Կառավարման փորձագետ. «Ամենաընտի՛ր մարդն էլ գա, գրեթե ոչ մի բան չի կարող անել»
Մեկնաբանելով հատկապես վերջին շրջանում պետական, ինչպես նաև քաղաքական առումով կարևոր համակարգերում իշխանության կողմից իրականացվող սերնդափոխությունը, հին կադրերին երիտասարդ և հաճախ անփորձներով փոխարինելը՝ կառավարման փորձագետ Հարություն Մեսրոբյանը «7օր»–ին ասել է.
Մեզ մոտ այնպիսի պետական կառավարման համակարգ է, և այնպիսի ժառանգություն ենք հավաքել անկախության այս 20 տարվա ընթացքում, որ ամենաընտի՛ր մարդն էլ գա, գրեթե ոչ մի բան չի կարող անել։ Համենայնդեպս, որակական ոչ մի փոփոխություն չի կարող անել։
Կառավարման փորձագետն ընդգծել է, որ եթե համակարգն անգամ ամենաընտրյալ մարդուն թույլ չի տալիս դրսևորվել և փոփոխություններ անել, գնահատել՝ ինչ մարդկանցով են փոխարինվում, միևնույն է, անիմաստ է։
Հ. Մեսրոբյանը կարծում է, որ այս սերնդափոխությունն ավելի շատ ուղղված է դեպի դուրս՝ ցույց տալու, որ իրենք շատ կարկառուն անտիպատիկ մարդկանցից արտաքնապես ուզում են ազատվել։
–Միջազգային ոլորտում, այնուամենայնիվ, պահանջվում է որոշակի կրթվածություն, որոշակի մակարդակ և այլն։ Ուզում են արտաքինը մի քիչ փոխել։ Պատկերավոր օրինակ բերեմ՝ կա շինություն, որն ունի կապիտալ վտանգավոր ճեղքվածքներ իր հիմքի և սյուների վրա, հիմա եվրոռեմոնտ են անում։ Արտաքնապես շատ սիրուն է։ Բայց համակարգն ինքը թույլ չի տա, որ նրանք ինչ–որ սահմաններից դուրս գան,–ավելացրել է կառավարման փորձագետը։

Эксперт: «Даже если систему возглавит самый лучший человек, все равно он почти ничего не сможет сделать»
Комментируя осуществляемую властями в последнее время смену поколений в политически важных структурах, замену представителей старшего поколения кадрами, которые часто являются неопытными, эксперт по управлению Арутюн Месропян отметил в беседе с «7or»:
«У нас действует такая система государственного управления и такое наследие, накопленное на протяжении последних 20 лет, что даже если еë возглавит самый лучший человек, все равно он почти ничего  не сможет сделать, точнее, никаких качественных изменений он не сможет сделать», - заявил он.
Кроме того эксперт подчеркнул, что если система не позволяет проявить себя и провести реформы даже самого лучшему человеку, то бессмысленно говорить, кто заменяет их.
По мнению Месропяна,  эта смена поколения больше направлена на то, чтобы показать миру, что они хотят избавиться от слишком внешне антипатичных людей.
«В сфере международных отношений, тем не менее, требуется образованность, нормальный уровень развития и др. Они хотят немного изменить внешний вид. В качестве примера можно привести строение, которое имеет трещины в фундаменте и колоннах. Если сделать евроремонт, внешне оно будет выглядеть очень красиво. Но сама система не позволит им выйти за какие-то рамки», - добавил Арутюн Месропян.