Թուրքիայի բանակի Գլխավոր շտաբի հրաժարական տված հրամանատարը պարզաբանում է պատճառները
Թուրքիայի բանակի Գլխավոր շտաբի նախկին հրամանատար Իշիկ Կոշաները հրաժեշտի ուղերձում պարզաբանել է իր հրաժարականի պատճառները։
Գեներալն իր քայլը պատճառաբանել է այն հանգամանքով, որ ինքը, ինչպես նաև երկրի դատական իշխանությունը, անզոր են երկրում զինվորականության դեմ իրականացվող արշավանքի դեմն առնել։ Ուղերձի մեջ նշվում է, որ ներկա պահին շուրջ 250 զինվորական ձերբակալված է, և այդ ձերբակալությունները հակասում են օրենքին, արդարությանը և խղճին։
«Հետաքննության հիմնական նպատակներից մեկը թուրքական զինված ուժերի վրա մշտական ուշադրության սևեռումն է, հասարակության շրջանում բանակի՝ որպես հանցավոր կազմակերպության կարծրատիպի, ստեղծումը։   Օգտվելով ստեղծված իրադրությունից՝ շատ ԶԼՄ–ներ կեղծ տեղեկատվություն են տարածում, հասարակությանը տրամադրելով բանակի դեմ։ Այս ամենի դեմն առնելու իմ անկարողությունը եղավ իմ հրաժարականի հիմնական պատճառը»,–հայտարարել է Կոշաները։

Начальник Генштаба Турции разъяснил причины своего ухода
Досрочно ушедший на пенсию с должности начальника Генерального штаба вооруженных сил Турции генерал армии Ишык Кошанер в своем прощальном обращении разъяснил причины своего ухода.
По информации азербайджанских СМИ, генерал аргументировал этот шаг собственным бессилием и бессилием судов в отношении проводимой в последние годы в Турции кампании против военнослужащих. В обращении отмечается, что в настоящее время 250 военнослужащих находятся под арестом. Кошанер заявил, что эти аресты противоречат закону, праву, справедливости и совести.
«Одной из целей следствия и многочисленных арестов является попытка держать постоянно в центре внимания турецкие вооруженные силы, создавать в глазах общественного мнения образ армии, как некой преступной организации. Воспользовавшись сложившимся положением, многие медиа, предвзято освещая события, распространяют разного рода ложь, клевету и обвинения, чтобы настроить нашу нацию против ее вооруженных сил. Неспособность воспрепятствовать этому стало причиной того, что я решил освободить занимаемое кресло и покинуть эту должность», - сказал генерал.