Սահմանային բախումների ղազախական հետքը, Նիկոլի «իզմ»-ը և Հայաստանի վերջին շանսը
«Իզմ» չունենալու հարցում էլ է Նիկոլ Փաշինյանը խաբել «հպարտ» քաղաքացիներին։ Նա ունի «իզմ»։ Դա աթոռիզմն է։ Հանուն աթոռի նա պատրաստ է ամեն ինչի, քանզի վախկոտ է ու ագահ։
Նիկոլի ներքին լսարանը նվազման միտում ունի։ Նրա կողքին են միայն ավարտված ու քաղաքականապես թոփալ «զոմբիները» և նրանք, ովքեր անձնական, նյութական շահ ունեն։ Դա է պատճառը, որ աթոռամետը հենարան է փնտրում դրսում։
Հանուն աթոռի պահպանման Նիկոլը մի օր ամերիկամետ է, մի օր՝ ռուսամետ, հիմնականում՝ թուրքամետ և միշտ՝ աթոռամետ։
Եթե աթոռի պահպանմանը նպաստի, ասենք, թուրքական զորախմբի կազմում Սիրիայի քրդերի դեմ պայքարելու մեջ ներգրավվելը, ապա Նիկոլը դա կանի։ Կրեմլին քծնելու շանս է տեսել ղազախական ուղղությամբ, դարձել է ՀԱՊԿ–ի «Նապոլեոն» կամ ինչպես ինքն էր այդ կառույցի մասին արտահայտվում՝ «Բրյուս Լի»։
Հայաստանի միակ ու վերջին շանսը նիկոլական իշխանությունը փոխելն է։ Պարտության, նվաստացման, պատերազմի, գլխակերության խորհրդանիշից ազատվելը մեր երկրի անվտանգության ապահովման թիվ մեկ նախապայմանն է։
Հ․Գ․ Վարդենիսում տեղի ունեցած բախումներն ունեն ղազախական հետք։ Ալմաթիում ապտակ ստացած Թուրքիան Ադրբեջանի ձեռքերով փորձում է ռևանշի հասնել մեզ մոտ, քանզի թույլ օղակը մենք ենք։
Թուրքիան Ադրբեջանի ձեռքերով փորձում է տեղը դնել ՀԱՊԿ–ի «Բրյուս Լի»–ի դերի մեջ մտած պոռոտախոս Նիկոլին։ Եվ ամենակարևորը՝ փորձում է հարվածել Ղազախստանում հատուկ օպերացիա իրականացրած ՀԱՊԿ–ին, ավելի կոնկրետ՝ ՌԴ–ին՝ շատ լավ իմանալով, որ վերջինս, հայտնի հանգամանքներից ելնելով, չի կարող նույն կերպ օպերատիվ ու գործուն արձագանքել հայ–ադրբեջանական սահմանային բախմանը։ Համ էլ՝ հայ–թուրքական շփումներից առաջ Թուրքիան ուժ է ցուցադրում, որպեսզի բանակցություններն ընթանան ատրճանակի փողի տակ՝ թուրքական նախապայմանների լիակատար բավարարմամբ։

Казахстанский след приграничных боестолкновений, «-изм» Никола и последний шанс Армении
Никол Пашинян обманул «гордых» граждан также в вопросе неимения каких-либо «-изм»-ов. У него есть свой «-изм». Это «креслизм». Во имя занимаемого кресла он готов на всё, так как труслив и алчен.
Внутренняя аудитория Никола продолжает сокращаться. Рядом с ним находятся лишь конченные и хромые в политическом плане «зомби», а также те, кто имеет личную, материальную заинтересованность. Именно поэтому креслопат ищет опоры вовне.
Во имя удержания своего кресла Никол один день может быть проамериканским, на другой – пророссийским, а в целом – протурецким. Главное – это занимаемое кресло, а к остальному можно пристроиться.
Если удержанию кресла поспособствует, скажем, участие в борьбе с курдами Сирии в составе турецкого контингента, то Никол пойдет и на это. Увидев шанс для заискивания перед Кремлем в казахском направлении, он стал «Наполеоном» ОДКБ или, как он сам высказался об этой структуре, тамошним «Брюсом Ли».
Единственным и последним шансом Армении является смена николовской власти. Избавление от символа поражения, унижения, войны и душегубства – главное предусловие обеспечения безопасности государства.
P.S. У боестолкновений в Варденисе есть казахстанский след. Получившая в Алма-Ате оплеуху Турция руками Азербайджана пытается добиться реванша у нас, так как слабым звеном являемся именно мы.
Руками Азербайджана Турция пытается поставить на место вжившегося в роль «Брюса Ли» ОДКБ бахвала Никола. И самое главное: Турция пытается ударить по осуществившей в Казахстане спецоперацию ОДКБ, вернее – РФ, прекрасно зная, что последняя, в силу известных причин, не может отреагировать так же оперативно и действенно по части армяно-азербайджанских приграничных боестолкновений. Кроме того, в преддверии армяно-турецких контактов Турция демонстрирует силу, чтобы переговоры шли под дулом пистолета – с полным удовлетворением турецких предусловий.