Խղճուկ, ողորմելի, մուրացկան (տեսանյութ)
Օրվա լրահոսին հետևելիս աչքովս մի վերնագիր ընկավ՝ «Ալեն Սիմոնյանն ու Ադրբեջանի Միլի Մեջլիսի նախագահը բանավիճել են»։
Ես լրահոսին վերնագրերով ու նկարներով հետևողներից չեմ և այդ առումով՝ ոչ ժամանակակից։ Նման վերնագիր կարդալով զարմացա (Նիկոլ Փաշինյանի ու Արարատ Միրզոյանի պահվածքի ֆոնին Ալեն Սիմոնյանի բանավիճելը կարող է անգամ խիստ ընդդիմադիր գործունեություն ընկալվել), բայց նաև ներքին ուրախություն ապրեցի՝ անկախ Ալեն Սիմոնյանի և ընդհանրապես՝ Նիկոլ Փաշինյանի ու նրա թիմակիցների մասին ունեցած իմ խիստ բացասական կարծիքից։ Ուրախացա, որ ՀՀ բարձրաստիճան պաշտոնյան կարող է ոչ միայն համաձայնել, քծնել, նվաստանալ, այլ բանավիճել Ադրբեջանի պաշտոնակցի հետ։
Նայեցի «բանավեճի» տեսանյութն ու համոզվեցի, որ հերթական անգամ մամուլը շփոթեցնող, բովանդակությանը չհամապատասխանող վերնագիր է դրել։ Նայեցի և համոզվեցի, որ սրանք ինչպես ողորմելի, մուրացկան կային, այնպես էլ մնացել են։
Բանն այն է, որ Ադրբեջանի խորհրդարանի խոսնակուհին ԱՊՀ ՄԽՎ 30-ամյակին նվիրված միջոցառումներին ելույթ ունենալով՝ ամբողջությամբ առաջ է տարել Ալիևի գիծը, ըստ որի՝ Ղարաբաղը Ադրբեջանի մաս է, հայ ռազմագերիներ չկան ու դրանք հանցագործներ են, հայերն են Քարագլխի հատվածում դիմել սադրանքի և այլն, և այլն, և այլն։
Ի պատասխան՝ Ալեն Սիմոնյանը հայտարարում է, որ չի ուզում պոլեմիկայի մեջ մտնել ու կրկնում Նիկոլ Փաշինյանին՝ պատրաստ ենք խաղաղության պայմանագիր կնքել։
Ադրբեջանի խոսնակուհին հայկական կողմին համարում է հանցագործ, ավելացնելով՝ կան Ադրբեջանի ներկայացրած 5 սկզբունքներ, որոնց հիման վրա առաջարկվել է սկսել բանակցությունները (այդ սկզբունքներում կարմիր թելով անցնում է «Ղարաբաղը Ադրբեջան է, և վե՛րջ» թեզը)։ Ալեն Սիմոնյանը հայտարարում է, որ ՀՀ-ն կողմ է այդ սկզբունքներին, ու խաղաղություն մուրում։
Խոսնակուհին բոլորի ներկայությամբ հակահայկական ելույթ է ունենում, իսկ Ալեն Սիմոնյանը մուրում է խաղաղություն ու վերջում ինքնանվաստացման ակտի մասնակցում՝ ծափահարում, այսպես կոչված, խաղաղությանը (թրքասեր Գուրգեն Արսենյանն էլ այդ ծափահարություններից բերանն է լայն բացում՝ յուրօրինակ ձևով մասնակցելով ինքնանվաստացման ակտին)։
Խաղաղություն, որն Ադրբեջանը ոչ միայն չի խոստանում, այլև սպառնում է ավելի մեծ «խաղաղությամբ»։
Սրանք մեր երկիրը դարձրել են ողորմելի, մուրացկան, խղճուկ։ Իրենց պես։ Ու ամոթ բոլորիս, որ այս ոչնչություններն են ներկայացնում Հայաստանը։

Жалкий, убогий, попрошайничающий (видео)
Просматривая ленту новостей, в глаза бросился один заголовок – «Ален Симонян и председатель Мили меджлиса Азербайджана вступили в полемику».
Я не из тех, кто следит за новостной лентой по заголовкам и фотографиям, и в этом плане не современна. Прочитав подобный заголовок, я удивилась (на фоне поведения Никола Пашиняна и Арарата Мирзояна полемика Алена Симоняна может быть воспринята даже как яро оппозиционная деятельность), но при этом пережила внутреннюю радость, независимо от моего крайне негативного мнения об Алене Симоняне и Николе Пашиняне и членах его команды в целом. Обрадовалась, что высокопоставленный чиновник РА может не только соглашаться, заискивать, унижаться, но и спорить с со своим азербайджанским визави.
Посмотрела видеозапись «полемики» и убедилась, что это – очередной вводящий в заблуждение, не соответствующий содержанию заголовок. Посмотрела и убедилась, что эти остались такими же жалкими попрошайками, какими и были.
Дело в том, что спикер парламента Азербайджана, выступая на мероприятии по случаю 30-летия Межпарламентской ассамблеи СНГ, полностью продвигала линию Алиева, согласно которой Карабах – часть Азербайджана, армянских военнопленных у них нет, и они являются преступниками, армяне пошли на Караглухе на провокацию и т.д., и т.п.
В ответ Ален Симонян заявил, что не хочет вступать в полемику, и повторил Никола Пашиняна по части готовности к подписанию мирного соглашения.
Азербайджанский спикер считает армянскую сторону преступником, добавляя, что есть представленные Азербайджаном 5 принципов, на основе которых было предложено начать переговоры (через эти принципы красной нитью проходит тезис «Карабах – это Азербайджан, и точка»). На это Ален Симонян заявляет, что РА за эти принципы, и выпрашивает мир.
В присутствии всех азербайджанский спикер делает антиармянское выступление, а Ален Симонян выпрашивает мир и участвует в акте самоунижения – аплодирует так называемому миру (а туркофил Гурген Арсенян расплывается от этих аплодисментов в улыбке, своеобразно участвуя в акте самоунижения).
Миру, который Азербайджан не только не обещает, но и грозится еще большим «миром».
Они сделали нашу страну жалкой, попрошайничающей, убогой. Наподобие самих себя. И позор нам всем, что Армению представляют эти ничтожества.