41 երկրների հեռուստաընկերություններ, այդ թվում նաև Հայաստանը, կմասնակցեն Թուրինում կայանալիք «Եվրատեսիլին»
41երկրների ներկայացուցիչներ կմասնակցեն «Եվրատեսիլ» երգի միջազգային մրցույթին, որը տեղի կունենա եկող տարվա մայիսին Իտալիայի Թուրին քաղաքում: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին հայտնել Է միջոցառման կազմակերպիչը՝ Եվրոպայի հեռարձակողների միությունը (ԵՀՄ):
Ինչպես նշված Է ԵՀՄ-ի հայտարարության մեջ, մասնակիցների թվում են 39 հեռարձակող ըներություններ, որոնք մասնակցել են 2021 թվականի մրցույթին, ինչպես նաեւ Հայաստանի եւ Չեռնոգորիայի ընկերությունները:
«Մենք շատ ուրախ ենք, որ մրցությանը կրկին մասնակցելու են ավելի քան 40 հեռարձակողներ, որոնք եկող տարվա մայիսին Թուրինում կպայքարեն «Եվրատեսիլի» գլխավոր մրցանակի համար»,-հայտարարել Է «Եվրատեսիլ» մրցույթի գործադիր տնօրեն Մարտին Օստերդալը:
Նա նշել Է, որ Իտալիայի Rai հեռուստաընկերության մասնագետները «լարվածությամբ աշխատում են» պայծառ ներկայցաման «նախապատրաստման համար», որն, ինչպես սպասվում Է, կդիի գրեթե 200 միլիոն մարդ: «Իտալիան հպա՛րտ Է, որ վերստին իր մոտ Է ընդունելու «Եվրատեսիլ» երգի մրցույթը 31-ամյա ընդմիջումից հետո,- նշել են Rai մեդիահոլդինգի ներկայացուցիչներ Սիմոնա Մարտորելլին եւ Կլաուդիո Ֆասուլոն,-Որպես գործադիր պրոդյուսերներ՝ մենք անասելի ուրախ ենք զբաղվելու այդ հիասքանչ իրադարձության կազմակերպմամբ եւ հաջորդ տարի Թուրինում ողջունելու 41 երկրների պատվիրակություններին»:
Թուրինը «Եվրատեսիլ» երգի 66-րդ միջազգային մրցույթը կանցկացնի 2022 թվականին: Մրցույթի կիսաեզրափակիչները տեղի կունենան մայիսի 10-ին եւ 12-ին, եզրափակիչը՝ մայիսի 14-ին PalaOlimpico արենայում: Իտալիան մրցույթի անցկացման իրավունքն ստացել Է 2021 թվականի մայիսին Ռոտերդամում Zitti e Buoni երգով Maneskin խմբի հաղթանակից հետո: Ավելի վաղ մրցույթն Իտալիայում ընդունել են Նեապոլը (1965 թվական) եւ Հռոմը (1991 թվական), հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Телекомпании из 41 страны примут участие в «Евровидении» в Турине
Представители 41 страны, в том числе России, примут участие в международном песенном конкурсе «Евровидение», который пройдет в мае будущего года в итальянском Турине. Как передает «Арменпресс», об этом сообщил в понедельник организатор мероприятия – Европейский вещательный союз (ЕВС).
Как отмечается в его заявлении, среди участников – 39 вещательных компаний, участвовавших в конкурсе 2021 года, а также компании из Армении и Черногории.
«Мы очень рады, что в состязании вновь будут участвовать более 40 вещателей, которые будут бороться за главный приз «Евровидения» в Турине в мае будущего года», – заявил исполнительный директор конкурса «Евровидение» Мартин Остердаль.
Он отметил, что специалисты итальянской телекомпании «Rai» «напряженно трудятся над подготовкой» яркого представления, которое, как ожидается, посмотрят почти 200 млн человек.
«Италия горда тем, что снова примет у себя песенный конкурс «Евровидение» после 31-летнего перерыва! – отметили представители медиахолдинга «Rai» Симона Марторелли и Клаудио Фасуло. – Как исполнительные продюсеры, мы невероятно рады заниматься организацией этого удивительного события и приветствовать делегации из 41 страны в Турине в следующем году».
Турин проведет 66-й международный песенный конкурс «Евровидение» в 2022 году. Полуфиналы конкурса пройдут 10 и 12 мая, финал – 14 мая на арене «PalaOlimpico». Италия получила право на проведение конкурса после победы группы «Maneskin» с песней «Zitti e Buoni» в Роттердаме в мае 2021 года. Ранее конкурс в Италии принимали Неаполь (1965 год) и Рим (1991 год).