Տնտեսական ֆաշիզմ և հարկային տեռոր․ ո՞ւմ շահերն է սպասարկում ՊԵԿ ղեկավար Ռուստամ Բադասյանը
Պետության անվտանգության ու զարգացման հիմքերից մեկը տնտեսությունն է։ Երկիրը կարող է փլուզվել առանց մեկ կրակոցի, եթե տնտեսական հարաբերությունները սխալ են կառուցված։ ԽՍՀՄ–ը դրա վառ ապացույցներից է։
Շուկայական տնտեսության հիմքը մասնավոր սեփականության ինստիտուտի պաշտպանությունն է։ Սրբության սրբոց է համարվում բանկային գաղտնիքը։
Եթե իշխանությունը որոշում է մտնել մասնավոր հարաբերոությունների մեջ և «հոտոտել» բանկային հաշիվները, ապա դա քաղաքական տոտալիտարիզմի նախերգանքն է դառնում ու պետության փլուզման նախանշան։
Նիկոլական իշխանությունը տնտեսական դաշտին առնչվող մի շարք որոշումներ է կայացնում, որոնք բերելու են նույնանման փլուզումների, ինչպիսին որ բերեցին բանակը կազմաքանդելու, հանրությանը պառակտելու և Ղարաբաղյան հակամարտության բանակցային գործընթացը փակուղի մտցնելու իրենց քայլերը։
ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեն օրենսդրական փոփոխություն է նախաձեռնել, որը բառիս բուն իմաստով մեր տնտեսության հերն անիծելու է՝ այդտեղից բխող բոլոր հետևանքներով։
ՊԵկ ղեկավար Ռուստամ Բադասյանը, ով կասկածելի արժանիքների համար նշանակվել է գլխավոր հարկահավաք, գործում է այնպես, ինչպես կգործեր թշնամական երկրի դիվերսանտը կամ գործակալը։ Նա առաջարկում է փոփոխություններ մտցնել մեր օրենսդրության մեջ («Բանկային գաղտնիքի մասին», «Ապահովագրության և ապահովագրական գործունեության մասին» օրենքներ)։ Այդ փոփոխությունները պետք է հնարավորություն տան ՊԵԿ–ին տիրապետել յուրաքանչյուր տնտեսվարողի (մեծից մինչև փոքր) բանկային տեղեկատվությանն՝ առանց դատարանի որոշման։
Նախկինում ՊԵԿ–ի համար տնտեսվարողների բանկային գաղտնիքը հասանելի էր միայն որոշակի հիմքերի ու դատական որոշման դեպքում։ Հիմա առաջարկվում է ՊԵԿ–ի համար կանաչ լույս վառել հարկային տեռորի և բանկային ոլորտում քիթը խոթելու համար։
Եթե ՊԵԿ–ի առաջարկներն անցնեն, ապա Հայաստանում տնտեսական ֆաշիզմ կհաստատվի։ Այդ պայմաններում խոսել ներդրումներից, բիզնեսի զարգացումից պարզապես անիմաստ կդառնա։ Կապիտալը ոչ թե կարտահոսի Հայաստանից, այլ կփախչի։ Տնտեսական ճգնաժամը կվերածվի տնտեսական աղետի։
Թե ինչ նպատակով է այս հակապետական նախաձեռնությունն իրականացվում, կարելի է միայն ենթադրել։ Եթե մեր թշնամի պետությունը ցանկանա փլուզել Հայաստանը, ապա տնտեսության մեջ պետք է իրականացնի այն, ինչն առաջարկում է Բադասյանի «կանտոռան»։ Սա տնտեսական կյանքում երիտթուրքություն անել է նշանակում, այլ գնահատական հնարավոր չէ տալ։

Экономический фашизм и налоговый террор: чьи интересы обслуживает глава КГД Рустам Бадасян?
Одной из основ безопасности и развития государства является экономика. Из-за неверно выстроенных экономических отношений страна может развалиться без единого выстрела. СССР – одно из ярких тому доказательств.
Основой рыночной экономики является защита института частной собственности. Святая святых – это банковская тайна.
Если государство решает вклиниться в частные отношения и «вынюхивает» банковские счета, то это становится прологом политического тоталитаризма и предзнаменованием развала государства.
Николовская власть принимает ряд касающихся экономического поля решений, которые приведут к таким же разрушениям, что и их шаги по развалу армии, расколу общества и заведению в тупик переговорного процесса по карабахскому урегулированию.
Комитет государственных доходов РА инициировал законодательные изменения, которые в прямом смысле этого слова угробят нашу экономику, со всеми вытекающими из этого последствиями.
Руководитель КГД Рустам Бадасян, назначенный главным сборщиком налогов за свои сомнительные заслуги, действует точно так же, как действовал бы вражеский диверсант или агент. Он предлагает внести в наше законодательство поправки (в закон «О банковской тайне», «О страховании и страховой деятельности»). Эти изменения должны будут предоставить КГД возможность владеть банковскими данными любого хозяйствующего субъекта без решения суда.
В прошлом эти банковские данные были доступны КГД лишь на определенных основаниях и в случае решения суда. Сейчас предлагается дать КГД зеленый свет на налоговый террор и вмешательство в банковскую сферу.
Если предложения КГД будут приняты, то в Армении утвердится экономический фашизм. Говорить в этих условиях об инвестициях, развитии бизнеса будет попросту невозможно. Капитал из Армении не утечет, а сбежит. Экономический кризис перерастет в экономическую катастрофу.
С какой целью реализуется эта антигосударственная инициатива, можно лишь догадываться. Если враждебное нам государство решит развалить Армению, то оно должно будет осуществить в экономике точно то же самое, что сейчас предлагает контора Бадасяна. Это не что иное, как младотуркизм по отношению экономике.