Հայաստանը՝ բանակցային սեղանի վրա, Նիկոլը՝ սեղանի տակ
2018–ի իշխանափոխությունից հետո Նիկոլ Փաշինյանի ու իր կողմնակիցների բերանից ամենաշատը հնչում էր «ինքնիշխանություն» բառը։
Վարչապետ դառնալուն պես Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ իր խնդիրը պաշտոնական Ստեփանակերտին բանակցային սեղանի շուրջ նստեցնելն է, քանզի ինքը բանակցելու է միայն ՀՀ–ի անունից։
Նիկոլենք խոսում էին «դուխով» արտաքին քաղաքականության ու սեփական կետից ամեն ինչ սկսելու մասին։
Թե ինչպես զարգացան իրադարձությունները վերջին 3 տարում, բոլորը տեսան։ Վերաշարադրելու կարիք չկա։
«Ինքնիշխանիստների» վարած քաղաքականության արդյունքն այն է, որ ՀՀ–ն այլևս Արցախի անվտանգության երաշխավորը չէ։ ՀՀ–ն նույնիսկ սեփական անվտանգության երաշխավորը չէ։ Ինքնիշխանությունից մնացել են փշրանքները։
Արցախը վերջնական կործանումից փրկվեց ռուսական միջամտությամբ։ Ինչ մնում է Հայաստանին, ապա այն դարձել է տարածք, որի համար կռիվ են տալիս Ռուսաստանը, Թուրքիան, Իրանը, Ադրբեջանը։ Ամեն մեկն իր շահն է առաջ մղում։ Հայաստանը հայտնվել է բանակցային սեղանի վրա՝ Արցախում կրած պարտությունից ու Նիկոլի վերարտադրությունից հետո սուբյեկտից վերածվելով օբյեկտի։
Հայաստանի սահմանների մի մասը ռուսներն են պաշտպանում։ Մյուս մասը՝ անտերության է մատնված, ու դա է պատճառը, որ ադրբեջանցիները մտել են և դուրս չեն գալիս։
Ալիևը սպառնում էր Սյունիքն ուժով վերցնել, եթե միջանցքը չտրամադրվի։ Էրդողանն էլ դա որպես նախապայման էր առաջ քաշում՝ հայ–թուրքական հարաբերությունները կարգավորելու համար։ Իրանի կոշտ կեցվածքն այս հարցում (քարտեզների վերաձևման անթույլատրելիություն) որոշակիորեն մեղմել է Ադրբեջանի ախորժակը միջանցքի հարցում։ Թուրքիան շտապում է արտոնություններ տալ Իրանով եկող բեռների համար՝ հույսով, որ Իրանը չի խոչընդոտի Սյունիքի միջանցքը թուրքական աշխարհին անցնելու հարցում։ Իրանը չի համաձայնում ու կողմ է ՀՀ տարածքային ամբողջականության պահպանությանը՝ սեփական շահերից ելնելով, բնականաբար։
Բոլորը բոլորի հետ կռվում են ու բանակցում։ Կռվի ու բանակցության առարկան Հայաստանն է։ Նիկոլ Փաշինյանը թեմայի մեջ չկա։ Նա Արցախը հանձնեց, Հայաստանը դրեց բանակցությունների սեղանի վրա ու բանակցային սեղանի տակ մտած սպասում է։ Սպասում է, որ տեսնի, թե որ գիծն է հաղթելու և մտնի այդ գծի տակ (Նիկոլի համար հոգեհարազատը, բնականաբար, Արևելք–Արևմուտք թուրքական նախագիծն է, այլ ոչ թե Հյուսիս–Հարավը)։
Բանակցային սեղանի տակ մտնելու և Հայաստանը բանակցային առարկա դարձնելու գործընթացը Նիկոլն անվանում է «Հայաստանի համար խաղաղության դարաշրջան բացել»։ Սա՛ է դժբախտ ու դժգույն իրականությունը։ Սա՛ է «դուխով» և «ինքնիշխան» քաղաքականության իրական դեմքը։

Армения – на столе переговоров, Никол – под столом
После смены власти 2018-го из уст Никола Пашиняна и его сторонников наиболее часто раздавалось слово «суверенитет».
По становлении премьером Никол Пашинян заявил, что его задачей является посадить официальный Степанакерт за стол переговоров, так как он сам будет переговариваться лишь от имени РА.
Николовцы говорили о «духовитой» внешней политике и начале всего с собственной точки.
Как же развивались события последние 3 года, увидели все. Напоминать, думаю, не стоит.
В результате проводимой «суверенистами» политики РА перестала быть гарантом безопасности Арцаха. РА не в состоянии гарантировать даже собственную безопасность. От суверенитета остались лишь осколки.
От окончательного краха Арцах спасло российское вмешательство. Что до Армении, то она стала территорией, за которую борются Россия, Турция, Иран, Азербайджан. Каждая сторона продвигает свои интересы. Армения оказалась на столе переговоров, превратившись после поражения в Арцахе и воспроизводства власти Никола из субъекта в объект.
Одну часть границ Армении защищают русские, другая оставлена бесхозной, и именно поэтому азербайджанцы вторглись в Армению и не уходят.
Алиев угрожает взять Сюник силой, если не будет предоставлено коридора. Эрдоган, в свою очередь, выдвигает это в качестве предусловия урегулирования армяно-турецких отношений. Жесткая позиция Ирана в этом вопросе (недопустимость перекраивания карт) несколько умерила аппетит Азербайджана по части коридора. Турция спешит предоставить преференции идущим из Ирана грузам, надеясь, что Иран не будет препятствовать переходу Сюникского коридора в руки тюркского мира. Иран не соглашается и выступает за территориальную целостность РА, естественно, исходя из собственных интересов.
Все борются и переговариваются со всеми. Предметом же торга и переговоров является Армения. Никола Пашиняна в этой теме нет. Он сдал Арцах, положил Армению на стол переговоров и спрятался под этим столом в ожидании. Он ждет, чтобы понять, какая из линий победит, и пристроиться к ней (естественно, Николу по душе турецкий проект Восток-Запад, а не проект Север-Юг).
Свое нахождение под столом переговоров и превращение Армении в предмет переговоров Никол называет «открытием для Армении эпохи мира». Такова несчастная и мрачная реальность. Таково реальное лицо «духовитой» и «суверенной» политики.