Ինչու է Նիկոլ Փաշինյանը պաշտպանում Ալիևի թեզերը
Ստեփանակերտի հրապարակում «Արցախը Հայաստան է, և վե՛րջ» գոռացող ու հավաքվածներից ծափահարություններ կորզող Նիկոլ Փաշինյանն ամենօրյա ռեժիմով «հիմնավորում» է, որ «Ղարաբաղը Ադրբեջան է, և բացականչական նշան»։ Ալիևն այլևս անելիք չունի, քանզի, ինչպես ճիշտ նկատեց ՀՀ 2–րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը, Ադրբեջանի նախագահը պարազապես կարող է միջազգային բոլոր ասպարեզներում միացնել Նիկոլի խոսքերն ու վերջ։
Նիկոլ Փաշինյանը մտածացին ապացույցներ է ներկայացնում, թե, իբր, Հայաստանը բազմիցս ճանաչել է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը՝ ներառյալ Լեռնային Ղարաբաղը։
Երեկ Ռոբերտ Քոչարյանն անդրադարձավ նիկոլական ստերից մեկին՝ հիմնավորապես ապացուցելով, որ քայլարածների կողմից շահարկվող Ստամբուլյան փաստաթղթում, ի տարբերություն հետխորհդային տարածքում այլ կոնֆլիկտների, չի շեշտվում տարածքային ամբողջականության սկզբունքը։
Նիկոլական ստին անդրադարձել էր նաև լրատվամիջոցներից մեկը, որին չես համարի, այսպես ասած, քոչարյանական և կրկին հանգել այն եզրակացության, որ Նիկոլը ստում է և մանիպուլյացիաներով զբաղվում։
Նիկոլի ստախոսությունը նորություն չէ։ Բայց տվյալ դեպքում պետք է հասկանալ նրա մոտիվացիան։
Նիկոլն ամեն կերպ փորձում է ապացուցել, որ ինքը ծանր ժառանգություն է ստացել, և որ Ղարաբաղն Ադրբեջանի կազմում լինելու թեման նախկին իշխանություններն են, պատկերավոր ասած, իր գրպանը գցել։ Դա, իհարկե, լկտի սուտ է, բայց ինչո՞ւ է Նիկոլն այս պահին դիմում այդ ստին։
Ինչո՞ւ է «Արցախը Հայաստան է, և վե՛րջ» գոռացող «ռազմահայրենասերը» հիմա դարձել Ադրբեջանի փաստաբանը, Ղարաբաղն Ադրբեջանի կազմում տեսնողն ու թուրքական նախապայմանների «վկան»։ Այս հարցի պատասխանը հստակ է։ Նիկոլը ստում է, քանզի համաձայն է Արցախը ճանաչել որպես Ադրբեջանի մաս ու հիմա քարոզչական նախապատրաստական աշխատանքներ է կատարում։ Ասել է թե՝ Նիկոլն իր անելիքը ներկայացնում է որպես ստացած ծանր ժառանգություն, որպեսզի հետո կրկին դիմի «Ես թիվ մեկ պատասխանատու եմ, բայց ե՞ս եմ թիվ մեկ մեղավորը» դեմագոգիկ բանաձևի օգնությանը։
Նիկոլն ընտրել է թուրքամետ գիծը, քանզի միայն այդ տարբերակում է տեսնում իր կաշվի փրկությունը։
Թուրքիան հայտարարել է, որ հայ–թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի բոլոր դետալները համաձայնեցվելու են Ադրբեջանի հետ։ Նիկոլը համաձայնել է այդ բանաձևին։ Իսկ դա նշանակում է, որ համաձայնել է Ղարաբաղը ճանաչել Ադրբեջանի կազմում ու հիմա ընդամենն էժանագին «կռուտիտներ» է անում՝ սեփական դավաճանությունը քողարկելու համար։

Почему Никол Пашинян отстаивает тезисы Алиева
Кричавший на площади Степанакерта «Арцах – это Армения, и точка» и умыкавший у присутствовавших аплодисменты Никол Пашинян в ежедневном режиме «обосновывает», что «Карабах – это Азербайджан, и восклицательный знак». Алиев впредь может ничего не делать, поскольку, как правильно заметил 2-ой президент РА Роберт Кочарян, президент Азербайджана может попросту включать на всех международных аренах слова Никола, и всё.
Никол Пашинян представляет выдуманные доказательства того, будто Армения неоднократно признавала территориальную целостность Азербайджана, включая Нагорный Карабах.
Вчера Роберт Кочарян обратился к одной из николовских инсинуаций, основательно доказав, что в спекулируемом мойшаговцами Стамбульском документе касательно нагорно-карабахского конфликта нет акцентирования на территориальной целостности, в отличие от других конфликтов на постсоветском пространстве.
К николовской лжи обратилось также одно из СМИ, которое вряд ли можно назвать кочаряновским, и тоже пришло к заключению, что Никол лжет и занимается манипуляцией.
Лживость Никола не новость. Однако в данном случае нужно понять его мотивацию.
Никол всячески пытается доказать, что он получил тяжелое наследие и что тему нахождения Карабаха в составе Азербайджана ему, образно говоря, подбросили в карман прежние власти. Конечно же, это – наглая ложь, но почему Никол прибегает к этой лжи именно сейчас?
Почему кричавший «Арцах – это Армения, и точка» «военный патриот» сейчас стал адвокатом Азербайджана, видящим Карабах в составе Азербайджана и «свидетелем» турецких предусловий? Ответ на этот вопрос очевиден. Никол лжет, так как готов признать Арцах частью Азербайджана, и сейчас ведет подготовительную пропагандистскую работу. То есть Никол представляет свои шаги как полученное им тяжелое наследие, чтобы впоследствии снова прибегнуть к помощи демагогичной формулировки «Я – главный ответственный, но главный ли я виновный?»
Никол избрал турецкую линию, поскольку именно в ней видит спасение своей шкуры.
Турция заявила, что будет согласовывать все детали урегулирования армяно-турецких отношений с Азербайджаном. Никол согласился на эту формулу. Это, в свою очередь, означает, что он согласился признать Карабах в составе Азербайджана, и сейчас занят всего лишь дешевыми отговорками – для сокрытия своего предательства.