Իսրայելի նախագահը Սիրիայի իր գործընկերոջը կոչ է արել հրաժարական տալ
Ինչպես հաղորդում է «The Guardian»–ը, Իսրայելի նախագահ Շիմոն Պերեսը Սիրիայի  իր գործընկերոջը՝ Բաշար Ասադին, կոչ է արել հրաժարական տալ։
Միևնույն ժամանակ Իսրայելի ղեկավարը իր հարգանքն է հայտնել սիրիացի ապստամբներին, ովքեր, նրա խոսքերով, «պայքարում են հանուն խաղաղության և մարդկային արժանապատվության»։
Այս հայտարարությունը դարձել է Սիրիայում տեղի ունեցող անկարգությունների  վերաբերյալ Իսրայելի գերագույն ղեկավարության առաջին  հստակ  դիրքրորոշումը։
Ավելի վաղ պաշտոնական Երուսաղեմը հրաժարվել էր հրապարակայնորեն անցնել  որևէ մեկի կողմը։ Ինչպես հայտարարում էր  նախկինում վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուն, յուրաքանչյուր  հայտարարություն այս կապակցությամբ բացասաբար կազդի  իրավիճակի վրա։
Այնուամենայնիվ, պաշտպանության նախարար Էհուդ Բարաքը  հունիսին հայտարարել էր, թե Ասադը կես տարուց ավելի պաշտոնում մնալ չի կարող, բայց նաև ընդգծել էր, թե դա իր անձնական կարծիքն է։

Президент Израиля призвал сирийского коллегу уйти в отставку
Президент Израиля Шимон Перес публично призвал своего сирийского коллегу Башара Асада уйти в отставку, пишет «Lenta.ru» со ссылкой на «The Guardian».
При этом глава израильского государства выразил свое уважение  сирийским демонстрантам, которые, по его словам, "сражаются за мир и человеческое достоинство".
Это заявление стало первым конкретным высказыванием высшего израильского чиновника по вопросу о беспорядках в соседней стране. Ранее официальный Иерусалим отказывался публично вставать на чью-либо сторону в этом конфликте. Как заявлял премьер-министр Биньямин Нетаниягу, любое израильское заявление по этому поводу "лишь негативно отразится на ситуации".
Тем не менее, министр обороны Израиля Эхуд Барак в одном из своих выступлений в июне заявил, что Асад не сможет продержаться у власти более полугода. При этом, он, правда, подчеркнул, что это лишь его "личное мнение".
Стоит отметить, что президент в Израиле является скорее церемониальной фигурой, реальная власть в стране находится в руках премьер-министра.