Լիբիայի հարցով շփման խումբը «ճանապարհային քարտեզ» է ընդունել ճգնաժամը հաղթահարելու համար
Լիբիայի հարցով շփման խմբի անդամները Լիբիայում կրակի դադարեցման պայմանների մասին բանաձև են ընդունել։ Այս մասին հայտնում է «Ինտերֆաքս» գործակալությունը։
Մասնավորապես բանաձևով Լիբիայի առաջնորդ գնդապետ Մուամար Քադաֆիին կոչ է արվում հրաժարական տալ, ինչը Տրիպոլիին հնարավորություն կտա շարունակել բանակցությունները ընդդիմադիր ուժերի հետ։
Շփման խումբը Լիբիայի Ազգային անցումային խորհուրդը ճանաչել է որպես երկրի միակ օրինական կառավարություն։ Այդ առիթով նրանք խորհրդին կոչ են արել կազմել երկրի անցումային կառավարություն։
ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնի խոսքերով՝ այս որոշումը շփման խմբին հնարավորություն կտա սառեցնել ամերիկյան բանկերում պահվող լիբիացի պաշտոնյաների ավելի քան 30 մլրդ դոլար գումարները։ Այդ միջոցները հետագայում պետք է փոխանցվեն Լիբիայի նոր իշխանություններին։
Որոշում է կայացվել Ազգային խորհրդին ֆինանսական աջակցություն ցույց տալ։ Մասնավորապես, Թուրքիան կտրամադրի 200 մլն դոլար, Քաթարը 100 մլն, Բահրեյնը 5 մլն, իսկ Իտալիան՝ 250 մլն եվրո։

Контактная группа по Ливии приняла «дорожную карту»
Члены контактной группы по Ливии на заседании в Стамбуле 15 июля приняли «дорожную карту», в которой прописали условия для достижения мира и прекращения огня между враждующими сторонами.
В принятой резолюции говорится о том, что для продолжения переговоров с оппозицией Муаммар Каддафи должен оставить власть. Позже генеральный секретарь НАТО Андерс Фог Расмуссен заявил, что даже если соглашение о прекращении огня будет достигнуто, это потребует тщательной проверки, чтобы принятый мир не был фиктивным. Соглашение должно быть «заслуживающим доверия, проверяемым и с ясными условиями», - приводит его заявление «РИА Новости».
На том же заседании все члены«контактной группы признали Национальный совет единственным законным органом власти в Ливии. По словам главы Госдепартамента США Хиллари Клинтон, это дает возможность разморозить арестованные счета ливийских чиновников на сумму более 30 миллиардов долларов и предоставить их Бенгази.
Кроме того, были озвучены меры финансовой поддержки, которую повстанцам окажут некоторые страны: Турция отправит мятежникам 200 миллионов долларов, Катар — 100 миллионов, Бахрейн — 5 миллионов, а Италия — 250 миллионов евро. Франция, по некоторым данным, готова выделить Бенгази 250 миллионов долларов.