Նիկոլի քննիչ հանձնաժողովը
Խորհրդարանի նիկոլական մեծամասնությունը 44–օրյա պատերազմի թեմայով քննիչ հանձնաժողով է ստեղծել։ Այն գլխավորելու է տխրահռչակ Անդրանիկ Քոչարյանը։
«Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունները որոշել են չմասնակցել այդ քննիչ հանձնաժողովի աշխատանքներին, քանզի մեղավորների ու պատասխանատուների գլխավորած հանձնաժողովում ի՞նչ իմաստ ունի մասնակցելը։
Նույն Անդրանիկ Քոչարյանը 44–օրյայի ժամանակ պաշտոնատար անձ է եղել, ինքը պետք է հարցերի պատասխանի, այլ ոչ թե հարցեր տա։
«Հաղթելու ենք»–ի քարոզիչ Արծրուն Հովհաննիսյանին բերել են ԱԺ պաշտպանության, անվտանգության հանձնաժողով՝ որպես փորձագետ, ու նրան էլ են ներգրավելու քննիչ հանձնաժողովի աշխատանքներին։ Էս «մուտիլովչի՞կը» պետք է փորձագիտական գնահատական տա։ Գետաշենն «ազատագրող» էս ստախո՞սը պետք է օբյեկտիվ քննություն վարի։
Արծրունը 44 օր միտումնավոր ստել է, մաս է կազմել պարտության կերտմանը։ Նա պետք է հարցերի պատասխանի, ոչ թե հարցեր տվող հանձնաժողովում փորձագետ աշխատի։
Ասում են, թե արտախորհրդարանական ուժերին էլ ենք կանչելու հանձնաժողովի նիստերին։ Այլ կերպ ասած՝ Նիկոլի հաճախորդներն էլ են լինելու թամաշայի մասնակից։
Այն, որ 44–օրյայի հետ կապված հայկական Նյուրնբերգի կարիք կա, ակնհայտ է, բայց դա կլինի իշխանափոխությունից հետո։ Նիկոլը նախ պետք է պատասխան տա, թե ինչու տապալեց բանակցային գործընթացը, ինչու Հայաստանին մենակ թողեց, ինչու խայտառակ կառավարեց պատերազմը, ինչու հոկտեմբերի 19–ին չընդունեց Պուտինի առաջարկն ու չկանգնեցրեց պատերազմը, ինչու է հիմա Արցախը համարում Ադրբեջանի մաս ու ամեն օր քարոզում Ալիևի օգտին։ Կան բազմաթիվ այլ «ինչուներ», որոնց պատասխանը հնարավոր է ստանալ և որոնց հետ կապված օբյեկտիվ քննություն հնարավոր է վարել այլ իշխանության պայմաններում։ Թե չէ Նիկոլը հիմա ինքն իրեն քննող հանձնաժողով է ստեղծել։ Արդեն նախապես կարելի է ասել, թե ինչ եզրակացության է հանգելու հանձնաժողովը։ Ասելու են՝ Նիկոլն անմեղ է, բանակն ու նախկիններն են մեղավոր։
Երբ Նիկոլ Փաշինյանը 44–օրյայի հետ կապված քննիչ հանձնաժողով է ստեղծում, դա նույնն է, որ, ասենք, երիտթուրքերը Հայոց ցեղասպանության հարցով հանձնաժողով ստեղծեին ու փորձեին բացահայտել մեղավորներին։ Կա՛մ էլ Հիտլերը ոչ թե ինքնասպան լիներ, այլ բունկերից հայտարարեր, թե եկել է քաղաքացու վրեժի ժամանակը, իշխանական աթոռը Գեբելսի ստի քարոզչության միջոցով պահեր, հետո ստեղծեր քննիչ հանձնաժողով ուսումնասիրելու համար Գերմանիան ավերակների վերածելու պատճառները (ձեռքի հետ էլ պարզեին, թե ովքեր են եղել Հոլոքոստի մեղավորները)։
Այնպես որ Նիկոլի թամաշային իմաստ չունի մասնակցելը։ Ընդդիմությունը ճիշտ է արել, որ որոշել է չմասնակցել։ Այս մասով քննադատություններն անտեղի են։ Այլ հարց է, որ ընդդիմությանը կարելի է մեղադրել այն բանի համար, որ Նիկոլը դեռ իշխանության է։ Թե ինչու է այդպես ստացվել և ինչ պետք է անել, արդեն այլ խոսակցության թեմա է։

Следственная комиссия Никола
Николовское большинство парламента сформировало комиссию по расследованию обстоятельств 44-дневной войны. Возглавлять ее будет печально известный Андраник Кочарян.
Фракции «Армения» и «Честь имею» решили не участвовать в работе данной комиссии. Какой, спрашивается, смысл в участии в комиссии, возглавляемой виновными и ответственными за то, что подлежит расследованию?
Тот же Андраник Кочарян был в ходе 44-дневной войны должностным лицом, и он в том числе должен отвечать на вопросы, а не задавать их.
Пропагандиста «Мы победим» Арцруна Ованнисяна привели в Комиссию НС по вопросам обороны и безопасности в качестве эксперта, и собираются привлечь к работе следственной комиссии. Этот «мутиловщик» должен будет давать экспертную оценку? Это «освобождавшее» Геташен брехло должно будет вести объективное расследование?
Арцрун 44 дня намеренно лгал, став соучастником организации нашего поражения. Он должен отвечать на вопросы, а не выступать в роли эксперта в задающей вопросы комиссии.
Говорится о том, что на заседания комиссии будут звать также представителей внепарламентских сил. Иными словами, участниками шоу будут также клиенты Никола. То, что по части 44-дневки есть необходимость в армянском Нюрнберге, очевидно, но он будет лишь после смены власти. Никол для начала должен будет ответить, почему он провалил переговорный процесс, почему оставил Армению в одиночестве, почему управлял войной столь позорным образом, почему не принял 19-го октября предложение Путина и не остановил войну, почему сейчас считает Арцах частью Азербайджана и ежедневно агитирует в пользу Алиева. Есть также множество других «почему», ответы на которые можно будет получить лишь при иной власти. Именно тогда и станет возможным объективное расследование. Сейчас же Никол сформировал комиссию, расследующую действия его самого. Уже заранее можно сказать, к какому заключению придет комиссия. Скажут, что Никол не виноват, за всё ответственны армия и прежние.
Формирование Николом Пашиняном комиссии по расследованию обстоятельств 44-дневной войны сродни тому, если бы младотурки сформировали комиссию по вопросу Геноцида армян и попытались найти виновных. Или если бы Гитлер не покончил самоубийством, а заявил из бункера, что настал момент мести гражданина, удержал бы власть с помощью пропаганды лжи Геббельса, а затем сформировал следственную комиссию по изучению причин пребывания Германии в руинах (и заодно попытался бы выяснить, кто виноват в Холокосте евреев).
Так что, смысла в участии в постановке Никола нет никакого. Оппозиция поступила правильно, отказавшись от участия в работе комиссии. Критика по этой части неуместна. Другой вопрос, что оппозицию можно винить в том, что Никол всё еще у власти. Почему же так получилось и что нужно делать – тема для отдельного разговора.