ՀՀ նախագահի «ընտրության» կեղծ օրակարգը
Ինչպես հայտնի է, ՀՀ նախագահ աշխատող Արմեն Սարգսյանը հրաժարական տվեց։ Ավելի ճիշտ՝ ճողոպրեց Հայաստանից։ Խասիաթի համաձայն։
Խորհրդարանական ընդդիմությունը որոշեց ՀՀ նախագահի պաշտոնում չառաջադրել թեկնածու։ Իշխանությունները, նրանց հաճախորդները, ընդդիմության ընդդիմություն աշխատողները նյարդայնացել են ընդդիմության այդ որոշումից, քանզի իրենց պետք էր ձևական մրցակցություն ապահովելը, որ հետո քարեր նետեին ընդդիմության ուղղությամբ։ Դա չստացվեց, և որոշակի տեղերից ոռնոցներ են լսվում՝ մատնելով պատվիրատուների հոգեվիճակը։
Կան, սակայն, մանրամասներին չտիրապետող նեյտրալ և իրական ընդդիմադիր հանրային շրջանակներ, որոնց մոտ կարող են հարցեր առաջանալ, թե ինչու ընդդիմությունը թեկնածու չառաջադրեց։ Այդ մարդկանց համար արժե որոշակի պարզաբանումներ ներկայացնել։
ԱԺ ընդդիմադիր խմբակցությունները ճիշտ որոշում են կայացրել, քանզի ՀՀ սահմանադրության համաձայն՝ նախագահը ոչ թե ընտրվում է ժողովրդի կողմից, այլ նշանակվում ԱԺ–ի մեծամասնության որոշմամբ։
Սահմանադրությունն այնպես է գրված, որ ՀՀ նախագահը պետք է վարչապետին ու խորհրդարանական մեծամասնությանը կից մեխի գլուխ աշխատի։
Մայր օրենքի 125–րդ հոդվածի 4–րդ կետի համաձայն՝ Հանրապետության նախագահ է ընտրվում այն թեկնածուն, որը ստացել է պատգամավորների ընդհանուր թվի ձայների առնվազն երեք քառորդը, այսինքն՝ 81 պատգամավորի քվե (ո՛չ ՔՊ–ն, ո՛չ «Հայաստանն» ու «Պատիվ ունեմ»–ը չունեն այդքան պատգամավոր):
Եթե Հանրապետության նախագահ չի ընտրվում, ապա անցկացվում է ընտրության երկրորդ փուլ, որին կարող են մասնակցել առաջին փուլին մասնակցած բոլոր թեկնածուները: Երկրորդ փուլում Հանրապետության նախագահ է ընտրվում այն թեկնածուն, որն ստացել է պատգամավորների ընդհանուր թվի ձայների առնվազն 3/5–ը (Նիկոլն ԱԺ–ում այդքան ուսապարկ ունի):
Եթե Հանրապետության նախագահ չի ընտրվում, ապա անցկացվում է ընտրության երրորդ փուլ, որին կարող են մասնակցել երկրորդ փուլում առավել ձայներ ստացած երկու թեկնածուները: Երրորդ փուլում Հանրապետության նախագահ է ընտրվում այն թեկնածուն, որն ստանում է պատգամավորների ընդհանուր թվի ձայների մեծամասնությունը:
Պարզ է, որ Նիկոլ Փաշինյաանի առաջադրած թեկնածուն, տվյալ դեպքում՝ մեխիգլխացու Վահագն Խաչատրյան/Խաչատուրյանը չի անցնի 1–ին փուլով, բայց ի վերջո կնշանակվի, քանզի խորհրդարանի ուսապարկային մեծամասնությունը կդակի Նիկոլի առաջադրած թեկնածուին։ Այս պայմաններում ընդդիմության կողմից նախագահի թեկնածու առաջադրելը կնշանակեր մտնել նախապես հայտնի՝ պարտության ելքով գործընթացի մեջ։ Այլ կերպ ասած՝ Նիկոլի համար մրցակցային ընտրություններ ապահովելը կդառնար քաղաքական կոպիտ սխալ, ինչը չարեց ընդդիմությունը և ինչը խափանեց նիկոլական ծրագիրը։ Բացի այդ՝ ոչ մի լուրջ թեկնածու չէր համաձայնի մտնել մի խաղի մեջ, որի արդյունքը նախապես հայտնի է։ Դա ծաղրածույություն կլիներ։
Ընդդիմության կողմից թեկնածու առաջադրելն իմաստ կունենար, եթե զուգահեռաբար ունենայինք հանրահավաքային ու զանգվածային գործընթացներ կամ դրա նախնական պատկեր, որոնք այս պահին չկան։ Եթե պետք է քննադատել ընդդիմությանը, ապա պետք է քննադատել հանրային դիմադրության կազմակերպման հարցում դեռևս պասիվ վիճակի, այլ ոչ թե նախագահի «գալոչկայական» և ինքնանպատակ թեկնածու չառաջադրելու համար։
Հանրային դժգոհությունն իշխանություններից բազմակողմանի է։ Իշխանափոխության համար կա պարարտ հող, և ընդդիմությունն այս հարցում թերանում է, Այ սրա համար արժե քննադատել ընդդիմությանը, ոչ թե ձևական միջոցառումների չմասնակցելու համար։

Ложная повестка «избрания» президента РА
Как известно, работающий президентом РА Армен Саркисян подал в отставку. Вернее, сбежал из Армении. В присущем себе стиле.
Парламентская оппозиция решила не выдвигать на должность президента РА своего кандидата. Власти, их клиенты, работающие оппозицией оппозиции встретили это решение с нервозностью, так как им нужно было обеспечить формальную конкуренцию, чтобы потом бросить камень в огород оппозиции. Это не получилось, и из определенных мест начал раздаваться вой, выдающий душевное состояние заказчиков.
Однако есть также не владеющие информацией нейтральные и реально оппозиционные общественные круги, у которых могут возникнуть вопросы по части того, почему оппозиция не выдвинула кандидатуру. Этим людям стоит представить определенные разъяснения.
Оппозиционные фракции НС приняли верное решение, так как, согласно Конституции РА, президент избирается не народом, а назначается парламентским большинством.
Конституция написана таким образом, что президент РА должен работать нулем без палочки при премьере и парламентском большинстве.
Согласно п. 4 статьи 125 Основного закона, президентом РА избирается тот кандидат, который набрал как минимум 3/4 от общего числа голосов, то есть голоса 81 депутата (ни «Гражданский договор», ни «Армения», ни «Честь имею» не имеют отдельно столько депутатов).
Если президент не выбирается, то проводится второй тур выборов, в котором могут участвовать все участники первого тура. Во втором туре президентом РА избирается кандидат, получивший 3/5 от общего числа голосов (у Никола в НС есть такое количество рюкзаков).
Если президент снова не выбирается, то проводится третий тур, в котором могут участвовать набравшие наибольшее количество голосов 2 кандидата. В третьем туре президентом избирается кандидат, набравший простое большинство голосов парламентариев.
Понятно, что выдвинутый Николом Пашиняном кандидат, в данном случае претендент на должность нуля без палочки Ваагн Хачатрян/Хачатурян не пройдет в один тур, но в итоге будет назначен, так как рюкзачное большинство парламента компостирует николовскую кандидатуру. В этих условиях выдвижение оппозицией своего кандидата означало бы вхождение в процесс с заранее известным проигрышным исходом. Иными словами, обеспечение Николу конкурентных выборов стало бы грубой политической ошибкой, которую оппозиция не допустила, и это нарушило николовские планы. Кроме того, ни один серьезный кандидат не согласился бы войти в игру, исход которой заранее известен. Это было бы клоунадой.
Выдвижение оппозицией своего кандидата имело бы смысл, если бы параллельно протекали митинговые и массовые процессы или имелись бы их предпосылки, говорить о которых сейчас не приходится. Если здесь и можно критиковать оппозицию, то лишь в плане пассивности в вопросах организации общественного сопротивления, но не отказа выдвигать для галочки кандидата в президенты.
Общественное недовольство властями многопланово. Для смены власти имеется плодотворная почва, и оппозиция в этом плане недорабатывает. Именно в этом и нужно критиковать оппозицию, а не в отказе от участия в формальных мероприятиях.