«Խաղաղության դարաշրջանի» մահաբեր ուրվականը
Օրերս «խաղաղության դարաշրջանը» հասել էր Վայոց Ձորի մարզի Ելփին գյուղ։ Ադրբեջանական կողմից կրակոցներ էին արձակվել գյուղի հատվածում տեղակայված հայկական մարտական դիրքերի, ինչպես նաև դեպի գյուղ տանող ճանապարհի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով վնասվել է քաղաքացիական ավտոմեքենա։
Այդ նույն պահին փամփուշտները ձուլելու և զարդեր պատրաստելու, Մեհրիբանին Արցախ հրավիրելու ջատագով Աննա Հակոբյանը՝ Նիկոլ Փաշինյանի կինը և «խաղաղության» հարցերում գերակտիվություն ցուցաբերողը, գտնվում էր Սյունիքի մարզում։ Թուրք–ադրբեջանական զույգի կողմից «Զանգեզուրի միջանցքի» մասին պահանջների ֆոնին Աննայի այցը մահաբեր ուրվականի է նմանվում։
Բանն այն է, որ նախկինում Ա․ Հակոբյանը ֆոտոսեսիաներ էր անում այն տարածքներում, որոնք հետագայում հանձնվեցին իր ամուսնու՝ Նիկոլի կողմից։ Ֆոտոներ կային Տիգրանակերտից, Շուշիից։ Հիմա նա նկարվել է Սյունիքի մարզի քաղաքներում։ Կրկնենք՝ «Զանգեզուրի միջանցքի» պահանջների ֆոնին։
Ի դեպ, Նիկոլի հեռախոսազրույցը Թուրքիայի նախագահ Էրդողանի հետ նույնպես պետք է դիտարկել «Զանգեզուրի միջանցքի» թեմայի շրջանակներում։ Թուրքիան ու Ադրբեջանը միջանցքը որպես նախապայման են դիտարկում, այսպես կոչված, խաղաղության դարաշրջանի բացման համար։ Ալիևը բաց հայտարարել է, որ ադրբեջանցիները պետք է տեղաշարժվեն այդ միջանցքով այնպես, ինչպես հայերը Լաչինով են տեղաշարժվում։ Թուրքիան էլ պարբերաբար հայտարարել է, որ միայն ադրբեջանական պահանջները բավարարելուց հետո կկարգավորի իր հարաբերությունները ՀՀ–ի հետ, այսինքն՝ կբացի սահմանը, կհաստատի դիվանագիտական հարաբերություններ։
«Զանգեզուրի միջանցք» ձևակերպումը կա նաև Շուշիում Ալիևի ու Էրդողանի միջև կնքված հակահայկական հռչակագրում։ Ճիշտ է, Նիկոլը հայտարարում է, որ միջանցքային տարբերակ չի լինելու, բայց նրա խոսքը զրոյական արժեք ունի, հատկապես երբ ինքը՝ հանուն սեփական աթոռի, սպասարկում է թուրք–ադրբեջանական օրակարգը։

Смертоносный призрак «эпохи мира»
На днях «эпоха мира» добралась до села Елпин Вайоцдзорского марза. Азербайджанцами были обстреляны дислоцированные в направлении села армянские боевые позиции, а также ведущая к селу дорога, в результате чего был поврежден гражданский автомобиль.
Одновременно с этим поборник переплавки гильз в украшения и апологет приглашения Мехрибан в Арцах Анна Акопян – супруга Никола Пашиняна и проявляющая в вопросах «мира» суперактивность – находилась в Сюникском марзе. На фоне требований турецко-азербайджанского тандема о «Зангезурском коридоре» визит Анны напоминал смертоносный призрак.
Дело в том, что в прошлом А.Акопян проводила фотосессии на тех территориях, которые впоследствии были сданы ее мужем – Николом. Были фото в Тигранакерте, Шуши. Сейчас она сфотографировалась в городах Сюникского марза. Повторимся, на фоне требований о «зангезурском коридоре».
Кстати, телефонный разговор Никола с президентом Турции Эрдоганом тоже нужно рассматривать в рамках темы «Зангезурского коридора». Турция и Азербайджан рассматривают коридор в качестве предусловия для открытия так называемой эпохи мира. Алиев открыто заявил, что азербайджанцы должны передвигаться по этому коридору так же, как армяне по Лачинскому коридору. Турция тоже периодически заявляла, что наладит отношения с РА (то есть откроет границу и установит дипотношения) лишь после удовлетворения азербайджанских требований.
Формулировка «Зангезурский коридор» есть также в подписанной Алиевым и Эрдоганом в Шуши декларации. Правда, Никол заявляет, что коридорного варианта не будет, но его слово имеет нулевую ценность, в особенности когда во имя собственного кресла он обслуживает турецко-азербайджанскую повестку.