Սամվել Բալասանյանի բեզռազմեռնի ճակատը
Ամենագռեհիկ քաղաքական առևտրի արդյունքում Սամվել Բալասանյանը հերթական անգամ ճամբարափոխ եղավ ու փոխեց իր ճակատի գիրը։ Նրա ճակատի վրա այնքան կուսակցության անուններ կան, որ կարելի է բոլորը ջնջել ու գրել՝ «քաղաքական պուտանկա»։ Այդպես ավելի ճիշտ կլինի, քանզի ամեն անգամ կարիք չի լինի փորձության ենթարկել ճակատը և նոր բան փորագրել։
Բալասանյանը սկեց ՕԵԿ–ով, անցավ ԲՀԿ–ով, մտավ ՀՀԿ–ի տակ ու գործարքի գնաց ՔՊ–ի հետ։ Տպավորությունն այնպիսին է, որ ամեն անգամ նրա ձեռքից քաղաքական անձնագիրը վերցնում են ու անխնա շահագործում այնպես, ինչպես հայտնի գործով զբաղվողների ձեռքից են անձնագիրը վերցնում ու հանում «տռաս»։
Բալասանյանի բեզռազմեռնի ճակատը
Ինչպես և սպասվում էր՝ Սամվել Բալասանյանի ճակատը շատ բեզռազմեռնի է։ Այս անգամ նա ծախվեց Նիկոլ Փաշինյանին՝ չդավաճանելով իր միակ սկզբունքին՝ ծառայել օրվա իշխանությանը։
«Ով էշ, ես փալաս»․ սա՛ է Բալասանյանի հիմնական կարգախոսը։ Այդ կարգախոսը կյանքի կոչվեց այսօր։ Գյումրիում ձևավորվեց ոչ լեգիտիմ իշխանություն։
Բանն այն է, որ «Բալասանյան» դաշինքը և Նիկոլ Փաշինյանի «Քաղաքացիական պայմանագիրը» համագործակցության հուշագիր ստորագրեցին։ Այլ կերպ ասած՝ Գյումրիի արդեն նախկին քաղաքապետ, «Բալասանյան» դաշինքի փաստացի ղեկավար Բալասանյանն ու գյումրեցիների ճնշող փոքրամասնության ներկայացուցիչ Նիկոլ Փաշինյանը ժողովրդի մեջքի հետևում գործարք կնքեցին։ Նրանք բաշխեցին պաշտոնները՝ «Քաղաքապետը՝ Բալասանյանին, փոխքաղաքապետերը՝ նիկոլենց» տարբերակով։ Ակնհայտ է, որ քաղաքի ֆինանսական հոսքերն այլևս նիկոլենք են վերահսկելու և իրական կառավարման ղեկը նրանց ձեռքում է լինելու՝ փոխվարչապետ աշխատող Սուրեն Պապիկյանի անսպառ ախորժակի պայմաններում։
Նկատենք, որ սա 2008–ին՝ Սերժ Սարգսյանի ու Արթուր Բաղդասարյանի կնքած քաղաքական գործարքի մինի տարբերակն է։ Ինչպես հայտնի է, նախագահական ընտրությունների ժամանակ Արթուր Բաղդասարյանը ձայներ հավաքեց ընդդիմության ոչ ռադիկալ, բայց այդուհանդերձ Սարգսյանի դեմ տրամադրված ընտրազանգվածից։ Հավաքեց ու հետո միացավ Սերժ Սարգսյանին՝ քցելով սեփական էլեկտորատին։
Նախկին ՕԵԿ–ական Սամվել Բալասանյանը նույնն է անում, բայց տեղական մասշտաբներով։ Նրա դաշինքը քվե էր ստացել ընտրության եկածներից՝ ի հակակշիռ նիկոլենց։ Ու հիմա Բալասանյանը միանում է մի ուժի, որի դեմ են քվեարկել գյումրեցիները՝ աննախադեպ ցածր մասնակցություն ապահովելով կամ Նիկոլի դեմ քվեարկելով։
Կողմերը շատ լավ գիտեն, թե ինչպիսի հակագյումրիական գործարքի են գնացել։ Դա է պատճառը, որ կուսակցությունների առաջին դեմքերը չեն ստորագրել հուշագիրը։ Չեն ուզեցել էկրաններին երևալ։ Նույնիսկ իրենց կուսակցությունների ավագանու առաջին համարները չեն ստորագրել հուշագիրը, այլ ինչ-որ աչոնիկների են ուղարկել թատրոնը կազմակերպելու և ծաղրածուի դերը կատարելու։
Թե ինչ հետևանքների կհանգեցնի Գյումրիում բացարձակ ոչ լեգիտիմ իշխանություն ձևավորելը, կզագցվի շատ շուտով։ Թեև այնպես չէ, որ նոր պետք է զգացվի։ Եթե Նիկոլը մեր երկրի վարչապետն է մնացել, ուրեմն պետական ու տեղական կառավարման ինստիտուտներն ավտոմատ ոչ լեգիտիմ են դառնում։ Մեր պետությունն է արդեն լեգիտիմության ճգնաժամ ապրում, ինչի՞ մասին է խոսքը։
Հ․Գ․ Սամվել Բալասանյանը հերոս չէ։ Հանուն ճշմարտության պետք է նշել, որ նա ծախվեց, քանզի չուզեցավ կենտրոնական իշխանությունների դեմ գնալ, քանզի քաղաքական կյանքը մեռած է։ Նա շատ լավ գիտի, որ ոչինչ չի փոխվել 2018–ից հետո և ինքը չի կարող կռիվ տալ ուժային կառույցների դեմ, որոնք նախկինում Սերժ Սարգսյանի հրահանգներն էին կատարում, իսկ հիմա՝ Նիկոլ Փաշինյանի։
Եթե ընդդիմությունը ռեալ պայքար ծավալեր, ապա Բալասանյանը ձեռնպահ կմնար ծախվելուց։ Բայց քանի որ ինքը տեսնում է, որ ռեալ պայքար չկա, ուստի որոշում է ռիսկի չդիմել։
Բալասանյանի քաղաքական պուտանկությունն, ըստ այդմ, պայմանավորված է ոչ թե ռիսկի չգնալու հանգամանքով, այլ այն բանով, որ նա ստեղծված իրավիճակում կարող էր չմասնակցել ընտրություններին ու գյումրեցիներին չխաբել, թե բա ես նիկոլենց դեմ եմ և ով Նիկոլին չի ուզում, թող «Բալասանյան» դաշինքին ձայն տա։ Բալասանյանի պուտանկությունը գյումրեցիներին քցելու մեջ է։
Հ․Գ․-2 Նիկոլենք որոշել են մուռ հանել Գյումրիից ու Շիրակի մարզից։ Ամենայն հավանականությամբ՝ Շիրակի մարզպետ կնշանակվի ՔՊ–ական պատգամավորուհի, զրոյական քաղաքական ու կառավարչական արժանիքներ ունեցող Նազելի Բաղդասարյանը։ Այդ աչոնիկի միակ արժանիքն այն է, որ ճիշտ պահին կարողացավ «հեղափոխական» դառնալ ու նիկոլենց կադրային սովի պայմաններում արանքը ճղել՝ խցկվելով ՔՊ–ի ցուցակ։
Ըստ մեր ունեցած տեղեկությունների՝ Նազելին հասցրել է վերջին 3 տարիների ընթացքում տեղական նշանակության բիզնես–լեդի դառնալ և տեղական նշանակության օլիգարխիկ կայֆերի մեջ մտնել։
Այդպիսի բան է հեղափոխությունը՝ ալիք է բարձրացնում ու հատակից ջրի երես բերում կեղտին, անպետք առարկաներին ու փրփուրը։ Ոչինչ, սա էլ կանցնի, պարզապես արանքում պետություն ենք կորցնում։

Безразмерный лоб Самвела Баласаняна
В результате самого вульгарного политического торга Самвел Баласанян в очередной раз сменил свой лагерь и выбитое у него на лбу клеймо. На его лбу выбиты названия стольких партий, что ему впору уже поставить клеймо «политическая путана». Так было бы правильнее, поскольку отпала бы необходимость постоянно подвергать лоб новым испытаниям и перебивать клейма.
Баласанян начал с партии «Страна законности», прошел через партию «Процветающая Армения», прогнулся под Республиканскую партию Армении и пошел на сделку с «Гражданским договором». Такое впечатление, что у него каждый раз отбирают политический паспорт и нещадно эксплуатируют – точно так же, как в случае с представительницами известной профессии.
Безразмерный лоб Баласаняна
Как и ожидалось, лоб Самвела Баласаняна оказался довольно-таки безразмерным. На этот раз он продался Николу Пашиняну, не изменив своему единственному принципу – служить действующей власти.
«Кто царь, тому и пономарь» – таково главное кредо Баласаняна, которое в очередной раз было реализовано сегодня. В Гюмри сформировалась нелегитимная власть.
Дело в том, что блок «Баласанян» и «Гражданский договор» Никола Пашиняна подписали меморандум о сотрудничестве. Иными словами, уже бывший мэр Гюмри, фактический руководитель блока «Баласанян» Самвел Баласанян и представитель подавляющего меньшинства гюмрийцев Никол Пашинян заключили сделку за спиной у народа. Они распределили должности по варианту «Мэр – Баласаняну, вице-мэры – николовцам». Понятно, что финансовые потоки города впредь будут контролировать николовцы, и в условиях безмерного аппетита работающего вице-премьером Сурена Папикяна реальные рычаги власти в городе будут в их руках.
Заметим, что это – мини-вариант политической сделки, заключенной в 2008-ом между Сержем Саргсяном и Артуром Багдасаряном. Как известно, в ходе президентских выборов Артур Багдасарян увел голоса нерадикального, но настроенного против Саргсяна электората. Увел и присоединился к Сержу Саргсяну, «кинув» собственных избирателей.
Бывший член «Страны законности» Самвел Баласанян делает то же самое, но в местных масштабах. Его блок получил голоса пришедших на выборы в противовес николовцам. И сейчас Баласанян присоединяется к силе, против которой проголосовали гюмрийцы, обеспечившие беспрецедентно низкую явку или отдавшие свои голоса против Никола.
Обе стороны прекрасно знают, на какую антигюмрийскую сделку они пошли. Именно поэтому меморандум и не был подписан первыми лицами партий. Они не захотели появляться на экранах. Меморандум не подписали даже первые номера их списков в Совет старейшин, и на организацию постановки и исполнение роли клоунов были отправлены партийные фифы.
К каким же последствиям приведет формирование в Гюмри абсолютно нелегитимной власти, станет заметно в ближайшее время. Хотя, заметно это уже сейчас. Если Никол остался премьером нашей страны, то государственные институты и органы местного самоуправления становятся нелегитимными автоматически. Кризис легитимности переживает само государство – о чем речь?
P.S. Самвел Баласанян не герой. Справедливости ради нужно отметить, что он продался, так как не захотел пойти против центральной власти, поскольку политическая жизнь в стране мертва. Он прекрасно знает, что после 2018-го ничего не изменилось, и он не может бороться с силовыми структурами, которые в прошлом выполняли распоряжения Сержа Саргсяна, а сейчас – Никола Пашиняна.
Если бы оппозиция развернула реальную борьбу, то Баласанян воздержался бы от того, чтобы продаться. Однако, так как он видит, что реальной борьбы нет, поэтому решил не идти на риск.
Политическая проституция Баласаняна в этом плане обусловлена не тем, что он не пошел на риск, а тем, что в сложившихся условиях он мог не участвовать в выборах и не обманывать гюмрийцев, мол, он против николовцев, и те, кто не хочет Никола, пусть голосуют за блок «Баласанян». Проституция Баласаняна в том, что он «кинул» гюмрийцев.
P.S.-2. Николовцы решили отомстить Гюмри и Ширакскому марзу. По всей видимости, губернатором Ширака будет назначена депутат от «Гражданского договора», обладательница нулевых политических и управленческих качеств Назени Багдасарян. Единственной ее заслугой является то, что она сумела стать в нужный момент «революционером» и протиснуться в список ГД в условиях кадрового голода в стане николовцев.
По имеющейся у нас информации, Назени за 3 года успела стать бизнес-леди местного масштаба и приобщиться к олигархическим кайфам мастного значения.
Такова уж революция: волна поднимает на поверхность пену и залежавшиеся на дне грязь и осадок. Ничего, пройдет и это, просто заодно мы теряем также государство.