Ինչու է իրեն կամ հայ ժողովրդին էշի տեղ դնում Արարատ Միրզոյանը
ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի հետ տեղի ունեցած ասուլիսի ժամանակ ՀՀ արտգործնախարար աշխատող Արարատ Միրզոյանն իր դժգոհությունն է հայտնել թուրքական կողմի վարքագծի կապակցությամբ։
«Մի կողմից Թուրքիան հայտարարում է առանց նախապայմանների հարաբերությունները կարգավորելու պատրաստակամության մասին, մյուս կողմից՝ կապ ենք տեսնում Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում առաջընթացի եւ Ադրբեջանի միջեւ։ Սա չի կարելի կառուցողական մոտեցում համարել»,– հայտարարել է Միրզոյանը։
Միրզոյանը Թուրքիայի դիրքորոշումը գնահատում է ապակառուցողական և համարում, որ այդ երկիրը նախապայմաններ է առաջ քաշում։
Թվում է, թե ճիշտ մտահոգություն հայտնում Միրզոյան Արարատը, որը Թուրքիայում բերանը մինչև ականջները բացել էր Թուրքիայի արտգործնախարար Չավուշօղլուի հետ հանդիպման ժամանակ և որին Թուրքիայում դարձրել էին «Arabat»: Միրզոյանը «մուննաթ» է գալիս, բայց դա կեղծ ու դեմագոգիկ «մուննաթ» է։
Նախքան հայ–թուրքական, այսպես կոչված, երկխոսությունը Թուրքիան հրապարակավ ու բազմաթիվ անգամներ հայտարարեց, որ հայ–թուրքական գործընթացը շաղկապված է հայ–ադրբեջանականի հետ, և որ Թուրքիան Ադրբեջանի հետ 100 տոկոսով համաձայնեցված է շփվելու պաշտոնական Երևանի հետ։
Թուրք բարձրաստիճան պաշտոնյաները բազմիցս հայտարարել են, որ հայ–թուրքական հարաբերությունների կարգավորման համար ՀՀ–ն պետք է բավարարի ադրբեջանական կողմի պահանջները, այն է՝ Ղարաբաղը ճանաչել Ադրբեջանի մաս, տրամադրել Զանգեզուրի միջանցքը։ Այս պահանջներն, ի դեպ, կան նաև Էրդողանի ու Ալիևի՝ Շուշիում կնքած հռչակագրի մեջ։ Հռչակագիր, որը նիկոլենք չդատապարտեցին և բոյկոտեցին այդ հռչկագրի դեմ բերված ընդդիմության հայտարարությունը։
Երբ քաղաքական գործիչները, վերլուծաբանները Նիկոլ Փաշինյանին, թուրքերի հետ բանակցող–քիրվա նշանակված Ռուբեն Ռուբինյանին և մյուս քայլարածներին ցույց էին տալիս թուրքական իշխանությունների հայտարարությունները և նշում, որ Թուրքիան ոչ միայն հին, այլ նաև նոր նախապայմաններով է հարաբերվում ՀՀ–ի հետ, Նիկոլը և մյուսները պնդում էին, թե բա՝ հրե՛ն, պաշտոնական Անկարան հայտարարել է, որ հայ–թուրքական հարաբերություններն առանց նախապայմանների են։ Մեր բոլոր հիմնավոր փաստարկները թուրքական նախապայմանների մասին չլսելու էին տրվում նիկոլենց կողմից, թե բա՝ թողեք, թող բանակցենք, սահմանը բացենք ու լավ ապրենք։
Թուրք–ադրբեջանական նախապայմաններն ակնհայտ էին, բայց նիկոլենք խաբում էին հայ ժողովրդին, թե, իբր, նախապայման չկա։ Նրանք հանուն իրենց շահի զոհաբերում են Հայաստանի ու Արցախի շահը՝ աթոռը պահելու բանալի փնտրելով Բաքվում ու Անկարայում, քանզի միայն այդ մայրաքաղաքներում են շահագրգռված Նիկոլի իշխանության պահպանությամբ։
Հիմա, երբ Արարատը/Arabat–ը նեղսրտում է Թուրքիայի պահվածքից, դա դեմագոգիա է։ Թող ինքն իրեն կամ հայ ժողովրդին էշի տեղ չդնի։
Եթե նիկոլենք հայ–թուրքականը սկսելուց առաջ չէին հասկանում, որ Թուրքիան զուտ ֆորմալ է հայտարարել առանց նախապայմանների հարաբերությունները կարգավորելու մասին և իրականում առաջնորդվում է նախապայմաններով, ապա ավարտված դեբիլ են։ Իսկ եթե շատ լավ հասկանում էին, որ Թուրքիան ձևականորեն է «առանց նախապայմաններ» ձևակերումն օգտագործում, բայց հայ ժողովրդին խաբում էին, որ Թուրքիան, իբր, առանց նախապայման է բանակցում, ապա նիկոլենք ավարտված դավաճան են։ Երկու դեպքում էլ Նիկոլը, Արարատը/Arabat–ը և նրանց թիմակիցներն անելիք չունեն պետական կառավարման համակարգում։
Իսկ Արարատ Միրզոյանն ինքն իրեն կամ հայ ժողովրդին էշի տեղ է դնում, քանզի զգում է, որ գալիս է բացատրություններ (նաև՝ ցուցմունքներ) տալու ժամանակը։

Почему Арарат Мирзоян прикидывается дурачком или принимает за дураков весь народ
В ходе совместной с главой МИД РФ Сергеем Лавровым пресс-конференции министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян выразил свое недовольство в связи с поведением турецкой стороны.
«С одной стороны Турция заявляет о готовности наладить отношения без каких-либо предусловий, а с другой – мы видим взаимосвязь между прогрессом в урегулировании отношений с Турцией и отношений с Азербайджаном. Это нельзя назвать конструктивным подходом», – заявил Мирзоян.
Мирзоян оценивает подход Турции как деструктивный и считает, что данная страна выдвигает предусловия.
Казалось бы, Мирзоян Арарат, раскрывший рот до ушей в ходе встрече в Турции с главой МИД страны Чавушоглу и ставший там «Арабатом», выражает правильную озабоченность. Он негодует, но это фальшивое и демагогичное негодование.
До так называемого армяно-турецкого диалога Турция публично и многократно заявляла о том, что армяно-турецкий процесс взаимосвязан с армяно-азербайджанским и что Турция будет контактировать с официальным Ереваном в полной согласованности с Азербайджаном.
Турецкие высокопоставленные чиновники неоднократно заявляли, что для урегулирования армяно-турецких отношений РА должна удовлетворить требования азербайджанской стороны, то есть признать Карабах частью Азербайджана и предоставить Зангезурский коридор. Кстати, эти требования содержатся также в подписанной Эрдоганом и Алиевым в Шуши декларации. Декларации, которую николовцы так и не осудили, как и бойкотировали заявление оппозиции по ее части.
Когда политические деятели, аналитики указывали Николу Пашиняну, назначенному им переговорщиком-братающимся с турками Рубену Рубиняну и остальным мойшаговцам на заявления турецких властей и отмечали, что Турция выставляет РА не только старые, но и новые предусловия, Никол и остальные утверждали, мол, официальная Анкара заявила, что армяно-турецкие отношения налаживаются без предусловий. Все наши обоснованные аргументы касательно турецких предусловий николовцами игнорировались на тему «дайте вести переговоры, открыть границу и хорошо жить».
Турецко-азербайджанские предусловия были очевидны, но николовцы обманывали армянский народ, будто нет никаких предусловий. Во имя своих интересов они жертвовали интересами Армении и Арцаха, ища ключи в вопросе удержания своей власти в Баку и Анкаре, поскольку лишь в этих столицах заинтересованы в сохранении власти Никола.
Сейчас, когда Арарат/Арабат сетует на поведение Турции, это примитивная демагогия. Пусть он не прикидывается дурачком и не принимает за идиотов весь народ.
Если николовцы не понимали до инициирования армяно-турецкого процесса, что Турция чисто формально заявила об отсутствии предусловий для налаживания отношений и в реальности руководствуется этими самыми предусловиями, то они – конченные придурки. Если же прекрасно понимали, но обманывали армянский народ, значит они – конченные предатели. В обоих случая Николу, Арарату/Арабату и членам их команды нет места в системе государственного управления РА.
Арарат же Мирзоян прикидывается дурачком или принимает за дураков весь народ, так как чувствует, что настает время давать объяснения (как и показания).