Փաշինյանն ու Ալիևը թաղում են Ղարաբաղի հարցն ու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին
Բրյուսելում ԵԽ նախագահ Շարլ Միշելի միջնորդությամբ տեղի ունեցած Նիկոլ Փաշինյանի ու Իլհամ Ալիևի բանակցությունների արդյունքներն ամբողջությամբ տեղավորվում են ադրբեջանական օրակարգի մեջ։
Ինչպես հայտնի է, բրյուսելյան հանդիպումից առաջ Ադրբեջանը Հայաստանին ներկայացրեց 5 կետից բաղկացած սկզբունքներ, որոնց շրջանակներում պետք է տեղի ունենան հայ–ադրբեջանական, այսպես կոչված, խաղաղության պայմանագրի ստեղծման աշխատանքները։ Պաշտոնական Երևանն իր համաձայնությունը տվեց ադրբեջանական սկզբունքներին, որոնց համաձայն Հայաստանը պետք է ընդունի Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը։
Նիկոլ Փաշինյանը, Արարատ Միրզոյանը, Ալեն Սիմոնյանը և էլի մի քանի ՔՊ–ականներ հայտարարեցին, որ եթե ադրբեջանական այդ սկզբունքներին ավելացվի նաև Արցախի բոլոր իրավունքներին առնչվող կետը, ապա այդ սկզբունքներն ամբողջական կդառնան։ Սա է եղել Երևանի պատասխանը Բաքվին։
Ընդդիմությունն իր հերթին պնդում էր, որ ՀՀ իշխանությունները պետք է հստակ հայտարարեն, որ բացառում են որևէ համաձայնություն Ադրբեջանի հետ, ըստ որի՝ Արցախը պետք է մնա Ադրբեջանի կազմում։ ՀՀ արտգործնախարար Միրզոյանն այդպես էլ չասաց, որ բացառում է այդ տարբերակը։ Դե իսկ Նիկոլ Փաշինյանը պարբերաբար քարոզում է Արցախն Ադրբեջանի կազմում թողնելու օգտին։
Բրյուսելյան հանդիպումից առաջ ՀՀ խորհրդարանական ընդդիմությունը հանրահավաքի ժամանակ նշեց այն կարմիր գծերը, որոնցից այն կողմ անցնելը սպառնալիք է ՀՀ անվտանգությանը՝ հատուկ ընդգծելով, որ Արցախը չի կարող լինել Ադրբեջանի կազմում։
Եվ ահա բրյուսելյան հանդիպումը եկավ հաստատելու այն կասկածները, որ Նիկոլ Փաշինյանն ամբողջությամբ շարժվում է ադրբեջանական օրակարգով, այն է՝ Արցախի հարցը համարել փակված և այն ճանաչել Ադրբեջանի կազմում, հրաժեշտ տալ Ղարաբաղի հարցով միջնորդական առաքելություն իրականացնող ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությանը։
Փաշինյան–Ալիև բանակցություններից հետո ինչպես Շարլ Միշելի, այնպես էլ ՀՀ իշխանությունների տարածած հաղորդագրությունից պարզ է դառնում, որ Երևանի պատասխանն Ադրբեջանի 5 կետանոց սկզբունքներին արժանացել է զրո վերաբերմունքի, քանզի հանդիպումից հետո չկա գեթ մեկ բառ Արցախի իրավունքների իրացման ու հետագա կարգավիճակի քննարկման մասին։ Բնական է, որ այդ ամենից հետո որևէ բառ չէր կարող լինել նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի միջնորդական առաքելությամբ Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման մասին, քանզի Փաշինյանն ու Ալիևը համատեղ թաղում են Ղարաբաղի հարցը։ Ահա այն ամենը, ինչ պետք է իմանալ բրյուսելյան հանդիպման մասին։
Ի դեպ, ուշագրավ է, որ դեմարկացիային ու դելիմիտացիային համաձայնած Նիկոլը ծպտուն անգամ չի հանել ՀՀ–ից ադրբեջանական զորքերի դուրս բերման մասին, ինչպես նաև Արցախի գազամատակարարման ու Արցախում հրադադարի ռեժիմի խախտման մասին։ Համենայնդեպս պաշտոնական հաղորդագրություններում չկար որևէ բառ այդ մասին։ Գերիների թեման էլ, մեծ հաշվով, փակել են։ Ամեն ինչ ադրբեջանական սցենարով է գնում։
ՀՀ ներքաղաքական օրակարգն այս ամենից հետո է՛լ ավելի է բյուրեղանում։ Նիկոլ Փաշինյանին հեռացնելը, ավելի ճիշտ՝ վռնդելն իշխանությունից Հայաստանի ու Արցախի անվտանգության ապահովման թիվ մեկ նախապայմանն է։

Пашинян и Алиев хоронят Карабахский вопрос и Минскую группу ОБСЕ
Результаты переговоров Никола Пашиняна и Ильхама Алиева в Брюсселе при посредничестве председателя Европейского совета Шарлся Мишеля полностью умещаются в азербайджанскую повестку.
Как известно, перед брюссельской встречей Азербайджан представил Армении состоящие из 5 пунктов принципы, в рамках которых должны вестись работы вокруг так называемого мирного соглашения между странами. Официальный Ереван дал свое согласие на эти принципы, согласно которым Армения должна признать территориальную целостность Азербайджана.
Никол Пашинян, Арарат Мирзоян, Ален Симонян и еще несколько членов правящего «Гражданского договора» заявили, что если к этим принципам будет добавлен также пункт касательно всех прав Арцаха, то они приобретут целостный характер. Таков был ответ Еревана официальному Баку.
Оппозиция, в свою очередь, настаивала, что власти РА должны четко заявить, что исключают какое-либо соглашение с Азербайджаном, согласно которому Арцах должен будет остаться в составе Азербайджана. Министр иностранных дел РА Мирзоян так и не сказал, что исключает этот вариант. Пашинян же периодически пропагандирует в пользу оставления Арцаха в составе Азербайджана.
Перед встречей в Брюсселе парламентская оппозиция РА обозначила в ходе митинга те красные линии, переход за которые будет означать угрозу безопасности РА, особо подчеркнув, что Арцах не может быть в составе Азербайджана.
И вот, брюссельская встреча подтвердила подозрения в том, что Никол Пашинян полностью руководствуется азербайджанской повесткой, то есть считает вопрос Арцаха закрытым и признает его в составе Азербайджана, закрывает страницу посредничества сопредседателей Минской группы ОБСЕ в вопросе урегулирования Карабахского вопроса.
Из распространенных после переговоров Пашинян-Алиев заявлений (как председателя ЕС Шарля Мишеля, так и правительства РА) становится ясно, что ответ Еревана на принципы Азербайджана из 5 пунктов удостоился ноль внимания, поскольку после встречи нет ни слова об обсуждении реализации прав Арцаха и его будущего статуса. Естественно, что после всего этого и речи не могло быть об урегулировании Карабахского конфликта при посреднической миссии Минской группы ОБСЕ, так как Пашинян и Алиев вместе хоронят Карабахский вопрос. Вот и всё, что нужно знать о брюссельской встрече.
Кстати, примечательно, что согласившийся на делимитацию и демаркацию Никол даже не заикнулся по части вывода азербайджанских войск с территории РА, как и в связи с прекращением газоснабжения Арцаха и нарушением в Арцахе режима прекращения огня. По крайней мере в официальном заявлении об этом не было и слова. По большому счету, закрыта также тема военнопленных. Всё идет по азербайджанскому сценарию.
После всего этого внутриполитическая повестка РА еще более выкристаллизовывается. Уход Никола Пашиняна, вернее – его отстранение, является главным предусловием обеспечения безопасности Армении и Арцаха.