Դատավորներն առաջադրվել են այն կառույցի կողմից, որի հեղինակությունը ոչնչացրած անդամը դեռևս ղեկավար է․ «Հայաստան» խմբակցություն
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցությունը հայտարարություն է տարածել
Ազգային ժողովում այսօր արտահերթ կարգով քննարկում են Բարձրագույն դատական խորհրդի առաջադրած` Վճռաբեկ դատարանի դատավորների թեկնածուների հարցը:
Դատավորներն առաջադրվել են այն նույն պետական կառույցի կողմից, որի հեղինակությունը ոչնչացրած անդամը դեռևս հանդես է գալիս դրա ղեկավար դիրքերից. չի հեռացվել, քրեական հետապնդման դեռևս չի ենթարկվել:
Դատարաններում միատեսակ պրակտիկա ապահովելու առաքելություն ստանձնելու թեկնածուների առաջադրումը Բարձրագույն դատական խորհրդի նման կազմի, դեռևս նման անդամ-նախագահի պաշտոնակատարի կողմից փաստում է արդեն իսկ նման կարևոր իրավական գործընթացի հեղինակազրկումը:
Հաշվի առնելով, որ հայտնի ձայնագրության հրապարակումից, դրա՝ իրավապահ համակարգի և նույն ԲԴԽ-ի վերաբերյալ անդառնալի հեղինակազրկող գնահատողական դատողությունների հաստատումից հետո մինչ օրս Գագիկ Ջհանգիրյանը պաշտոնավարում է և ներկայացնում այն կառույցը, որն առաջադրել է դատավորների թեկնածուների և, անկախ նրանից՝ ով է ընտրվելու, նույնիսկ իրական արդարադատություն իրականացրած թեկնածուների` Վճռաբեկ դատարանի համապատասխան պալատների դեպքում կիրառելի է լինելու «թունավոր ծառի պտուղների» իրավական կանոնը:

Судьи были выдвинуты той самой структурой, руководитель которой уничтожил ее авторитет, но продолжает руководить – заявление фракции «Армения»
Сегодня, 27 июня, на внеочередном заседании Национального собрания обсуждается вопрос о кандидатах в судьи Кассационного суда, выдвинутых Высшим судебным советом. Об этом сообщается в опубликованном заявлении фракции «Армения».
«Кандидаты судьей были выдвинуты той самой государственной структурой, член которой уничтожил ее авторитет, но в то же время до сих пор находится на своей руководящей должности: не уволен, не привлечен к уголовной ответственности.
Выдвижение кандидатур для выполнения миссии по обеспечению единообразной судебной практики в подобном составе Высшего судебного совета, продолжающим действовать под руководством такого члена-председателя, уже свидетельствует о дискредитации столь важного юридического процесса.
Принимая во внимание, что после публикации известной записи, после подтверждения правоохранительной системой необратимо дискредитирующих оценочных суждений по отношению к ВСС, Гагик Джангирян по-прежнему находится на своем посту, представляя структуру, выдвигавшую кандидатов в судьи, вне зависимости от того, кто будут избраны, даже для тех кандидатов, кто вершил настоящее правосудие, к соответствующим палатам Кассационного суда будет применяться юридическая норма «плодов ядовитого дерева»»,– сообщается в заявлении.