Ի՞նչ ծրար է փոխանցել Ալիևը Փաշինյանին և ի՞նչ է ստացել Փաշինյանից
Դուշանբեում հանդիպելով Իլհամ Ալիևին՝ Նիկոլ Փաշինյանը բանավոր պայմանավորվածությամբ «ջրեց» Վիեննայում ու Սանկտ Պետերբուրգում ձեռքբերված համաձայնությունները, որոնք վերաբերում էին սահմանային միջադեպերի վերահսկմանը։
Նիկոլը հայտարարեց, որ Իլհամի հետ պայմանավորվել են չկրակել։ Նաև խոսեց այն մասին, որ օպերատիվ կապի մեջ է լինելու Ադրբեջանի նախագահի հետ։
Դուշանբեում Ալիևի ու Փաշինյանի քիրվայությունը տվեց իր արդյունքները։ Մի պահ սկսեցին քիչ կրակել։ Հրադադարի այդ կարճատև շրջանն Ադրբեջանն սկսեց օգտագործել պատերազմին պատրաստվելու համար՝ հսկայածավալ ինժիներական աշխատանքներ կատարելով։ Փաշինյանն այդ ընթացքում պառակտում էր ՀՀ քաղաքացիներին ու ներքին պատերազմ մղում։
Թե ինչ եղավ այս ամենի արդյունքում, հիշեցնելու կարիք չկա։ Ամեն ինչ տեսանելի է։ Հարցականները մնացել են «ինչպես»–ի մասով։
Ինչպե՞ս Փաշինյանը հանձնեց Արցախը, ինչպե՞ս նա բերեց պատերազմ, ինչպե՞ս տեղի ունեցավ այս ամենը։ Սրանք հարցեր են, որոնց պատասխանները հնարավոր է ստանալ իշխանափոխությունից հետո։
Մինչև այդ բաց կմնան Փաշինյան–Ալիև օպերատիվ կապի ու նրանց տետ–ա–տետ շփումներին վերաբերող հարցերը։
Պատերազմից առաջ Ալիևը որոշ գաղտնիքներ բացեց։ Պարզվեց՝ Նիկոլն Ադրբեջանի նախագահից ժամանակ է խնդրել, որպեսզի Հայաստանի ներքաղաքական կյանքում դիրքերն ամրապնդի (այսինքն՝ պատերազմի թատերաբեմի վերածի ՀՀ քաղաքացիների քաղաքական հարաբերությունները), ապա նոր միայն Արցախի հարցում գնա զիջումների։ Ասել է թե՝ Նիկոլն Իլհամին խոստումներ է տվել ու սպասումներ առաջացրել։
Ալիևի ու ադրբեջանական մամուլի բացահայտումներին Նիկոլը չպատասխանեց։ Նա խոստացավ դա անել Հ1–ին հարցազրույց տալով, բայց այդ հարցազրույցը եթեր չգնաց։ Ու մինչև հիմա խոսք չկա այն մասին, թե այդ ի՞նչ պետք է ասեր Նիկոլը, որ պայթեցներ Ադրբեջանի քաղաքական դաշտը, բայց չասաց։
Նիկոլը դեռ կհասցնի խոսել։ Հիմա նա լռում է և դեմագոգիայով զբաղվում։
Ի դեպ, երեկ պարզվեց, որ Նիկոլը փակ ծրարներ է ստացել Ալիևից ու փոխանցել Ալիևին։ Բաց ու թափանցիկ աշխատելու և ժողովրդի թիկունքում, իբր, ոչինչ չանելու խոստում տված Նիկոլը պարտավոր է բացահայտել այդ ծրարների բովանդակությունը։ Հատկապես որ պատերազմից հետո դրանք չեն կարող համարվել բանակցային գործընթացին վնասող բաներ։ Եղածն արդեն եղել է։ Նիկոլը պարտավոր է բացահայտել, թե ինչ է ստացել Ալիևից ու ինչ է տվել։ Հակառակ դեպքում նրա գործողությունների դավաճանական վարկածը գերակայող կդառնա տգիտության վարկածի համեմատ։

Что за конверт передал Алиев Пашиняну и что он получил в ответ?
Встретившись в Душанбе с Ильхамом Алиевым, Никол Пашинян обнулил своими устными договоренностями достигнутые до него в Вене и Санкт-Петербурге соглашения, касающиеся мониторинга пограничных инцидентов.
Никол заявил, что договорился с Ильхамом не стрелять. Кроме того, сказал о том, что будет поддерживать с президентом Азербайджана оперативную связь.
Братание Алиева и Пашиняна в Душанбе принесло свои плоды. В какой-то момент начали реже стрелять. Этот относительно непродолжительный период прекращения огня Азербайджан использовал для подготовки к войне, осуществив широкомасштабные инженерные работы. В это время Пашинян раскалывал граждан РА и вел внутреннюю войну.
Что же случилось в результате всего этого, напоминать не стоит. Все более чем обозримо. Вопросы остались по части «как».
Как Пашинян сдал Арцах, как он привел к войне, как всё это произошло? Это вопросы, ответы на которые можно будет получить лишь после смены власти.
До этого вопросы, касающиеся оперативной связи Пашинян-Алиев и их контактов тет-а-тет, останутся открытыми.
До войны Алиев раскрыл некоторые секреты. Выяснилось, что Никол попросил у президента Азербайджана время, чтобы укрепить свои позиции во внутриполитической жизни Армении (то есть превратить в арену войны политические отношения граждан РА), и лишь после этого пойти на уступки в вопросе Арцаха. Иными словами, Никол дал Ильхаму обещания и породил у него ожидания.
На разоблачения Алиева и азербайджанской прессы Никол не ответил. Он обещал сделать это в интервью Общественному телеканалу, но это интервью так и не вышло в эфир. И до сих пор ни слова о том, что собирался сказать Никол, чтобы взорвать политическое поле Азербайджана, но так и не сказал.
Никол еще успеет разговориться. Сейчас он молчит и занимается демагогией.
Кстати, вчера выяснилось, что Никол получал от Алиева и передавал ему закрытые конверты. Давший обещание работать открыто и прозрачно и не действовать за спиной у народа Никол обязан раскрыть содержание этих конвертов. В особенности когда после войны они не могут считаться чем-то наносящим вред переговорному процессу. Что должно было – уже случилось. Никол обязан рассказать, что он получил от Алиева и что передал ему сам. В противном случае преобладающей по части его действий версией станет предательская.