Ադրբեջանն ու Թուրքիան հերթական «դրական» ազդակն են ուղարկում Հայաստանին․ Նիկոլի փափուկ բարձը
Հայաստանի ու Թուրքիայի ներկայացուցիչների Մոսկվայում կայացած հանդիպումից հետո պաշտոնական Երևանի ու Անկարայի կողմից տարածվեց հայտարարություն, ըստ որի՝ կողմերը համաձայնել են հարաբերությունները կառուցել առանց նախապայմանների։
Թվում է, թե սա շատ լավ բան է, քանզի աննախադեպ է։ Աննախադեպ այն առումով, որ Թուրքիան միշտ նախապայմանների լեզվով է խոսել՝ նկատի ունենալով Արցախի և Հայոց ցեղասպանության հարցերը։ Եվ ահա Թուրքիան հիմա համաձայնել է առանց նախապայմանների բանակցել ՀՀ–ի հետ։ Պատճառն այն է, որ թուրքական բոլոր նախապայմանները Նիկոլ Փաշինյանի իշխանությունն արդեն բավարարել է կամ բավարարման փուլում է։
Նիկոլն այժմ այնպիսի էնտուզիազմով ու հետևողականորեն է ապացուցում, որ «Ղարաբաղն Ադրբեջան է, և վե՛րջ», որ նույնիսկ Ալիևն այդպես չի կարողանում։ Նիկոլն այնպիսի հետևողականությամբ ու պարտաճանաչությամբ է բավարարել ու բավարարում թուրք–ադրբեջանական նախապայմանները, որ Թուրքիան հիմա ձևի համար հանգիստ հայտարարում է, որ պատրաստ է առանց նախապայմանների բանակցությունների, որպեսզի Նիկոլի հետ փափուկ բարձ դնի հայ ժողովրդի գլխի տակ, թե բա՝ տեսե՛ք, Թուրքիան մեր գլխին բայրաքթարներ բերելուց հետո բարիացել է։
Իրականությունն այն է, որ Թուրքիան ու Ադրբեջանը շարունակում են թշնամական քաղաքականությունը։
Ինչպես հայտնի է՝ 44–օրյա պատերազմից հետո Էրդողանն ու Ալիևը հայկական Շուշիում (էն որ Նիկոլի համար դժբախտ ու դժգույն քաղաք է) կնքել են հակահայկական ռազմաքաղաքական հռչակագիր։ Ադրբեջանի խորհրդարանը երեկ վավերացրել է այդ հռչակագիրը։ Նույնը պատրաստվում է անել Թուրքիայի խորհրդարանը։ Դա հերթական «դրական» ազդակն է մեր թշնամիներից։ Եվ այս պայմաններում նիկոլենք շարունակում են մոլորեցնել ՀՀ քաղաքացիներին, թե իբր Թուրքիան պատրաստ է առանց նախապայմանների հարաբերություն հաստատել, բացել սահմանն ու նպաստել ՀՀ–ի զարգացմանը։ Քանի՞ ոչխար կա, որ հավատում է այս լկտի ստին։ Քանի՞ անգամ պետք է ցեղասպանություն լինի, որ մեր ժողովուրդը դասեր քաղի և հասկանա, որ Թուրքիան մեզ հետ նորմալ հարաբերություն կհաստատի միայն պետական «Ես»–ի առկայության դեպքում, այլ ոչ թե մուրացկանության։
Ի դեպ, «Խաղաղության դարաշրջան» քարոզող Նիկոլը որևէ ծպտուն չի հանել Ադրբեջանի խորհրդարանի կողմից վավերացված և «պատերազմի ամենօրյակ» նախատեսող Շուշիի հռչակագրի կապակցությամբ։

Очередной «позитивный» сигнал Азербайджана и Турции: Никол продолжает убаюкивать армянский народ
После встречи представителей Армении и Турции в Москве Ереваном и Анкарой было распространено заявление, согласно которому стороны согласились налаживать отношения без предусловий.
Казалось бы, это очень хорошо, так как беспрецедентно по своей сути. Беспрецедентно в том плане, что Турция всегда говорила на языке предусловий, учитывая вопросы Арцаха и Геноцида армян. И вот, сейчас Турция согласилась вести переговоры с РА без предварительный условий. Причина в том, что все турецкие предусловия власть Никола Пашиняна уже удовлетворила или на этапе их удовлетворения.
Никол сейчас с таким энтузиазмом и последовательностью доказывает, что «Карабах – это Азербайджан, и точка», что в этом ему уступает даже Алиев. Никол с такой прилежностью удовлетворяет турецко-азербайджанские предусловия, что Турция сейчас для галочки спокойно заявляет, что готова на переговоры без предусловий, чтобы убаюкать вместе с Николом армянский народ, мол, после отправки на нас «байрактаров» Турция подобрела.
Реальность же в том, что Турция и Азербайджан продолжают враждебную по отношению к нам политику.
Как известно, после 44-дневной войны Эрдоган и Алиев подписали в армянском Шуши (том самом, который для Никола – мрачный и несчастный) антиармянскую военно-политическую декларацию. Парламент Азербайджана накануне ратифицировал эту декларацию. То же самое готовится сделать также парламент Турции. Это – очередной «позитивный» сигнал от наших врагов. И в этих условиях николовцы продолжают оболванивать граждан РА, будто Турция готова установить отношения без предварительных условий, открыть границу и поспособствовать развитию РА. Сколько баранов готовы поверить в эту наглую ложь? Сколько раз должен произойти геноцид, чтобы наш народ извлек уроки и осознал, что Турция установит с нами нормальные отношения лишь в условиях наличия государственного «Я», а не попрошайничества.
Кстати, пропагандирующий «Эпоху мира» Никол даже не заикнулся в связи с ратифицированной парламентом Азербайджана и предусматривающей «повседневные войны» Шушинской декларацией.