իշխանության օրոք Ադրբեջանին հանձնվեց 9 շրջան, ինչպես նաև Արցախի այլ շրջանների մի շարք բնակավայրեր:
Այս փուլում թուրքական նախապայմանները ՀՀ-ին հետևյալն են՝
1.բավարարել Ալիևի պահանջներն Արցախն Ադրբեջանի կազմում ճանաչելու մասով,
2.պետականորեն հրաժարվել Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործընթացից,
3.ճանաչել հայ-թուրքական սահմանն ըստ Կարսի պայմանագրի,
4.տրամադրել Զանգեզուրի միջանցքը թուրք-ադրբեջանական զույգին (միայն այս կետի մասով է նիկոլական իշխանությունը հրապարակավ անհամաձայնություն հայտնում, մյուսների մասով իրենք «OK» են):
Այս բոլոր կետերն ամրագրված են Էրդողան-Ալիև Շուշիում կնքած հակահայկական հռչակագրում, որը գործող իշխանությունները չդատապարտեցին ու խորհրդարանում տորպեդահարեցին այդ հռչակագրին տրվող գնահատականի նախագիծը:
Թուրքիան բազմիցս է նշել, որ հայ-թուրքական շփումների արդյունքները կախված են Ադրբեջանի պահանջների բավարարումից (ի դեպ, սա էլ է թուրքական նախապայման, որին պաշտոնական Երևանն ակնհայտորեն ընդառաջ է գնացել): Նիկոլն այդ պահանջները առնվազն քարոզչության մակարդակով բավարարել է՝ պարբերաբար «հիմնավորելով», որ Ղարաբաղն Ադրբեջանինն է, և որ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցն առաջին հերթին սփյուռքի գործն է (այս երկու հարցում էլ ՀՀ վարչապետ կոչեցյալը հանդես է գալիս ՀՀ անկախության հռչակագրի դեմ):
Հիմա ՀՀ քաղաքացիներին ՔՊ-ականները և նրանց կից խոսափողները փորձում են համոզել, որ նախապայմաններ չկան, ինչը լկտի սուտ է: Ուզում են ցույց տալ, թե, իբր, Էրդողան-Փաշինյան հեռախոսազրույցն այդ ամենի վառ ապացույցն է:
Մինչդեռ իրականությունն այն է, որ հայ-թուրքական գործընթացը թուրքական կողմը պայմանավորում է հայ-ադրբեջանականով: Պատահական չէ, որ Էրդողանի հետ հեռախոսազրույցին անմիջապես հաջորդեց Հայաստանի ու Ադրբեջանի արտգործնախարարների հանդիպումը, որի ընթացքում քննարկված հարցերը չեն հանրայնացվել:
Պարզ է, որ պաշտոնական Անկարան Երևանից պահանջում է ադրբեջանական օրակարգի բավարարում ու դա անում է հրապարակավ: «Մերոնք» փորձում են թաքցնել այդ ամենը՝ դեմ տալով այն ձևական հայտարարությունը, թե, իբր, հայ-թուրքական շփումներն առանց նախապայմանների են ու, իբր, շաղկապված չեն հայ-ադրբեջանական գործընթացի հետ:
Սրանք լկտիաբար ստում ու կեղծում են ճիշտ այնպես, ինչպես ստում ու կեղծում էին, երբ հանրությանը դեմ էին տալիս հերոս Աբաջյանի ֆեյք պապիկին:

Наглая николовская ложь: турецко-азербайджанские предусловия очевидны
Хотя Никол Пашинян и его ставленники утверждают, что так называемый армяно-турецкий диалог идет без предусловий, тем не менее эти предусловия есть. Часть из них уже выполнена.
Напомню, что Турция закрыла границу в 1993 году после перехода под армянский контроль Карвачарского/Кельбаджарского района Карабаха.
После прекращения огня в 1994-ом Турция обуславливала открытие границы сдачей Азербайджану хотя бы пары сел или двух районов. Это было одним из предусловий Турции.
Как известно, при власти Никола Пашиняна Азербайджану были сданы 9 районов, а также ряд населенных пунктов других районов Арцаха.
На данном этапе предусловия Турции к Армении следующие:
1. удовлетворить требования Алиева о признании Арцаха в составе Азербайджана,
2. на государственном уровне отказаться от процесса международного признания Геноцида армян,
3. признать армяно-турецкую границу по Карсскому договору,
4. предоставить турецко-азербайджанскому тандему Зангезурский коридор (николовская власть выражает публичное несогласие лишь в связи с данным пунктом, в остальном – ок).
Все эти пункты закреплены в подписанной Эрдоганом и Алиевым в Шуши декларации, которую действующие в РА власти не осудили, более того – торпедировали в парламенте проект заявления с оценкой по ее части.
Турция неоднократно отмечала, что результаты армяно-турецких контактов зависят от удовлетворения требований Азербайджана (кстати, это тоже турецкое предусловие, которому официальный Ереван очевидным образом пошел навстречу). Никол удовлетворил эти требования как минимум на уровне пропаганды, периодически «обосновывая», что Карабах – это Азербайджан, и точка, и что вопрос признания Геноцида армян – это вопрос прежде всего диаспоры (занимающий кресло премьера субъект в обоих этих вопросах выступил против Декларации независимости РА).
Сейчас ГД-аевцы и действующие при них микрофоны пытаются убедить граждан РА, что предусловий нет, а это – наглая ложь. Хотят показать, будто телефонная беседа Эрдоган-Пашинян – яркое тому доказательство.
Между тем как реальность в том, что армяно-турецкий процесс турецкая сторона обуславливает армяно-азербайджанским. Неслучайно, что за телефонной беседой с Эрдоганом сразу же последовала встреча глав МИД Армении и Азербайджана, обсуждавшиеся в ходе которой вопросы так и не были представлены.
Понятно, что официальная Анкара требует от Еревана удовлетворения азербайджанской повестки, и делает это публично. «Наши» пытаются скрыть это, подсовывая то формальное заявление, будто армяно-турецкие контакты проходят без предусловий и не обусловлены армяно-азербайджанским процессом.
Они нагло лгут и фальсифицируют точно также, как делали это, подсовывая в свое время обществу фальшивого дедушку героя Абаджяна.