Բոլորին արագորեն զանգվածաբար պատվաստելու մոլուցքն ու վախերը․ «Փաստ»
«Փաստ» օրաթերթը գրում է. «Նախօրեին, անդրադառնալով կորոնավիրուսի դեմ պատվաստման գործընթացին, մասնավորաբար կեղծ պատվաստումների մասին տեղեկություններին՝ Նիկոլ Փաշինյանը ԱԱԾ-ին ու ոստիկանությանը հանձնարարեց. «Ձերբակալեք, կալանավորեք»: Ընդհանրապես, ակնհայտ էր, որ Փաշինյանը բավականին ջղագրգիռ էր: Իրականում նրա անհանգստություններն ու զայրույթը բավականին խոր հիմքեր ունեն և պայմանավորված չեն քաղաքացիների առողջության մասին մտահոգությամբ:
Ըստ մեր ունեցած տեղեկությունների, Փաշինյանը հիանալի հասկանում է, որ պատվաստման ցածր տոկոսը ուղիղ համեմատական է իր ու իր թիմի վարկանիշին, քանի որ հանրությունը որևէ կերպ չի վստահում իշխանություններին ու նրանց խոսքերին, այդ թվում՝ նույնիսկ այնպիսի կարևորագույն հարցում, ինչպիսին պատվաստումն է: Դրա արդյունքում նա ավելի ու ավելի է նյարդայնանում՝ շտապեցնելով ոլորտի պատասխանատուներին: Ի հետևանս, գործընթացն ավելի է տուժում:
Բոլորին արագորեն զանգվածաբար պատվաստելու մոլուցքն իր հերթին հանգեցրել է բացասական այլ երևույթների, այդ թվում՝ ՊՇՌ հետազոտության լիցենզիա չունեցող ԲԿ-ների կողմից տեստի անցկացման (ինչի մասին մենք գրել ենք նախորդ համարում), առանց պատվաստման կեղծ «թուղթ» տալու դեպքերի, ինչի մասին խոսում էր Փաշինյանը, և այլն: Այսինքն, ձևավորվում է կոռուպցիոն լուրջ «ինստիտուտ»՝ իր բոլոր ծանր հետևանքներով»:

Одержимость быстрой массовой вакцинацией – «Паст»
Позавчера Никол Пашинян, обратившись на заседании правительства к проблеме вакцинации и, в частности, сведениям о поддельных сертификатах, дал указания СНБ и полиции: «Арестовывать и задерживать». В действительности его обеспокоенность и возмущение имеют довольно глубокие корни и отнюдь не обусловлены беспокойством о здоровье граждан, пишет газета «Паст».
По сведениям издания, Пашинян прекрасно понимает, что низкий процент вакцинации напрямую сопоставим с его рейтингом, поскольку общество практически не доверяет властям и их словам, в том числе, в таком важном вопросе, как вакцинация. В результате этого он становится все более и более нервным, принуждая к спешке ответственных лиц сферы. А в итоге процесс еще больше страдает.
«Одержимость быстрой массовой вакцинацией привела в свою очередь к другим негативным явлениям, в том числе, к случаям проведения тестирования медицинскими центрами, не имеющими лицензии на проведение ПЦР-исследования, случаям выдачи поддельных «бумаг» без вакцинации, о чем говорил Пашинян, и так далее. То есть, формируется серьезный «институт» коррупции, со всеми тяжелыми последствиями», – пишет газета.