Ինչու է ստում Փաշինյանը և ինչու է այդ սուտը պաշտպանում Լիպարիտյանը
Լևոն Տեր–Պետրոսյանի գաղափարակից, նրա նախկին գլխավոր խորհրդական Ժիրայր Լիպարիտյանը գտնվում է Հայաստանում։ Իսկ դա նշանակում է, որ թուրքական շրջանակները նրա վրա կրկին ֆունկցիա են դրել, քանզի Լիպարիտյանը Հայաստանում լինում է միայն այն դեպքում, երբ թուրքական գիծն առաջ տանելու հարց կա։ Տեր–Պետրոսյանի ժամանակ էլ էր այդպես․ Լիպարիտյանը Հայաստանում էր, քանի դեռ պաշտոն ուներ ու քիրվայություն էր քարոզում, հենց պաշտոնից զրկվեց՝ «թռավ» ԱՄՆ։
Ժիրայր Լիպարիտյանը ՀՀ քաղաքացիներին առաջարկում է կառուցել մի տուն, որտեղ Լիպարիտյանն ինքը չի պատրաստվում ապրել։ Ինքը թուրքամետ ազդեցության գործակալ է։ Հայաստանն իր համար խոպան տարածք է։
Երեկ այս գործակալ–խոպանչին հայտնվել էր ԱԺ–ում։ Իշխող ՔՊ–ի մոտ։ Սա շատ ուշագրավ է, քանզի թուրքամետ քարոզիչին ընդունելը նշանակում է կիսել նրա ասածները։ Իսկ ի՞նչ է ասում Լիպարիտյանը
Փաշինյան–Լիպարիտյան․ թրքամետ տանդեմը
Երբ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարում է, որ բանակցային բոլոր առաջարկների համաձայն Արցախը միևնույն է վերջում պետք է մնար Ադրբեջանի կազմում, ստում է։ Բայց դա միամիտ սուտ չէ։
Այդ ստի միջոցով Նիկոլը ոչ միայն փորձում է արդարանալ 44–օրյա պատերազմի արդյունքում Արցախի պետականության կորստի համար, այլ քարոզչական հիմք է ստեղծում իր անելիքների՝ հանձնելիքների համար։
Նիկոլ Փաշինյանը Լևոն Տեր–Պետրոսյանի միջավայրում է քաղաքականապես կայացել։ Իսկ այդ անբարոյական միջավայրում Արցախի խնդիրը միշտ է դիտարկվել բեռ և համարվել, որ այն պետք է Ադրբեջանի կազմում մնա։
Նիկոլը շատ լավ գիտի, որ Մադրիդյան սկզբունքների համաձայն՝ Արցախն ինքնորոշվելու իրավունք էր ստացել։ Գիտի, բայց ստում է։ Ստում է, որ հետո հայտարարի, թե բա Արցախը միշտ էլ Ադրբեջանի կազմում է եղել, ես ի՞նչ կարող էի անել։
Նիկոլի այդ սուտը պաշտպանում է թուրքական գործակալ Ժիրայր Լիպարիտյանը։ Նա էլ է հայտարարում, թե միշտ էլ բոլորը դիտարկել են Արցախն Ադրբեջանի կազմում ու քարոզում, որ ճիշտը դա է։ Անգամ Ալիևն էր հայտարարում, որ եռանախագահող միջնորդներն իրեն փակ դռների հետևում ստիպում են ճանաչել Արցախի անկախությունը, բայց Լիպարիտյանը Ալիևից էլ ավելի Ալիև է խաղում ու հայտարարում, թե նման բան չի եղել։
Ժիրայր Լիպարիտյանի սուտը և Նիկոլին պաշտպանելը նույն նպատակն է հետապնդում՝ «Սպիտակ թղթի» միջոցով «սև թղթի» վերածել Հայաստանն ու Արցախը։ Ըստ Լիպարիտյանի՝ Հայաստանը պետք է հրաժարվի Արցախից ու Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումը հետապնդելուց՝ դառնալով Թուրքիայի ու Ադրբեջանի համար կցորդ։ Սա հենց Նիկոլ Փաշինյանի վարած գիծն է, որը պաշտպանելու համար էլ Լիպարիտյանը ժամանել է Երևան։ Թուրքերը վաղուց բաց են խաղում Հայաստանում։

Почему Пашинян лжет и почему Липаритян отстаивает эту ложь
Единомышленник Левона Тер-Петросяна, его главный советник Жирайр Липаритян находится в Армении. Это, в свою очередь, означает, что турецкие круги снова возложили на него определенную функцию, поскольку Липаритян бывает в Армении лишь тогда, когда встает вопрос продвижения турецкой линии. Так было и во время Тер-Петросяна: Липаритян находился в Армении, пока имел должность, и пропагандировал братание с турками – как только нон лишился своего поста, сразу же соскочил в США.
Жирайр Липаритян предлагает гражданам РА построить дом, в котором сам Липаритян жить не собирается. Он – агент турецкого влияния. Армения для него – место для шабашки.
Накануне этот агент-шабашник оказался в НС. У правящей фракции «Гражданский договор». Это весьма примечательно, так как прием протурецкого пропагандиста означает как минимум разделение с ним его представлений. А что, собственно, говорит Липаритян?
Протурецкий тандем Пашинян-Липаритян
Когда Никол Пашинян заявляет, что, согласно всем переговорным предложения, Арцах все равно должен был остаться в составе Азербайджана, он попросту лжет. Однако это не наивная ложь.
Посредством этой лжи Никол не только пытается оправдаться за потерю государственности Арцаха в результате 44-дневной войны, но также закладывает пропагандистскую основу для своих будущих шагов по новым сдачам.
В политическом плане Никол Пашинян состоялся в среде Левона Тер-Петросяна. В этой же аморальной среде вопрос Арцаха всегда рассматривался в качестве бремени, а сам Арцах виделся в составе Азербайджана.
Никол прекрасно знает, что, согласно Мадридским принципам, Арцах получил право на самоопределение. Знает, но лжет. Лжет, чтобы затем заявить, будто Арцах всегда был в составе Азербайджана – что я могу поделать?
Эту ложь Никола защищает турецкий агент Жирайр Липаритян. Он тоже заявляет, что все всегда рассматривали Арцах в составе Азербайджана, и пропагандирует, что верным является именно это. Между тем, даже сам Алиев заявлял, что тройка сопредседателей заставляет его за закрытыми дверями признать независимость Арцаха, но Липаритян играет в большего Алиева, чем сам Алиев, и заявляет, что ничего подобного не было.
Ложь Жирайра Липаритяна и его потуги защитить Никола преследуют одну цель – заставить Армению и Арцах пойти на бумаге на жизненно важные уступки. Согласно Липаритяну, Армения должна отказаться от Арцаха и международного признания Геноцида армян, став придатком Турции и Азербайджана. Именно это и есть проводимая Николом Пашиняном линия, для отстаивания которой Липаритян и прибыл в Ереван. Турки уже давно разыгрывают в Армении свою партию.