Լուկաշենկոն «փչացրեց» ՀԱՊԿ-ի «Բրյուս Լիին»
Ինչպես հայտնի է, Նիկոլ Փաշինյանը Ղազախստանի դեպքերի հետ կապված փորձեց ՀԱՊԿ–ի Բրյուսի Լիի դերում հանդես գալ։ Թե բա հեսա հավաքում եմ սաղին, Ղազախստան զորք եմ մտցնում ու սաղ կարգավորում եմ։ Կապի՜կ․․․
Բոլորի համար էլ պարզ էր, որ Նիկոլին ղազախական դեպքերի պահով ՀԱՊԿ–ում վերապահված էր թամադայի դերը։ Կրեմլում զորք ուղարկելու որոշումն ունեին, բայց իրենց պետք էր, որ ՀԱՊԿ–ի անունից ու Նիկոլի ձեռքերով դա անեին։ Նիկոլին այդ թամադայի դերը դուր եկավ, քանզի հնարավորություն էր ստեղծվել հզոր զորահրամանատար խաղալու, և նա մտավ դերի մեջ։ Բանակից թռած Նիկոլը նման շանսը բաց չէր թողնի ու հաճույքով կատարեց իրեն թելադրածը։
Նիկոլը կոմպլեքս ունի և ուզում է ցույց տալ, թե իբր ռազմական գործից հասցակող է, բայց, իհարկե, կախված իրավիճակից։ Օրինակ՝ 2020–ի տավուշյան բախման ժամանակ ինքն իրեն ներկայացրեց որպես զորահրամանատար, տավուշյան փոքրիկ բախումը փչեց ու ներկայացրեց համարյա որպես սարդարապատ, հսկայական քանակի մեդալ բաժանեց ու ինքն իրեն հռչակեց Տավուշի արծիվ։ Դա, անշուշտ, սադրիչ վարքագիծ և թշնամուն գրգռող փիառ էր Նիկոլի կողմից։
Տավուշյանի նիկոլական սադրանքն էր նաև 44–օրյա պատերազմի պատճառներից մեկը։ Նիկոլը պատերազմի օրերին փորձեց զորավարի դերի մեջ մտնել, բայց հետո հայտարարեց, թե բա ես ինչ կապ ունեմ, ինձ ինչ զեկուցում էին, այն էլ ընդունում էի ի գիտություն ու զինվորականների հետ զրույցում ընդամենը մոդերատոր էր։ Ինչևէ։
Վերադառնանք ղազախական դեպքերին։ Ղազախստանի արծիվ կամ ՀԱՊԿ–ի Բրյուս Լի խաղալը Նիկոլի մոտ երկար չտևեց։ Բելառուսի նախագահն այսօր «փչացրեց» ՀԱՊԿ–ի «Բրյուս Լի» Նիկոլին։ Լուկաշենկոն հայտարարեց, որ Ղազախստան զորք ուղարկելը և հետագա քայլերի պլանը մշակել են ինքն ու ՌԴ նախագահ Պուտինը։ Այդպիսով Լուկաշենկոն ցույց տվեց, որ Նիկոլին ընդամենը ֆեյսբուքներում հավայի «Ռեմբո» խաղացողի դեր են վերապահել, որպեսզի հա՛մ Նիկոլին «փչացնեն», հա՛մ ՀԱՊԿ–ի անվան տակ ռուսական քայլերը քողարկեն։ Մենք դա գլխի էինք ընկնում, բայց Լուկաշենկոն հրապարակայնացրեց։

Лукашенко «испортил» «Брюса Ли» ОДКБ
Как известно, в связи с событиями в Казахстане Никол Пашинян попытался выступить в роли «Брюса Ли» ОДКБ, мол, собираю всех, отправляю войска в Казахстан и всё улажу. Настоящая обезьяна…
Всем было понятно, что по части казахский событий Николу в ОДКБ была отведена роль тамады. В Кремле уже имели решение об отправке войск, но им нужно было сделать всё от имени ОДКБ и руками Никола. Последнему эта роль оказалась по душе, так как выдалась возможность предстать мощным военачальником, и он вжился в эту роль. Слинявший от армии Никол не мог упустить такого шанса, и с удовольствием выполнил продиктованное.
Никол комплексует и хочет показать, будто разбирается в военном деле, но, конечно, в зависимости от ситуации. Например, в ходе тавушских столкновений 2020-го он позиционировал военачалиником, раздул из небольших столкновений целую эпопею и преподнес их чуть ли не Сардарапатом, раздал огромное количество медалей и провозгласил себя орлом Тавуша. Несомненно, со стороны Никола это было провокационным поведением и подзуживающим врага пиаром.
Провокации на тавушких столкновениях были также одной из причин 44-дневной войны. В дни войны Никол попытался войти в роль полководца, но затем заявил, мол, какое он имел отношение к командованию боевыми действиями – что докладывали, то он и принимал к сведению, выполняя в общении с военными функцию модератора.
Вернемся к казахстанским событиям. Заигрывание в орла Казахстана или «Брюса Ли» ОДКБ у Никола продолжалось недолго. Президент Белоруссии сегодня «испортил» Никола в роли этого самого «Брюса Ли». Лукашенко заявил, что план отправки войск в Казахстан и дальнейших шагов разрабатывали он и президент РФ Путин. Этим Лукашенко показал, что Николу была отведена всего лишь роль играющего в Рэмбо в «Фейсбук», чтобы и «испортить» Никола, и преподнести российские шаги в обертке ОДКБ. Конечно, об этом мы знали, но Лукашенко придал всему публичный характер.