Կոնսենսուս՝ մինուս Նիկոլ Փաշինյան
Արցախից արձագանքեցին Նիկոլ Փաշինյանի ադրբեջանամետ դիրքորոշմանը, ինչը ողջունելի է։ Դա արցախահայության բնական ռեակցիան էր։
Ստեփանակերտում բացառում են Ադրբեջանի կազմում հայտնվելը՝ դրանով իսկ հակադրվելով թուրք–ադրբեջանական քաղաքական գծի քարոզիչ Նիկոլ Փաշինյանին։
Փաշինյանն Արցախը համարում է Ադրբեջանի մաս, հրաժարվում ՀՀ անկախության հռչակագրից, հակադրվում է Արցախի հարցով 1989–ին և 1992–ին ՀՀ գերագույն խորհրդի ընդունած որոշումներին։ Այսինքն՝ տեղի է ունենում պետական հանցագործություն։
Նիկոլն ամբողջությամբ տեղավորվում է թուրք–ադրբեջանական շահերի տիրույթում և իր իշխանության պահպանման բանալիները փնտրում է Անկարայում ու Բաքվում։
Նիկոլը գրեթե 100 տոկոսով բավարարել է թուրքական նախապայմանները։ Արցախից պաշտոնապես հրաժարումը և այն Ադրբեջանի մաս ճանաչելը թիվ մեկ նախապայմանն էր։ Դա հնարավորություն է տալու Բաքվին ու Անկարային ազդել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի վրա՝ վերջնականապես փակելու համար Արցախի կարգավիճակի և ընդհանրապես Արցախի թեման։
Նիկոլի թուրքամետ գիծը նաև հնարավորություն է տալիս Թուրքիային մեր տարածաշրջանից վերջնականապես դուրս մղել Ռուսաստանին ու հաստատել թուրքական գերիշխանություն։
Ամեն ինչ պարզ է։ Կողմերը բաց խաղաքարտերով են խաղում։ Բոլորն իրենց շահն են փորձում փնտրել՝ բացառապես ՀՀ–ի ու ՀՀ քաղաքացու հաշվին, քանզի նա, ով պետք է պաշտպաներ ՀՀ շահը, ի՛նքն է գործում այդ շահի դեմ՝ հանուն անձնական շահի։
Հայաստանի ու Արցախի բոլոր առողջ շրջանակները պարտավոր են համատեղել սեփական ջանքերը Նիկոլ Փաշինյանին հեռացնելու համար։ Սա լինել–չլինելու խնդիր է։

Консенсус минус Никол Пашинян
В Арцахе констатировали проазербайджанскую позицию Никола Пашиняна, что можно лишь поприветствовать. Это было естественной реакцией армян Арцаха.
В Степанакерте исключают пребывание в составе Азербайджана, противопоставляясь этим пропагандисту турецко-азербайджанской линии Николу Пашиняну.
Пашинян считает Арцах частью Азербайджана, отказывается от Декларации независимости РА, противопоставляется решениям Верховного совета РА по вопросу Арцаха от 1989 и 1992 годов. То есть происходит государственное преступление.
Никол полностью находится в орбите турецко-азербайджанских интересов и ищет ключи сохранения своей власти в Анкаре и Баку.
Никол практически на 100 процентов удовлетворил турецкие предусловия. Официальный отказ от Арцаха и его признание частью Азербайджана было главным предусловием. Это дает Баку и Анкаре возможность влиять на Минскую группу ОБСЕ – для окончательного закрытия темы статуса и вопроса Арцаха вообще.
Протурецкая линия Никола также предоставляет Турции возможность для окончательного вытеснения России из нашего региона и утверждения здесь турецкого доминирования.
Все более чем очевидно. Стороны играют открытыми картами. Все пытаются отстаивать свои интересы исключительно за счет РА и ее граждан, так как человек, который должен был отстаивать интересы Армении, сам действует против этих интересов – во имя личной выгоды.
Все здоровые круги Армении и Арцаха обязаны сплотить свои усилия для отстранения Никола Пашиняна. Это вопрос жизни и смерти.