Ինչու է կուրացել ԵԽԽՎ-ն․ Նիկոլի թուրքամետ բոնուսը
Նիկոլենք հորթային հրճվանքի մեջ են։ Ուրախացել են, որ ԵԽԽՎ պատգամավորներ Կիմմո Կիլյունենի և Բորիանա Աբերգի հեղինակած՝ «Հայաստանում ժողովրդավարական ինստիտուտների գործունեությունը» զեկույցի համաձայն մեզ մոտ ժողովրդավարական առաջընթաց է գրանցվել։
Նիկոլենց չի հետաքրքրում, որ ԵԽԽՎ–ն 44–օրյա պատերազմի պահով հավասարության նշան է դնում Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև։ Նիկոլենք ուրախացել են, որ ԵԽԽՎ–ն համարում է, որ 2021–ի արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքում ներքաղաքական ճգնաժամը Հայաստանում հանգուցալուծվել է, որ ընտրությունները եղել են օրինական, և որ կա ժողովրդավարական առաջընթաց։
Թե ինչպես և ինչու է ԵԽԽՎ–ն ժողովրդավարական առաջընթաց տեսնում Հայաստանում, դժվար չէ հասկանալ։ Թուրքիայի հետ սիլի–բիլի անող ՀՀ իշխանությանը փորձում են «ֆոռա» տալ, քանզի Արևմուտքի համար հայ–թուրքական գործընթացն ի վերջո կարող է հանգեցնել հակառուսական նախագծի։ Հենց դրա համար էլ Նիկոլին աջակցում են ու աչք փակում նրա իշխանության կատարած ակնհայտ ապօրինությունների, Նիկոլի բռնապետիկության, աղաղակող իրավախախտումների, քաղաքական հետապնդումների, հակաժողովրդավարական զարգացումների, մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումների վրա։
Ինչպե՞ս կարող է ժողովրդավարական առաջընաց գրանցվել ՏԻՄ ընտրություններին հաջորդած խայտառակ գործընթացների պարագայում։ Ինչպե՞ս կարող է քաղաքական ճգնաժամը հաղթահարված համարվել, եթե ճգնաժամի աղբյուր Նիկոլը մնացել է իշխանության ու մարդիկ այս պայմաններում արտագաղթում են (նախորդ տարի երկիրը լքել է ավելի քան 100 հազար մարդ)։ Ինչպե՞ս կարող է ԵԽԽՎ–ն չնկատել ընտրակեղծիքները։
Կրկնենք՝ ԵԽԽՎ–ի գնահատականն ունի աշխարհաքաղաքական ենթատեքստ Նիկոլից ակնկալում են պրոթուրքական քայլեր։ Նիկոլն այդ քայլերը հետևողականորեն իրականացնում է։ Դրա համար էլ ԵԽԽՎ–ում նրան ժողովրդավար են համարում։ Զարմանալի է, թե ինչու է այս պայմաններում Թուրքիան դեմ քվեարկում ԵԽԽՎ բանաձևին։ Չէ՞ որ, ըստ Նիկոլի, ինքը Թուրքիայից դրական ազդակներ է ստանում։
Ըստ ամենայնի՝ թուրքերը չեն ուզում երես տալ Նիկոլին, հատկապես, որ հաճախորդն, անկախ ամեն ինչից, թուրքամետ քարոզ է տանում Հայաստանում՝ բավարարելով թուրք–ադրբեջանական բոլոր նախապայմանները։

Почему ослепла ПАСЕ: протурецкий бонус Никола
Николовцы впали в телячий восторг. Они обрадовались, что, согласно подготовленному депутатами ПАСЕ Кимо Кильюненом и Борианной Аберг докладу «Деятельность демократических институтов в Армении», у нас зафиксирован демократический прогресс.
Николовцев не интересует, что по части 44-дневной войны ПАСЕ ставит между Арменией и Азербайджаном знак равенства. Николовцы обрадовались, что ПАСЕ считает, что в результате внеочередных парламентских выборов 2021-го внутриполитический кризис в Армении разрешился, что выборы были демократическими и что в стране есть демократический прогресс.
Как и почему ПАСЕ видит в Армении демократический прогресс, догадаться нетрудно. Заигрывающим с Турцией властям РА пытаются дать фору, так как для Запада армяно-турецкий процесс в итоге может перерасти в антироссийский проект. Именно поэтому и оказывают поддержку Николу и закрывают глаза на очевидные беззакония его власти, на потуги диктаторишки Никола, на вопиющие правонарушения, политические преследования, антидемократические развития, грубые нарушения прав человека.
Как может фиксироваться демократический прогресс в условиях последовавших за выборами ОМС позорных развитий? Как политический кризис может считаться разрешенным, если источник этого кризиса Никол остался у власти, и люди в этих условиях эмигрируют из страны (в прошлом году страну покинули более 100 тысяч человек)? Как ПАСЕ может не замечать избирательных фальсификаций?
Повторимся: оценка ПАСЕ имеет геополитический подтекст – от Никола ожидают протурецких шагов. Никол эти шаги последовательно реализует. Поэтому в ПАСЕ его и считают демократом. Удивительно, почему в этих условиях Турция проголосовала против резолюции ПАСЕ? Ведь, согласно Николу, он получает из Турции позитивные сигналы…
Судя по всему, турки не хотят баловать Никола, в особенности когда их клиент, независимо от всего, ведет в Армении протурецкую пропаганду, удовлетворяя все турецко-азербайджанские предусловия.