«Հեռուստաբանավեճին» սպասելիս
2003–ի նախագահական ընտրությունների ժամանակ ընդդիմադիր դաշտի առաջատարը Ստեփան Դեմիրճյանն էր՝ իր հայտնի «Մենք գիտենք ինչ անել, ինչպես անել և ումով անել» կարգախոսով, որը հետընտրական փուլում տրանսֆորմացվեց «Մենք գնում ենք սահմանադրական ճանապարհով»–ի, և վերջ։
Արձանագրենք, որ պարտվելուց հետո Դեմիրճյանը, չնայած իշխանության բազում փորձերի, չգնաց «երկխոսության», այլ գերադասեց  արժանապատիվ կեցվածքը։
Նույն 2003–ին հակաիշխանական դիրքերից հանդես եկող նախագահի մեկ այլ թեկնածու Արտաշես Գեղամյանն իր վարկանիշով զիջում էր ՀԺԿ առաջնորդին և պետք է որոշում կայացներ՝ կա՛մ միանալ Դեմիրճյանին, կա՛մ «երկխոսել» իշխանության հետ։
Ինչպես հայտնի է, իշխանությունն անհանգստացած էր և սարսափում էր ընդդիմադիր դաշտի միասնականությունից։ «Զրոներն» իրենց գործն արեցին ու Գեղամյանն ընտրեց «երկխոսության» ճանապարհը՝ Հանրային հեռուստատեսության ուղիղ եթերում «հաղթելով» այն ժամանակվա պաշտպանության նախարար ու համատեղությամբ Ռոբերտ Քոչարյանի շտաբի պետ Սերժ Սարգսյանի հետ «հեռուստաբանավեճում»։ Գեղամյանն իր այդ քայլով նպաստեց իշխանության վերարտադրմանը և դարձավ ներքաղաքական «կայունության» երաշխիքը։
«Հեռուստաբանավեճում» գիտակցաբար գնալով պարտության՝ իշխանությունը խնդիր էր դրել արհեստականորեն բարձրացնել Գեղամյանի վարկանիշը, թույլ չտալ ընդդիմադիր դաշտի ու հակաիշխանական քվեի կոնսոլիդացիա, ինչպես նաև ապակողմնորոշել բողոքական էլեկտորատին։ Այդպես էլ եղավ։
Ճիշտ է, Ստեփան Դեմիրճյանն իր ընդդիմադիր առաջատարի դիրքերը պահպահեց ու թուլ չտվեց մեկ փուլով ավարտել ընտրությունը, բայց իշխանությանը հաջողվել էր ընտրողների մոտ 15 տոկոսին համոզել, որ, ասենք, ՀԺԿ առաջնորդից ու նրան միացած Արամ Զավենի Սարգսյանից Հոկտեմբերի 27–ի դեպքերի հետ կապված ավելի թունդ որակումներով հանդես եկող «Ազգային միաբանության» ղեկավարն ընդդիմադիր է։ Արդյունքում՝ ընդդիմադիր ձայները փոշիացան, իսկ երկրորդ փուլում Գեղամյանն ընդհանրապես գնաց տուն և, ինչպես լինում է «երկխոսված» գործչի պարագայում, անգամ կոչ չարեց իր ընտրողներին ձայնը տալ Դեմիրճյանին։
Հետագա զարգացումներն արդեն բոլորին հայտնի են. չիրականացան Գեղամյանի երազանքները վարչապետ դառնալու մասով, քանի որ իշխանությունը նրան պարզապես «քցեց»։ Դրանից հետո սկսվեց Սերժ Սարգսյանի ու Արտաշես Գեղամյանի հրապարակային բանավեճը, որն, ի տարբերություն «հեռուստաբանավեճի», սարքովի չէր և կողմերը միմյանց հայհոյում էին ամենայն անկեղծությամբ. «երկխոսության» փուլն ավարտվել էր։
Այդ օրերին էր, որ Ս. Սարգսյանը շրջանառության մեջ դրեց Գեղամյանի «դատարկ դհոլ» լինելու և «մի զրո պակաս արժենալու» մասին իր «ժողգործիքային» ձևակերպումները։
Տարիներն անցան, և հիմա Գեղամյանը Սարգսյանին է գովում ու նրան  պաշտպանող հոդվածներ գրում։ 2003–ին Գեղամյանին ձայն տվողներից, թերևս, քչերի մտքով կանցներ, որ այսօր այդ «ընդդիմադիր» գործիչը սազն առած Սերժ Ազատիչ է գովելու թերթերի ու կայքերի էջերից և հեռուստաէկրաններից։ Ո՞վ կպատկերացներ, որ Սարգսյանից «բրոնեժիլետով» պաշտպանվող Գեղամյանը կվերածվի նույն այդ Սարգսյանի հրապարակային պաշտպանի՝ քաղաքական  «բրոնեժիլետի»։ Ինչևէ։
Իսկ հիշեցի այս ամենը, քանի որ հիմա յուրօրինակ «դեժավյու» եմ ապրում՝ հետևելով  Լևոն Տեր–Պետրոսյանի ու Սերժ Սարգսյանի «հակամարտությանը»։
Երբ կարդացի Հայ ազգային կոնգրեսի «պահանջը» դասական գյալաջի հիշեցնող երկխոսությունը ուղիղ եթերով հեռարձակելու մասին՝ հասկացա, որ Սարգսյանը կիրառում է փորձված մեթոդը։
Տեսե՛ք. Կոնգրեսում ուզում են, որպեսզի հեռուստաբանավեճ լինի և իրենք  ուղիղ եթերում հաղթեն իշխանության աշխատանքային խմբին։ Համաձայնե՛ք, որ «դեժավյուի» զգացողությունն անհիմն չէ։
Փաստորեն, Սերժ Սարգսյանի գործելաոճը չի փոխվել։ Այն շատ պարզունակ է, բայց դեռ տալիս է իր արդյունքները։ Հիմա էլ ՀԱԿ–ն է ուզում եթերային «հաղթանակ» տանել։
Դե ինչ, երևի հեռու չէ այն օրը, երբ Լևոն Տեր–Պետրոսյանը «հեռուստաբանավեճում» պարտության կմատնի Սերժ Սարգսյանին։ Այդ «պարտությամբ» Սարգսյանին կհաջողվի ընդդիմադիր էլեկտորատի մի մասին համոզել, որ ՀԱԿ առաջնորդն է «կինոյի մեջի տղան», բայց հազիվ թե կարողանա հաջողել իր ծրագրերում, քանի որ Գեղամյանի պես տաղանդավոր դերասանի մոտ նույնիսկ չստացվեց ամբողջությամբ լուծել իր խնդիրը, էլ ուր մնաց «էն գլխից» «Եղիազար Այնթապցու» հլու–հնազանդ «էջմիածնական միաբանը» դառնալու պատրաստակամություն հայտնածին հաջողվի մոլորեցնել ամբողջ հանրությանը։ Այնպես որ Սերժ Սարգսյանի հաճախորդացման ռեսուրսը սահմանափակ է։
Ժամանակն աշխատում է «երկխոսողների» դեմ։
Հ.Գ.։ Ի դեպ, 2003–ի «երկխոսության» շրջանակներում տեղի ունեցած «հեռուստաբանավեճի» ընթացքում Արտաշես Գեղամյանը չափազանց կոշտ գնահատականներ էր տալիս իշխանության վարած քաղաքականությանը և պահանջում Ռոբերտ Քոչարյանի հրաժարականը, բայց միևնույն ժամանակ առանձնահատուկ հարգանքով էր խոսում հեռուստատաղավարում իր դիմացը նստած Սերժ Սարգսյանի հետ՝ օգտագործելով «Հարգարժան Սերժ Ազատիչ» դիմելաձևը։
Այսօր Սերժ Սարգսյանի հետ «երկխոսող» Լևոն Տեր–Պետրոսյանը նույնպես պահանջում է Ռոբերտ Քոչարյանի հրաժարականը՝ «մոռանալով», որ Քոչարյանը, ի տարբերություն 2003–ի, պաշտոնաթող նախագահ է: Ուշագրավ է, որ Տեր–Պետրոսյանն էլ Գեղամյանի պես առանձնահատուկ հարգանքով է արտահայտվում Սերժ Սարգսյանի մասին։
Մի բան էլ. գեղամյանական «երկխոսության» ժամանակների հետ համեմատած այժմյան տարբերությունն այն է, որ Տեր–Պետրոսյանին դեռ հնարավորություն չի տրվում  Սարգսյանի հանդեպ ունեցած իր դրական վերաբերմունքն արտահայտել  հեռուստատաղավարում, և ՀԱԿ առաջնորդը ստիպված է բավարարվել Օպերայի բակում կիզիչ արևի տակ տեղի ունեցող հանրահավաքային ելույթում  ՀՀԿ «ճկուն» ղեկավարի խոսքերը մեջբերելով։

В ожидании «теледебатов»
Во время президентских выборов 2003г. лидирующую роль в оппозиционном поле играл председатель Народной партии Армении Степан Демирчян со своим известным лозунгом «Мы знаем что делать, как делать и с чьей помощью делать», который в поствыборный период трансформировался в «Мы идем конституционным путем». И всё!
Констатируем, что после поражения, несмотря на многочисленные усилия власти, Демирчян не пошел на «диалог», а предпочел достойное поведение.
В том же 2003г. выступавший с антивластных позиций другой кандидат в президенты Арташес Гегамян своим рейтингом уступал лидеру НПА и должен был принять решение: либо присоединиться к Демирчяну, либо вступить в «диалог» с властью.
Как известно, власти были обеспокоены и приходили в ужас от единства оппозиционного поля. «Нули» сделали свое дело и Гегамян избрал путь «диалога», победив в проходивших в прямом эфире Общественного телевидения «теледебатах» Сержа Саргсяна – тогдашнего министра обороны и по совместительству главу штаба Роберта Кочаряна. Этим своим шагом Гегамян поспособствовал воспроизводству власти и стал гарантом внутриполитической «стабильности».
Осознанно пойдя на поражение в «теледебатах», власти поставили задачу искусственно повысить рейтинг Гегамяна, не допустить консолидацию оппозиционного поля и антивластного сегмента, а также дезориентировать протестный электорат. Так и произошло.
Правда, Степан Демирчян сохранил свои лидирующие позиции в оппозиционном лагере и не позволил закончить выборы одним туром, но властям удалось убедить около 15% избирателей, что, скажем, выступающий в вопросе событий 27 октября с более резкими оценками, чем руководитель  НПА и присоединившийся к нему Арам Завенович Саркисян, руководитель «Национального единения» является оппозиционером. В результате этого, голоса оппозиционного электората распылились, а во втором туре Гегамян вообще отправился домой, и как бывает в случае «диалогизированного» деятеля, даже не призвал своих избирателей отдать голоса Демирчяну.
Дальнейшие развития событий уже известны всем: мечта Гегамяна стать премьер-министром не осуществилась, поскольку власти его просто «кинули» После этого началась публичная дискуссия Сержа Саргсяна и Арташеса Гегамяна, которая в отличие от «теледебатов», не была поддельной, и стороны бранили друг друга со всей искренностью: этап «диалога» закончился.
Именно в те дни С. Саргсян назвал Гегамяна «пустым барабаном» и отметил, что переоценил его на один ноль.
Прошли годы, и сейчас Гегамян хвалит Саргсяна и пишет статьи в его защиту. Наверное, мало кто из отдавших в 2003г. свои голоса за Гегамяна мог подумать, что сегодня этот «оппозиционный» деятель будет воспевать Сержа Азатовича посредством газет, сайтов и телевидения. Кто мог представить, что защищавшийся от Саргсяна при помощи «бронежилета» Гегамян превратится в публичного защитника того же Саргсяна – в его политический «бронежилет»?
Я вспомнил всё это, поскольку сейчас, наблюдая за «противостоянием» Левона Тер-Петросяна и Сержа Саргсяна,  испытываю своеобразное дежавю. Когда прочитал про «требование» Армянского национального конгресса показывать в прямом эфир напоминающий болтовню диалог, понял, что Саргсян применяет испробованный метод.  То есть, в Конгрессе хотят, чтобы были теледебаты, и они победили рабочую группу власти. Согласитесь, что ощущение дежавю не беспочвенно.
Фактически, стиль действий Сержа Саргсяна не изменился. Она очень примитивна, но еще дает свои результаты. Теперь и АНК хочет одержать победу в «теледебатах».
Ну что ж, наверное, не далек тот день, когда Левон Тер-Петросян нанесет в «теледебатах» поражение Сержу Саргсяну. Этим «поражением» Саргсяну удастся убедить часть оппозиционного электората, что лидер АНК является «парнем из фильма», но вряд ли его программы увенчаются успехом, поскольку даже такой талантливый актер как Гегамян не смог решить свою задачу полностью, куда уж там человеку, изначально заявившему готовность стать рабски покорным «эчмиадзинским монахом» «Егиазара Айнтапци», ввести все общество в заблуждение. Так что саргсяновский ресурс клиентизации  исчерпался.
Время работает против любителей «диалога».
P. S. Кстати, в ходе состоявшихся в 2003г. в рамках «диалога» «теледебатов», Арташес Гегамян давал проводимой властями политике крайне жесткие оценки и требовал отставки Роберта Кочаряна, но в то же время с особым уважением говорил о сидевшем напротив него в телестудии Серже Саргсяне, используя обращение «уважаемый Серж Азатович».
Сегодня ведущий с Сержем Саргсяном «диалог» Левон Тер-Петросян по-гегамяновски требует отставки Роберта Кочаряна, «забывая», что в отличие от 2003г. сейчас Кочарян уже не является действующим президентом.
Еще одно отличие от времен гегамяновского «диалога» в том, что Тер-Петросяну пока не дают возможность выразить в телеэфире свое положительное отношение к Сержу Саргсяну, и лидер АНК вынужден удовлетворяться цитированием слов «гибкого» председателя РПА во время проходящих под палящим солнцем митинговых выступлений.