Ինչու է Էրդողանը Նիկոլին հրավիրում Անթալիա
Էրդողանը դիվանագիտական ֆորում է կազմակերպել Անթալիայում, տվել դրան միջազգային կարգավիճակ ու Թուրքիայի փիառով է զբաղվում։
Դիվանագիտական այդ ֆորումը թուրքալեզու պետությունների կամ այլ կերպ ասած՝ թուրքական աշխարհի ներկայացուցիչների հավաքն է, պլյուս՝ Թուրքիայի հաճախորդներինը։ Եթե կողքից էլ թուրքերը կարողանում են լուրջ պետությունների ներկայացուցիչների բերել որպես հարսանեկան գեներալ, ապա խնդիրը համարում են լուծված։
Այլ կերպ ասած՝ Անթալիայում կազմակերպվելիք դիվանագիտական ֆորումը Թուրքիայի շոուն է։
Այս անգամ այդ շոուին մասնակցելու հրավեր է ստացել նաև Հայաստանը։ Նիկոլ Փաշինյանն իր ինքնաասուլիսում հայտարարեց, որ ավելի շատ հակված է հրավերն ընդունելու, քանզի հարաբերությունների կարգավորման փուլ ենք մտնում, իբր թե, առանց նախապայմանների։
Նիկոլն ու Արարատ Միրզոյանը հայտարարում են, որ դեռ վերջնական որոշում չունեն գնալ–չգնալու մասով, բայց Թուրքիայի արտգործնախարար Չավուշօղլուն արդեն ասել է, որ Արարատ Միրզոյանն ու ՀՀ–ից թուրքերի հետ շփվող Ռուբեն Ռուբինյանը կգան Անթալիա։ Դե որ Չավուշօղլուն ասում է, ուրեմն ամենայն հավանակությամբ Նիկոլի թիմակիցները կգնան, քանզի թուրքերի ասածը սրանց համար օրենք է։
Եթե Հայաստանը մասնակցի Անթալիայի հավաքին, ապա դա խայտառակություն կլինի այն ամենի ֆոնին, ինչը կատարվել ու կատարվում է։
Ինչպես հայտնի է՝ Թուրքիան 44–օրյա պատերազմում կռվում էր մեր դեմ։ Դրանից հետո Շուշիում թշնամական հռչակագիր են կնքել Էրդողանն ու Ալիևը՝ Հայաստանի դեմ։ Ադրբեջանի խորհրդարանն արդեն վավերացրել է այդ հռչակագիրը։ Թուրքիան էլ է նույն բանը պատրաստվում անել։ Եթե դրանից հետո ՀՀ–ից պաշտոնական պատվիրակություն մեկնի Անթալիա, նշանակում է ՀՀ–ի համար ընդունելի է Շուշիի հռչակագիրը, այսինքն՝ թուրք–ադրբեջանական նախապայմաններին Նիկոլ Փաշինյանը պաշտոնապես ասում է «այո»։
Եվ այսպես, Էրդողանը Նիկոլին հրավիրում է Անթալիա որպես հաճախորդ, որպես թուրքական նախապայմաններն ընդունած քիրվա։ Կանչում է որպես «ռազմավար» թուրքական աշխարհին ցույց տալու համար։ Ահա՛ թե ինչու է Էրդողանը տղաներին կանչում Անթալիայի դիվանագիտական ֆորումին։

Почему Эрдоган приглашает Никола в Анталью
Эрдоган организовал в Анталье дипломатический форум, придал ему международный статус и занят пиаром Турции.
Этот дипломатический форум – собрание тюркоязычных стран или, иными словами, представителей тюркского мира, плюс – клиентов Турции. Если туркам удается еще привлечь к мероприятию представителей серьезных стран – в качестве свадебных генералов, то свою задачу они считают выполненной.
Проще говоря, предстоящий в Анталье дипломатический форум – шоу Турции.
На этот раз приглашение участвовать в этом шоу получила также Армения. В ходе пресс-конференции с самим собой Никол Пашинян заявил, что скорее склонен принять приглашение, так как мы входим в этап налаживания отношений, якобы, без предусловий.
Никол и Арарат Мирзоян заявляют, что пока не имеют окончательного решения по части участия, но глава МИД Турции Чавушоглу уже сообщил, что Арарат Мирзоян и переговаривающийся с турками от имени РА Рубен Рубинян посетят Анталью. Ну раз уж Чавушоглу говорит, значит, по всей вероятности, члены команды Никола отбудут, так как слово турка для них закон.
Если Армения примет участие в собрании в Анталье, то это будет позором на фоне всего того, что произошло и происходит.
Как известно, в ходе 44-дневной войны Турция воевала против нас. После этого в Шуши между Эрдоганом и Алиевым была подписана враждебная по отношении к Армении декларация. Парламент Азербайджана ее уже ратифицировал, то же самое готовится сделать и турецкий парламент. Если после этого из РА в Анталью отбудет официальная делегация, будет означать, что для РА Шушинская декларация приемлема, то есть Никол Пашинян официально говорит «да» турецко-азербайджанским предусловиям.
Итак, Эрдоган приглашает Никола в Анталью в качестве своего клиента и согласившегося на турецкие предусловия субъекта. Зовет, чтобы показать его тюркскому миру в качестве «военного трофея». Вот почему Эрдоган приглашает парней на дипломатический форум в Анталье.