ԵԱՀԿ ՄԽ. «Ճիշտ ժամանակն է քաղաքական կամք դրսևորելու»
Հուլիսի 18–ին ԵԱՀԿ Մինսկի  խմբի  համնախագահներ Բերնար  Ֆասիեն (Ֆրանսիա), Ռոբերտ Բրադկեն (ԱՄՆ) և Իգոր Պոպովը (ՌԴ) հանդես են եկել հայտարարությամբ։
Ինչպես գրված է ԵԱՀԿ պաշտոնական կայքում, հայտարարության մեջ ընդգծված է, որ  ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները հուլիսի 11–18–ը այցելել են Մոսկվա, Բաքու և Երևան։
ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկի հետ համանախագահները հուլիսի 11–ին Մոսկվայում հանդիպել են Ռուսաստանի  արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի հետ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հետագա գործընթացը քննարկելու  համար։ Ինչ վերաբերում է Բաքու և Երևան այցելությանը, ապա համանախագահները այցի  ընթացքում հանդիպել  են նախագահներ Իլհամ Ալիևի և Սերժ Սարգսյանի հետ։
Համանախագահները  կրկին դիմել են նախագահներին, ընդգծելով ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման համար հիմք հանդիսացող հիմնարար սկզբունքերի շուրջ համաձայնության գալու կարևորությունը։ Նրանք ընդգծել են, որ հիմա ճիշտ ժամանակն է ամուր  խաղաղության, անվտանգության և տարածաշրջանի  ժողվուրդների հաշտեցման համար անհրաժեշտ քաղաքական կամք դրսևորելու։
Համանախագհները ընդգծում են, որ երկու երկրների նախգահները  պարտավորվում են շարունակել  աշխատնքները շրջանակային համաձայնագրի շուրջ, ինչպես նաև ներդնել բոլոր  ջանքերը հակամարտության խաղաղ կարգավորում փնտրելու համար։

Сейчас самое время продемонстрировать политическую волю –сопредседатели МГ ОБСЕ
18 июля сопредседатели Минской группы ОБСЕ Бернар Фасье /Франция/, Роберт Брадтке /США/ и Игорь Попов /Россия/ выступили с заявлением.
Как сообщает азербайджанский портал со ссылкой на официальный сайт ОБСЕ, в заявлении отмечается, что сопредседатели Минской группы ОБСЕ посетили 11-18 июля  Москву, Вильнюс, Ереван и Баку.
При участии личного представителя действующего председателя ОБСЕ Анджея Каспршика, 11 июля в Москве сопредседатели встретились с министром иностранных дел России Сергеем Лавровым для обсуждения дальнейшего процесса мирного урегулирования Карабахского конфликта.
В ходе поездки в Вильнюс 13 июля сопредседатели проинформировали министра иностранных дел Аудронюса Ажубалиса о мирном процессе и действиях, предпринятых после саммита в Казани, который состоялся 24 июля.
Что касается поездок в Ереван и Баку, сопредседатели в ходе визитов встретились с президентами Армении и Азербайджана Сержем Саргсяном и Ильхамом Алиевым.
Сопредседатели вновь обратились к обоим президентам, подчеркнув важность достижения соглашения об основных принципах в качестве основы для перехода к переговорам по окончательному урегулированию Карабахского конфликта.
Они подчеркнули, что сейчас самое время продемонстрировать политическую волю, необходимую для установления прочного мира, безопасности и примирения для народов региона.
Сопредседатели подчеркивают, что президенты двух стран обязуются продолжить работу над предложенным рамочным документом, а также приложить все усилия для  поиска мирного урегулирования конфликта.