Նիկոլի մահաբեր նախարարն ու Ալիևի օրակարգը
Ընդդիմության երեկվա հանրահավաքը նյարդայնացրել է Նիկոլ Փաշինյանին։ Դա է պատճառը, որ նա իր թիմակիցներին «քսի» է տվել, որպեսզի նրանք հանդես գան հանրահավաքի դեմ։
Քայլարածների հիմնական թեզն այն է, թե, իբր, ընդդիմության հանրահավաքը մեջքից հարված էր Փաշինյան–Ալիև բրյուսելյան հանդիպումից առաջ։ Մասնավորապես՝ նման միտք է հնչել Նիկոլի նշանակած Առողջապահության նախկին նախարար, մահաբեր Արսեն Թորոսյանի շուրթերից։ Սա հանրահավաքից հետո շտապել էր Հ1–ի եթեր ու քննադատում էր հանրահավաքը։
Ըստ Թորոսյանի, երբ ընդդիմությունը նշում է Հայաստանի ու Արցախի անվտանգությանը վերաբերող կարմիր գծերը և այն նշաձողը, որից այն կողմ քայլ անելը հակասում է ՀՀ անկախության հռչակագրին ու մեր շահերին, դա նշանակում է՝ մեջքից հարված Հայաստանի շահերին։ Ավելի անհեթեթ միտք դժվար էր արտաբերելը, բայց դե Թորոսյան Արսենից այդ ամենը հեռու չէ։
Ալիևը նշել է իր 5 սկզբունքները, որոնց համաձայնել է ՀՀ իշխանությունը։ Ալիևը պարբերաբար հայտարարում է, որ Ղարաբաղը տեսնում է Ադրբեջանի կազմում։ Ընդդիմությունը երեկ հայտարարեց, որ դա անընդունելի է։ Նիկոլենք խուսափում են հստակ հայտարարել, որ իրենց համար անընդունելի է Ղարաբաղյան հակամարտության լուծման որևէ տարբերակ, որի արդյունքում Արցախը կարող է հայտնվել Ադրբեջանի կազմում։ Արսեն Թրոսյանն իրենց այդ մոտեցումը ներկայացնում է որպես ճկուն մոտեցում։
Թորոսյանի մատուցմամբ՝ իրենք չեն ուզում սահմանափակվել որևէ շրջանակով, որպեսզի ամեն գնով հասնեն խաղաղության։ Բայց չէ՞ որ խաղաղության գինը ոչ պակաս կարևոր է բուն խաղաղությունից, հատկապես երբ այդ գինը վճարելով խաղաղության չես հասնելու, այլ ճիշտ հակառակը։ Եթե կարմիր գծերից այն կողմ ես անցնում, ապա դա ոչ թե խաղաղություն է, այլ մահ։ Մահաբեր նախարարի համար դա «OK» է։
Հիմա հարց է առաջանում, թե ով է Հայաստանին ու Արցախին մեջքից հարվածում։ Ընդդիմությո՞ւնը, որը հստակ նշում է, որ չի տեսնում Արցախն Ադրբեջանի կազմում, թե՞ նիկոլական իշխանությո՞ւնը, որի առաջին դեմքը պարբերաբար հայտարարում է, որ «Ղարաբաղն Ադրբեջան է, և բացականչական նշան»։
Եթե բրյուսելյան բանակցություններից առաջ մեր անվտանգությունը պաշտպանող հանրային պահանջ է ներկայացվում, իսկ դրա դեմ խոսում են Նիկոլ Փաշինյանն ու իր թիմակիցները, ապա հենց իրենք են հարվածում մեր երկրի ու հայ ժողովրդի շահերին, այն էլ ոչ թե մեջքից, այլ՝ դիմացից, բացահայտորեն ու ալիևահաճո ձևով։
Եթե հայաստանակենտրոն իշխանություն ունենայինք, ապա ընդդիմության երեկվա հանրահավաքը և ներկայացված դիրքորոշումները միայն օգուտ կտային Հայաստանին ու կամրացնեին մեր բանակցողի դիրքերը։ Բայց քանի որ մեր թշնամիների օրակարգով շարժվող կոլաբորացիոնիստների հետ գործ ունենք, ուստի Հայաստանի ու Արցախի շահերից բխող քաղաքական ակցիան գնահատվում է որպես «մեջքից հարված»։
Նիկոլ Փաշինյանը Ալիևի հետ բանակցում է վերջինիս օրակարգով։ Ու մինչև ՀՀ–ն նոր բանակցողով հանդես չգա, մենք անընդհատ պարտվելու ենք։

Смертоносный министр Никола и повестка Алиева
Вчерашний митинг оппозиции заставил Никола Пашиняна понервничать. Именно поэтому он натравил членов своей команды выступать против митинга.
Основным тезисом мойшаговцев является то, будто митинг оппозиции был ударом в спину накануне встречи Пашинян-Алиев в Брюсселе. В частности, подобная мысль прозвучала из уст бывшего министра здравоохранения, смертоносного Арсена Торосяна. После митинга он поспешил выйти в эфир Общественного телеканала, чтобы озвучить свою критику.
Согласно Торосяну, когда оппозиция озвучивает красные линии по части безопасности Армении и Арцаха, а также определяет рамки, выход за которые будет противоречить Декларации независимости РА и нашим интересам, это является ударом в спину по интересам Армении. Более абсурдной мысли трудно даже представить. Однако Торосян от этого не столь далек.
Алиев обозначил 5 своих принципов, на которые согласились власти РА. Алиев периодически заявляет, что видит Карабах в составе Азербайджана. Накануне оппозиция заявила, что это неприемлемо. Николовцы избегают четких заявлений о том, что для них неприемлем какой-либо вариант решения Карабахской проблемы, в результате которого Арцах может оказаться в составе Азербайджана. Этот их подход Арсен Торосян преподносит как гибкий подход.
По словам Торосяна, они не хотят ограничиваться какими-либо рамками, чтобы добиться мира любой ценой. Но ведь цена мира – вещь не менее важная, чем сам мир, в особенности когда, заплатив эту цену, ты не добьешься мира, и даже наоборот. Если переходишь красные линии, то это уже не мир, а смерть. Для смертоносного министра это – «ОК».
И еще вопрос, кто бьет в спину Армении и Арцаху. Оппозиция, которая четко заявляет, что не видит Арцах в составе Азербайджана, или николовская власть, первое лицо которой периодически заявляет, что «Карабах – это Азербайджан, и восклицательный знак».
Если перед брюссельскими переговорами выдвигается общественное требование в защиту нашей безопасности, а против него выступают Никол Пашинян и члены его команды, то именно они и бьют по интересам нашей страны и армянского народа, к тому же не в спину, а в лицо, в открытую и в угодном Алиеву варианте.
Будь у нас государственно-ориентированная власть, то вчерашний митинг оппозиции и представленные на нем подходы принесли бы Армении лишь пользу, укрепив наши переговорные позиции. Но, поскольку мы имеем дело с руководствующимися интересами наших врагов коллаборационистами, то продиктованная интересами Армении и Арцаха политическая акция расценивается в качестве «удара в спину».
Никол Пашинян переговаривается с Алиевым вокруг повестки последнего. И пока Армения не выступит с новым переговорщиком, мы будем постоянно проигрывать.